REKLAMA
REKLAMA

Kolejny Erasmus+ w Zespole Szkół Nr 3 zakończony (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Zespole Szkól Nr 3 w Sanoku dobiegł końca kolejny projekt Erasmus+ w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe zatytułowany „Praktyki zagraniczne kluczem do kariery na europejskim rynku pracy”. W trakcie jego realizacji na przestrzeni dwóch lat praktyki zawodowe w Irlandii odbyło 50 uczniów klas trzecich. Staże, w porozumieniu z partnerem – Your International Training, zostały zorganizowane w Sligo, mieście, malowniczo położonym nad Atlantykiem. Cały pobyt włącznie z podróżą, zakwaterowaniem, wyżywieniem, organizacją staży, programem kulturalnym oraz pokaźnym kieszonkowym był realizowany ze środków programu Erasmus+.

Podstawowym celem wyjazdu było zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych w środowisku anglojęzycznym. Jako, że do udziału w projekcie na podstawie regulaminu rekrutacji zostali zakwalifikowani tylko najlepsi uczniowie z wszystkich kierunków nauczanych w szkole (technik informatyk, elektryk, mechatronik, technik pojazdów samochodowych oraz technik mechanik o specjalności obróbki skrawaniem), to wszyscy dali się poznać jako doskonali fachowcy o olbrzymim potencjale do rozwoju zawodowego.

Uczestnicy projektu z klas o profilu informatycznym zajmowali się głównie tworzeniem i administrowaniem stron internetowych oraz sklepów online dla lokalnych przedsiębiorców, w tym m. in. browaru, hurtowni kwiaciarskiej czy firm budowlanych:

http://loughgillbrewery.com
http://sligoglass.com
https://www.feehilysflorist.com

Ponadto czterech uczniów było zatrudnionych w firmie CIT Web Solutions, gdzie zajmowali się tworzeniem aplikacji sieciowych:
http://www.citwebsolutions.com

Mechatronicy pracowali w szerokim spektrum firm: od zajmujących się układami pneumatycznymi i hydraulicznymi maszyn budowlanych (GPT Plant & Tool Hire Ltd.), poprzez montaż systemów chłodniczych dla cateringu (http://www.apexcontrols.ie), aż po montaż układów sterowniczych instalacji elektrycznych.

Elektrycy znaleźli zatrudnienie w firmie KC Electrical Contractors wykonującej montaż i konserwacje instalacji elektrycznych. Spędzali więc z pracodawcami całe dnie, wykonując usługi na terenie całego hrabstwa, odwiedzając domy, sklepy czy restauracje wymagające naprawy lub montażu instalacji.

Mechanicy obróbki skrawaniem pracowali z kolei w firmie Abtech Precision Ltd., zajmującej się obróbką metali z wykorzystaniem urządzeń sterowanych numerycznie. Dzięki praktyce uczniowie mogli się zapoznać z praktyczną obsługą i programowaniem obrabiarek japońskiej firmy MAZAK. Swoją wiedzą i fachowością tak urzekli właściciela firmy, że wszyscy otrzymali ofertę zatrudnienia po skończeniu szkoły.

Mechanicy samochodowi odbywali staż w lokalnych warsztatach samochodowych, gdzie mogli się zajmować naprawami wszelkiego typu pojazdów i silników, a poprzez rozmowy z klientami rozwijać znajomość języka angielskiego.

Weekendy były również spędzane pracowicie na zwiedzaniu najbliższej jak i dalszej okolicy. Żadna wizyta w Irlandii nie może się obejść bez wizyty na przyprawiających o zawrót głowy klifach. Tym razem mogliśmy popatrzeć na ocean z wysokości klifów Slieve League oraz Mallaghmore. Ciekawym doświadczeniem była również wycieczka do Dublina, gdzie w towarzystwie przewodnika zwiedziliśmy centrum miasta, a następnie zostaliśmy oprowadzeni po największej jak i najstarszej uczelni Irlandii – Trynity College, ze swoją słynną biblioteką, która stanowiła inspirację dla autorki Harrego Pottera przy tworzeniu opisu szkoły czarodziejów w Hogwart. Nie do zapomnienia był również spacer po Galway, śladami teledysku do piosenki Eda Sheeran’a „ Galway Girl.”

Ponadto, w czasie wolnym każdy mógł również odwiedzić lokalne centrum sportu (wszyscy uczestnicy otrzymali bezpłatny karnet na siłownię z basenem) oraz … sklep Penney’s.

Można być pewnym, że dzięki udziałowi w programie szkoła zdobyła międzynarodowe doświadczenie poprzez współpracę z partnerem (Your International Training jak i pracodawcami przy ustalaniu programu praktyk), a wszyscy uczestnicy nie tylko rozwinęli swoje praktyczne umiejętności ale i również przekonali się, że mogą się realizować zawodowo również w środowisku anglojęzycznym. Potwierdzają to zarówno referencje uzyskane od pracodawców jak i certyfikaty Europass Mobilność, wydane przez krajową agencję Erasmus+ we współpracy ze szkołą i partnerem projektu.

Artykuł sponsorowany

30-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook