REKLAMA
REKLAMA

Bohater patrzy z sanockiego muralu! Kolejna świetna realizacja naszych artystów (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. W przestrzeni miejskiej Sanoka pojawił się kolejny, świetny mural. Malowidło wyszło spod ręki sanockich artystów – Arkadiusza Andrejkowa i Marka Szatkowskiego. Teraz ze ściany budynku przy Heweliusza 3. patrzy Ludwik Krempa – pilot rodem z Sanoka, bohater II wojny światowej.

Razem z Arkadiuszem Andrejkowem stworzyliśmy kolejny mural. Przedstawia on urodzonego w Sanoku Ludwika Krempę – pilota z Dywizjonu bombowego 304, który latał samolotem Wellington – mówi Marek Szatkowski.

Prace przy tej realizacji trwały cztery dni.

Temat zaproponował nam Robert Bańkosz z sanockiego magistratu. Głównym zadaniem przedsięwzięcia było pokazanie wyjątkowej postaci, która jest praktycznie nieznana w Sanoku, a wywodzi się z tego miasta – kontynuują artyści.

Gotowy mural na budynku przy Heweliusza 3 autorstwa Arkadiusza Andrejkowa i Marka Szatkowskiego

 

Zdradzają, że sanocki magistrat ma w planach kolejne, podobne realizacje. Cel jest jeden – przestrzeń publiczna może być estetyczna,  a do tego mieć cechy edukacyjne, bo przecież nic tak nie działa jak obrazy.

 

foto: archiwum prywatne artystów

 

 
 

Ludwik Krempa urodził się w Sanoku  22 stycznia 1916 roku.W sierpniu 1940 roku służył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich. Następnie jako lotnik został przekierowany go do grupy przewidzianej do formowanych Polskich Sił Powietrznych w Anglii. 26 października tego samego roku znalazł się w polskiej bazie w Blackpool, gdzie rozpoczął długi cykl szkoleń.

1 lutego 1942 otrzymał stopień oficerski. W następnym roku przydzielono go do jednostki szkolenia operacyjnego w 18 OTU w Bramcote. Zaś jesienią przydzielono go do 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego”, gdzie stworzono załogę z jego udziałem, po czym pierwszy lot odbył 28 października.

Wykonywał loty bojowe na maszynach Vickers Wellington. Prowadził patrole nad morzem, wykrywając i niszcząc wrogie okręty, w tym niemieckie okręty podwodne. Ponadto uczestniczył w bombardowaniu portu w Bordeaux. Do lutego 1943 odbył 16 lotów bojowych. W maju 1943 został skierowany na kurs doszkalający dla oficerów w bazie RAF w Cosford, natomiast od lipca 1943 odbywał kurs zgrywania załóg w 6 OTU w Silloth. Jako nowo promowany oficer 10 września wrócił do Dywizjonu 304 na stanowisko dowódcy załogi w składzie: por. naw. Stefan Sawicki, plut. rtg. Wacław Szerszun, st. sierż. strz. Mikołaj Pawluczuk, sierż. strz. Jan Gumiński, sierż. M. Piotrowski, sierż. J. Zientek.

Wraz z załogą odbył kolejne 34 loty i zadania bojowe, głównie nad Oceanem Atlantyckim i Zatoką Biskajską. W czasie jednego z patroli udało im się wykryć trzy okręty nieprzyjaciela, podając o nich dokładne informacje. Po odbyciu łącznie 50 lotów (ostatni z tury 21/22 czerwca 1944) skierowano go na kurs dla instruktorów w szkole pilotażu 16 SFTS, a po jego ukończeniu od 22 czerwca 1944 szkolił pilotów jako instruktor na samolotach Oxford. Po zakończeniu wojny, trafił ponownie do Dywizjonu 304, który stał się wówczas jednostką transportową. 24 stycznia 1946 został przeniesiony do 301 Dywizjonu Transportowego Ziemi Pomorskiej-Obrońców Warszawy, w którym służył do rozformowania tej jednostki w grudniu 1946. Po zakończeniu służby pozostał w Wielkiej Brytanii. Wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, w jego ramach od 10 stycznia 1947 służył w bazie w East Wretham. Został zdemobilizowany w styczniu 1949.

W 1988 powrócił do Polski i wraz z żoną zamieszkał w Krakowie. W czerwcu 2003 wstąpił do Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, uzyskując status członka zwyczajnego. Mimo sędziwego wieku podjął aktywne uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach kombatanckich. Został członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był też jednym z ostatnich żyjących polskich lotników z czasów II wojny światowej, odznaczonych Orderem Virtuti Militari.

W 2013 powstał film poświęcony Ludwikowi Krempie pt. Wspomnień czar autorstwa Edwarda Wyroby.W styczniu 2016 Ludwik Krempa obchodził jubileusz 100. urodzin. Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy z 28 września 2016 na wniosek ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, został mianowany na stopień generała brygady. Awans generalski został wręczony Ludwikowi Krempie osobiście przez prezydenta 25 listopada 2016 w Krakowie.

Zmarł 3 stycznia 2017 roku. Został pochowany w grobowcu swoich rodziców, 9 stycznia 2017 roku, na Cmentarzu Centralnym w Sanoku.

biografia: źródło: wikipedia

 

 

07-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)