REKLAMA
REKLAMA

Kiedy lepiej zostać w domu? Sprawdź jakość powietrza w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. W grudniu 2017 r. ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupiono sześć czujników do pomiaru powietrza. Zostały one zamontowane a każdej z dzielnic. Od 12 stycznia sami Państwo możecie sprawdzić, czy wieczorny spacer na świeżym powietrzu, jest w danej chwili wskazany i faktycznie zdrowy.

Zamontowanie czujników cieszy przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego Witolda Święcha, który od początku kadencji sygnalizował problem zanieczyszczenia powietrza w Sanoku.

Optował on między innymi za modernizacją i zautomatyzowaniem Urządzenia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku. Realizacja tego przedsięwzięcia była jednak niemożliwa ze względu na wysokie koszty.

Gdy pojawiało się alternatywne rozwiązanie, działając na doświadczeniach innych miast w całej Polsce, na wniosek przewodniczącego komisji również w Sanoku udało się wyasygnować środki i zrealizować zadanie związane z montażem 6 czujników.

WP_20180118_09_31_06_Pro

– Dzięki tym czujnikom jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić i ocenić zagrożenie związane z jakością powietrza. Korzyści zdrowotne są nie do przecenienia. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku. Ludzi ze schorzeniami układu oddechowego. Osób aktywnie spędzających czas na powietrzu oraz naturalnie dzieci – wylicza radny Święch.

– Dzięki zainstalowanym czujnikom będzie łatwiej zdiagnozować pojawiające się okresowo zanieczyszczenie powietrza – dodaje.

Zostały one zainstalowane w dniu 12 stycznia br. na budynkach użyteczności publicznej:

BŁONIE: Szkoła Podstawowa nr 1 przy Al. Szwajcarii 5

POSADA: Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Stróżowskiej 4

OLCHOWCE: Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Przemyskiej 80

WÓJTOSTWO: Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Jana Pawła II 25

DĄBRÓWKA: Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Piastowskiej 73

ŚRÓDMIEŚCIE: budynek Urzędu Miasta Sanoka, Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami przy ul. Rynek 7

Czujniki firmy Airly działają na podobnej zasadzie jak stacje pomiarowe WIOŚ, nie są jednakże tak dokładne jak one. Ich zaletą są niewielkie rozmiary oraz dużo mniejszy koszt eksploatacji i zakupu. Równomiernie rozlokowana siatka dokonuje pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, temperatury, ciśnienia i wilgotności poprzez laser rozpraszający się na cząstkach powietrza i fotodiodę wyłapującą ich rozproszenie. Przy zwiększonym stężeniu pyłów zmienia się współczynnik załamania światła przechodzącego przez cząsteczki. Dane zebrane przez czujniki są przetwarzane przez algorytmy rozpoznające zarówno wielkość, jak i ilość cząstek w momencie dokonywania pomiaru. Otrzymane wyniki wraz z danymi o przepływie powietrza, pozwolą uzyskać końcowy wynik w ug/m3. Dane, które co minutę zbierają czujniki są przesyłane na serwer i wyświetlane w formie wizualizacji na platformie internetowej map.airly.eu.

WP_20180118_09_30_49_Pro

red. / UM Sanok
foto: UM Sanok

23-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)