REKLAMA
REKLAMA

Kiedy lepiej zostać w domu? Sprawdź jakość powietrza w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. W grudniu 2017 r. ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupiono sześć czujników do pomiaru powietrza. Zostały one zamontowane a każdej z dzielnic. Od 12 stycznia sami Państwo możecie sprawdzić, czy wieczorny spacer na świeżym powietrzu, jest w danej chwili wskazany i faktycznie zdrowy.

Zamontowanie czujników cieszy przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego Witolda Święcha, który od początku kadencji sygnalizował problem zanieczyszczenia powietrza w Sanoku.

Optował on między innymi za modernizacją i zautomatyzowaniem Urządzenia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku. Realizacja tego przedsięwzięcia była jednak niemożliwa ze względu na wysokie koszty.

Gdy pojawiało się alternatywne rozwiązanie, działając na doświadczeniach innych miast w całej Polsce, na wniosek przewodniczącego komisji również w Sanoku udało się wyasygnować środki i zrealizować zadanie związane z montażem 6 czujników.

WP_20180118_09_31_06_Pro

– Dzięki tym czujnikom jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić i ocenić zagrożenie związane z jakością powietrza. Korzyści zdrowotne są nie do przecenienia. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku. Ludzi ze schorzeniami układu oddechowego. Osób aktywnie spędzających czas na powietrzu oraz naturalnie dzieci – wylicza radny Święch.

– Dzięki zainstalowanym czujnikom będzie łatwiej zdiagnozować pojawiające się okresowo zanieczyszczenie powietrza – dodaje.

Zostały one zainstalowane w dniu 12 stycznia br. na budynkach użyteczności publicznej:

BŁONIE: Szkoła Podstawowa nr 1 przy Al. Szwajcarii 5

POSADA: Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Stróżowskiej 4

OLCHOWCE: Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Przemyskiej 80

WÓJTOSTWO: Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Jana Pawła II 25

DĄBRÓWKA: Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Piastowskiej 73

ŚRÓDMIEŚCIE: budynek Urzędu Miasta Sanoka, Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami przy ul. Rynek 7

Czujniki firmy Airly działają na podobnej zasadzie jak stacje pomiarowe WIOŚ, nie są jednakże tak dokładne jak one. Ich zaletą są niewielkie rozmiary oraz dużo mniejszy koszt eksploatacji i zakupu. Równomiernie rozlokowana siatka dokonuje pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, temperatury, ciśnienia i wilgotności poprzez laser rozpraszający się na cząstkach powietrza i fotodiodę wyłapującą ich rozproszenie. Przy zwiększonym stężeniu pyłów zmienia się współczynnik załamania światła przechodzącego przez cząsteczki. Dane zebrane przez czujniki są przetwarzane przez algorytmy rozpoznające zarówno wielkość, jak i ilość cząstek w momencie dokonywania pomiaru. Otrzymane wyniki wraz z danymi o przepływie powietrza, pozwolą uzyskać końcowy wynik w ug/m3. Dane, które co minutę zbierają czujniki są przesyłane na serwer i wyświetlane w formie wizualizacji na platformie internetowej map.airly.eu.

WP_20180118_09_30_49_Pro

red. / UM Sanok
foto: UM Sanok

23-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)