REKLAMA
REKLAMA

Aura wyborna to i niedźwiedzie nie śpią! Czekają na mroźne i śnieżne dni (FILMY)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W bieszczadzkich lasach, jak i na terenie Pogórza Przemyskiego i Beskidu Niskiego, niedźwiedzie jeszcze nie zapadły w zimowy sen. A wszystko za sprawą bardzo łaskawej, ciepłej aury, która nie sprzyja sezonowej drzemce.

Niedźwiedzie nie śpią, gdyż jest zbyt ciepło. To zupełnie inaczej jak ludzie, my układamy się do snu własnie wtedy, kiedy nam ciepło. Natomiast one chętnie pozostaną w gawrach, kiedy będzie mroźno i śnieżnie – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Dodaje, że jeszcze 20 lat temu, gdy w górach było 2 metry śniegu, przed wigilią wszystkie niedźwiedzie już dawno smacznie odpoczywały w swoich gawrach. Dzisiaj jak obserwujemy jest zupełnie inaczej.

bear-2298529_960_720

Warto dodać, że nie śpią też niedźwiedzice. W okolicach lutego na świat przyjdą młode. Co ciekawe od kilku lat to już nie są pojedyncze osobniki, a bliźniaki czy nawet trojaczki.

Nie dokarmiajmy, świetnie dadzą sobie radę!

Niepokojące jest, że obecnie wiele z tych drapieżników bardzo chętnie podchodzi do ludzkich siedzib, głównie w poszukiwaniu jedzenia.

Pamiętajmy o tym, aby wybierając się na szlaki, nie pozostawiać na nich pożywienia. To łakomy kąsek dla niedźwiedzia, w ten sposób przyzwyczaja się on do ludzkiego zapachu, co w konsekwencji jest niebezpieczne. Przestaje bać się ludzi, traci instynkt, podchodzi bardzo blisko do naszych osad, wyjada resztki z kompostów, śmietników czy kontenerów – dodaje rzecznik.

Aktualnie na Podkarpaciu żyje około 200 niedźwiedzi. W marcu dowiemy się, które osobniki nie przeżyły zimy i o ile to grono powiększyło się za sprawą małych niedźwiadków.

Spoglądnijmy do archiwum leśnictwa Polanki:

filmy: archiwum leśnictwa Polanki/K. Nóżka

09-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)