REKLAMA
REKLAMA

MIĘDZYBRODZIE: Powrót Świętej Trójcy. Efekty prac konserwatorskich są imponujące

MIĘDZYBRODZIE / PODKARPACIE.  Rozpoczęte jesienią ubiegłego roku prace konserwatorskie przy bocznym ołtarzu międzybrodzkiej cerkiewki pw. Świętej Trójcy znalazły swój szczęśliwy kres. Ostatnim etapem było złocenie elementów snycerskich, które nadają całości szczególnego piękna.

Mimo zimy, po demontażu i przewiezieniu ołtarza do ciepłej pracowni konieczne prace mogły być bez przeszkód kontynuowane. Cieniutkie warstwy złota wprawnymi ruchami konserwatorów pod kierunkiem Sandry Benedyk–Dyl przeniesione zostały na właściwe dla nich miejsce i komponują urok odnowionej nastawy ołtarzowej.

Obecne prace zostały wykonane z ofiar zebranych na tacę podczas ostatniej pasterki, niedzielnych mszy świętych oraz osobistych darów serca przyjaciół cerkiewki. Z biegiem lat ich grono się powiększa. Wcześniejsze etapy prac konserwatorskich przy bocznym ołtarzu zrealizowano m.in. dzięki środkom przyznanym przez Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie również w tym roku planowane są dalsze prace przy drugim ołtarzu bocznym pw. Świętej Bożej Rodzicielki. Termin składania wniosków upływa z końcem lutego, stąd też czasu pozostaje coraz mniej.

Warto przy tej okazji przypomnieć osobę, która w historii maleńkiego Międzybrodzia odegrała tak doniosłą rolę. Może stać się dla wielu współczesnych wzorem miłości i troski o swoją „małą ojczyznę”. Cerkiewka murowana w Międzybrodziu została wzniesiona przełomie XIX i XX wieku na planie krzyża greckiego staraniem rodaka, lekarza medycyny Aleksandra Wajcowicza, uczestnika powstania styczniowego z 1863 roku. Zgromadzony wcześniej majątek postanowił przekazać na sprwy społeczne. Wcześniej z własnych środków wybudował w Międzybrodziu szkołę powszechną oraz plebanię, po której na skraju lasu pozostały ślady kamiennych fundamentów. Kolejną inwestycją miał być most łączący Międzybrodzian, mieszkających po prawej i lewej stronie Sanu. Nagła śmierć w 1901 roku uniemożliwiła zrealizowanie tej inwestycji. Jego kamienny wzniesiony w osi prezbiterium grób wita wszystkich wchodzących od strony wschodniej. Doktor Wajcowicz przy budowie, jak i wyposażeniu wnętrza świątyni zatrudniał najlepszych fachowców. Budowę ikonostasu i ołtarzy bocznych powierzył firmie Bogdanowiczów ze Lwowa, zaś polichromię wykonała znana na tym terenie rodzina Bogdańskich z Jaślisk. Ostatnia wojna nie oszczędziła cerkiewki. Część jej wyposażenia została zniszczona lub rozkradziona. W latach 90 -tych XX wieku o. Atanazy z Ujkowiec napisał brakujące ikony zarówno w ikonostasie jak i ołtarzach bocznych. Łatwo je rozpoznać, gdyż różnią się od „szkoły Bogdańskich” stylem i kolorystyką. Święta Trójca nawiązuje do pierwowzoru rosyjskiej szkoły Rublowa, gdzie Chrystus jest pośrodku i zwraca się do Boga Ojca, prawą ręką wskazując na Ducha Świętego. O bogatej wymowie teologicznej tego dzieła warto poczytać w dostępnej literaturze. Podczas odpustu w Niedzielę Trójcy Świętej ( 28 maja br.) będzie można posłuchać okolicznościowego wykładu na ten temat. Zapraszamy do Międzybrodzia na modlitwę i medytację największego dogmatu naszej wiary, którym jest Trójjedyny Bóg.

trojca

materiały nadesłane

05-02-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym: