REKLAMA
REKLAMA

Bieszczadzcy pogranicznicy w akcji za granicą (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY, GRANICA / PODKARPACIE. Kilka dni temu, funkcjonariusz Bieszczadzkiego Oddziału SG oddelegowany na misję w Bułgarii, zatrzymał skradziony pojazd oraz pomógł w ujawnieniu fałszywego dokumentu. To ostatnie przykłady dwóch zakończonych sukcesem zdarzeń, ale w ramach współpracy międzynarodowej dowodów na efektywne działania polskich funkcjonariuszy na misjach zagranicznych jest wiele.

St. chor. SG Piotr Wiciejowski (funkcjonariusz z Medyki), od kilku tygodni przebywa na misji zorganizowanej przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Aktualnie, miejscem pełnienia jego służby jest jedno z bułgarsko-serbskich przejść granicznych. Udziela tu wsparcia bułgarskim służbom granicznym w kontroli granicznej, a w szczególności przeciwdziała międzynarodowej przestępczości samochodowej. Kilka dni temu udaremnił przerzut przez granicę skradzionego range rovera sport wartego ponad 250 tys. zł. Samochód został skradziony w Wielkiej Brytanii. Jak się okazało, miał przerobione numery VIN, tabliczkę znamionową oraz zmanipulowany komputer pokładowy.

W kolejnych dniach, ten sam funkcjonariusz udzielił wsparcia polskim kolegom z placówki SG w Rzeszowie – Jasionce, gdzie w trakcie kontroli drogowej zaistniały wątpliwości co do autentyczności bułgarskiego dowodu osobistego. Dzięki szybkim sprawdzeniom dokonanym przez Wiciejowskiego poprzez bułgarskich strazników granicznych ustalono, że dokument rzeczywiście przedstawił obywatel Bułgarii, ale na zmienione dane osobowe. Dodatkowo potwierdzono, że bułgarski podróżny (na podstawie rzeczywistych danych osobowych) jest zastrzeżony w jednej z krajowych baz.

5

Aktualnie, 9 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego OSG pełni służbę na misjach zagranicznych organizowanych przez Agencję Frontex w czterech krajach Unii Europejskiej (Hiszpania, Włochy, Bułgaria, Grecja). Lokalizacja misji uzależniona jest bezpośrednio od miejsca występowania zwiększonej presji migracyjnej oraz zagrożeń przestępstwami transgranicznymi. Oddelegowani funkcjonariusze Straży Granicznej realizują zadania związane z dokonywaniem kontroli granicznej, ochrony tzw. granicy zielonej (również z wykorzystaniem sprzętu BiOSG), rejestracją imigrantów, ustaleniem kraju pochodzenia, jak również pełnią rolę liderów kierujących międzynarodowymi zespołami.

Dodatkowo, Bieszczadzki OSG deleguje funkcjonariuszy do byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. Misje realizowane są w ramach porozumienia bilateralnego pomiędzy Rządem Polski a Władzami Republiki Macedonii. Funkcjonariusze BiOSG wchodzą w skład kontyngentu utworzonego przez strażników granicznych pochodzących z wszystkich oddziałów polskiej Straży Granicznej. Głównym zadaniem zespołów jest wsparcie macedońskich służb granicznych w zabezpieczeniu granicy. W codziennej służbie wykorzystywany jest sprzęt będący na wyposażeniu SG (m.in. pojazdy patrolowe, sprzęt do obserwacji w porze nocnej).

źródło: BiOSG

20-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)