REKLAMA
REKLAMA

OBWODNICA SANOKA: Nowy objazd na Płowce. „Bajoro. Samochody po dach brudne z błota” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Na naszą skrzynkę redakcyjną trafiła prośba o interwencję w sprawie objazdu zlokalizowanego przy budowie obwodnicy Sanoka obok ul. Konopnickiej na wysokości wjazdu na Cmentarz Południowy. Niedawno został on przesunięty w inne miejsce. Użytkownicy traktu, którym dojeżdża się między innymi do Płowiec czy Stróży Małych narzekają na stan nawierzchni. – To jedno wielkie bajoro. Przejechać tamtędy to jak „off road” – pisze nasz Czytelnik. GDDKiA zapowiada zastosowanie dodatkowych środków, które mają poprawić kondycję przejazdu.

Tomasz Sokołowski

Jeszcze przez trzy dni trwać będą zaplanowane prace przy budowie obwodnicy Sanoka. Od 15 grudnia do 15 marca nastąpi przerwa zimowa. W jej trakcie, wykonawca zamierza wykonywać roboty, ale tylko jeśli aura na to pozwoli. W ostatnich dniach przed fajrantem budowlańcy uwijają się jak w ukropie, by osiągnąć założone cele. Wiadomo już, że ze względu na „liczne stanowiska archeologiczne” zlokalizowane na placu budowy, inżynier kontraktu uznał roszczenie wykonawcy z tego tytułu i wydłużył czas na ukończenie inwestycji do 12.09.2019 r. Przypomnijmy, że według umowy podpisanej w lutym 2016 roku, obwodnica Sanoka miała być gotowa w maju 2019 roku. Patrząc jednak na skalę realizowanego zadania i trudności, które wystąpiły, przesunięcie czasowe wydaje się być niewielkie.

W ramach wykonywania kolejnych prac na odcinku przecinającym ul. Konopnickiej, wyznaczono nowy objazd w kierunku Płowiec i Stróży Małych. Patrząc od strony miasta, „przełożono” go z lewej na prawą stronę. Teraz łączy się z wjazdem na drogę prowadzącą do Cmentarza Południowego. Nasza redakcja otrzymała sygnały Czytelników narzekających na stan nawierzchni objazdu.

Objazd, jeśli tak można go w ogóle nazwać, nie przypomina objazdu, tylko jedno wielkie bajoro. Przejechać tamtędy to jak „off road” – samochody aż po dach brudne z błota. Wysiadając z auta praktycznie jest to niemożliwe, żeby się nie wybrudzić o próg samochodu – opisuje nasz Czytelnik, który zgłosił do redakcji prośbę o interwencję. Dodaje: – Ludzie, którzy chodzą pieszo muszą nosić buty zamienne, bo nie ma tam 1m2 czystego objazdu.

Zdjęcie wykonane 12.12.2018

Ze szczegółowymi pytaniami związanymi z objazdem zwróciliśmy się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Rzeszowie.

Wykonawca zastosował nawierzchnię z kruszywa. Uzgodniono to z Powiatowym Zarządem Dróg jako rozwiązanie w projekcie czasowej organizacji ruchu. Wykonawca na bieżąco utrzymuje objazd. Zostaną zastosowane dodatkowe środki – uprzątnięcie zanieczyszczeń, dosypanie warstwy kruszywa. Objazd będzie funkcjonował maksymalnie do maja 2019. Zależne jest to jednak przede wszystkim od warunków atmosferycznych – zaznacza Joanna Rarus, rzecznik prasowy GDDKiA O/Rzeszów. – Jeśli chodzi o przerwę zimową, to gdy tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, wykonawca planuje prowadzić roboty (wykopy i nasypy, konstrukcje nawierzchni oraz roboty mostowe).

Od strony technicznej wygląda to tak, że powinny być ułożone płyty betonowe jak na Okulickiego. PZD wydał zgodę na nawierzchnię z kruszywa, natomiast przepisy jasno mówią na drodze o kategorii ruchu KR2 powinny być zapewnione płyty betonowe. Objazd o nawierzchni z kruszywa stosuje się na drodze gminnej. To co się tam dzieje to jakiś skandal! – grzmi autor interwencji.

Nawierzchnia powinna być twarda, nie ma jednak wymagań co do płyt drogowych – słyszymy w odpowiedzi w GDDKiA.

W trakcie realizacji materiału otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie Internauty w tej sprawie.

Chyba najistotniejszą kwestią pozostaje bezpieczeństwo pieszych i kierowców na wspomnianym objeździe. W dniu 05.12.2018 r. odwożąc dziecko do szkoły, wzdłuż drogi powiatowej nr 2233R (ul. Konopnickiej) stało ustawionych kilkanaście samochodów ciężarowych, posiadających załadunek w postaci żelbetonowych, kilkunastometrowych elementów konstrukcyjnych wiaduktów. Wszystkie po kolei, wjeżdżały objazdem w kierunku Płowiec, w pobliże budowanych konstrukcji, gdzie były rozładowywane przez dźwigi. Konsekwencją tego było takie zniszczenie tego „błotnego” objazdu, że ok. godz. 13tej, przejazd tamtędy nie był możliwy bowiem niniejsze samochody ciężarowe zakopały się w błocie i musiały być wyciągane przez maszyny budowlane. Powstał korek, a nad ciężkimi, zakopanymi i ślizgającymi się w błocie ciężarówkami, nikt nie był w stanie zapanować. Nikt nie kierował ruchem. Dzieci w tym czasie wracały piechotą ze szkoły, przechodząc wzdłuż tych ślizgających się maszyn i ciężarówek. Czy tak ma wyglądać bezpieczna droga dzieci ze szkoły do domu? O stanie butów dziecka po takiej jednorazowej wycieczce nie wspomnę… – irytuje się nasza Czytelniczka załączając w mailu zdjęcia.

Wszyscy jako mieszkańcy rozumiemy konieczność przetrwania niedogodności, dla dobra wspólnego, jakim jest budowa obwodnicy. Jednak w mojej ocenie nie zwalnia to z odpowiedzialności zapewnienia mieszkańcom, nie tylko Płowiec i Stróży, ale i Sanoka, ponieważ oni niniejszym objazdem udają się na Cmentarz Południowy, podstawowego minimum bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Liczymy na pomoc stosownych władz gminy i powiatu – czytamy w nadesłanej wiadomości.

Zdjęcia wykonane 12.12.2018. Foto: Red.

Przypomnijmy, że umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Sanoka w ciągu DK28 podpisano 9 lutego 2016 r. Wykonawcą prac jest Konsorcjum spółek: Max Bögl Polska Sp. z o. o. i Max Bögl Stiftung &Co. KG. Wartość umowy opiewa na 140 mln zł brutto. Początek obwodnicy zlokalizowany będzie na skrzyżowaniu istniejącej DK28 i drogi wojewódzkiej nr 886 Domaradz – Sanok, a koniec na skrzyżowaniu z DK84. Obwodnica będzie miała długość blisko 7 km. A jej początkowy koszt to ponad 140 mln złotych.

Ponadto do Sanoka trafi dodatkowo blisko 144 mln złotych z funduszy unijnych, które także zasilą budżet na tę inwestycję, która cieszy nie tylko sanoczan ale i parlamentarzystów jak i turystów.

Wedle informacji przedstawionych przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie, na dzień 3 grudnia globalne zaawansowanie prac, według analizy programu dla etapu robót, branży drogowej wynosi – 24%, branży mostowej – 41%, tzw. robót branżowych (sieci gazowej, kanalizacyjnej, wodociągowej itp.) – 44%.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

OBWODNICA: Trudne wykopy w skałach. Zobacz nowy FILM I FOTORELACJĘ

źródło: Youtube.com / obwodnica sanoka

14-12-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Lekej2018-12-13 09:28:34
1 0
Może przymrozi trochę, to będzie łatwiej :)
Akurat jechałam2018-12-13 09:30:30
1 0
Wczoraj jak tamtędy jechała, to przejazd był możliwy bez problemu. No, ale rozumiem, że jak to rozmoknie, to może być ciężko...
Widuid2018-12-13 09:32:39
1 0
Buduje się obwodnica i to najważniejsze. Przeżyjemy chwilowe niedogodności, damy, radę.
Mieszkaniec Sanoka2018-12-13 09:49:22
0 0
Zróbcie coś z prawym pasem drogi na Dabrówce przy skrzyżowaniu z ulicą Konopnickiej. Rano ciężko się włączyć do ruchu, od strony Krosna samochody jadą dwoma pasami, jest koszmar! Juz pomijam, ze od strony ronda skręcamy w Konopnicka na czuja, unikając zderzenia przed pedzacymi samochodami prawym pasem. Trochę juz wypadków tam było. Proponuję prawy pas z nakazem skrętu w prawo. Co do błota cała ulica Konopnickiej jest brudna, nie ma sensu myć samochodu.
lulu2018-12-13 10:17:14
1 0
Samochody po dach brudne z błota” co za nagółwek ledwo ciapę widac , ten co to pisał powinien pojechac do lasu i zobaczy tam błoto po dach
Error2018-12-13 10:24:11
0 0
Ce ha tam z bezpieczeństwem, można pisać, denerwować się, robić zdjęcia. Zenon K. nawet nagrywa fimly na youtube - i co? Ktoś się tym przejmuje? Ktoś poleciał z dyrektorskiego stołka? Wszystko jednak do czasu. Nikomu tego oczywiście nie życzę, ale jak ktoś zginie, może dopiero ktoś poważnie podejdzie do bezpieczeństwa - bo od tego są drogi, a nie qwa chodniki!!!!!
Państwo PiSu. Może Poseł Uruski może interweniuje?2018-12-13 12:02:38
0 1
potworna bylejakość i nie liczenie się ze zwykłymi ludzmi. Czy tam mieszkaja zwierzeta?
xoxox2018-12-13 12:26:31
3 0
kurwa ludzie, robia wam obwodnice, moze chcecie jeszcze zlote chodniki i sciezki rowewrowe. jak skoncza prace to bedzie lepiej. Chyba wszedzie na swiecie jak cos buduja to sa utrudnienia, a w sanoku juz krzycxa ze brudne auta maja. zenada
vv2018-12-13 13:17:08
0 0
@xoxox zgodnie z przepisami droga ma być utwardzona, widzisz tam błoto? To znaczy że nie jest utwardzona, koszt budowy to 144 mln, ile z tego mogą kosztować płyty? A teraz pomyśl ze przez najbliższe pół roku zostanie takie błoto bo przerwa zimowa, i kij, jedziesz przednionapędówką z silnikiem 1.1- 2.1 po błocie błohosławiąc "chwilowe dla prezesa trudności"
Yffff2018-12-13 13:30:18
0 0
DO MIESZKANCA Sanoka jak tak na czuja będziesz jeździł to szybko do wypadku doprowadzisz
Pani Ania2018-12-13 15:19:04
0 0
Przypominamy, że umowę na budowę obwodnicy podpisano w 2016 roku, za rządów miłościwie nam panujących jaśniepaństwa z PiSu. Na budowie łopatuja miłośnicy i zwolennicy PiSu. Bloto powstałe podczas robót to dywersja w wykonaniu gorszego sortu i elementu animalego. Rzygać się chce na to wasze wazeliniarstwo.
buahaha2018-12-13 16:36:16
0 1
"Dzieci w tym czasie wracały piechotą ze szkoły, przechodząc wzdłuż tych ślizgających się maszyn i ciężarówek" Mieszkam na Konopnickiej i nie widzę, żeby dzieci maszerowały nogami do wiosek ;)
Aa2018-12-13 18:08:45
0 0
I co z tego że na Okulickiego są płyty jak na płytach jest błoto. Auta najlepiej nie myć bo i tak zaraz będzie to samo.
Pomyślmy!2018-12-13 18:57:22
0 1
Kto zgarnia kasę za obwodnicę?
Klakson2018-12-13 20:54:33
0 1
Jadąc przez tą błotnistą drogę na znak protestu używamy klaksonu!
@mieszkaniec Sanoka2018-12-13 20:59:13
0 0
Racja nakaz skrętu z prawego pasa w Konopnickiej przyspieszyłoby ruch do ronda. Skończyłyby się slalomy autobusów po pasach do zjazdu. Na marginesie mozeookicjs zwróciłaby uwagę na tych co za światłami wyjeżdżają na lewy pas łamiąc przepisy i na MKS który prosto z przystanku wyjeżdża na lewy pas. Ten passluzy do zjazdu dla tych co wyjechali w lewo na światłach. I jeszcze jedno. Może ktoś zainteresuje się stanem oznakowania objazdu na skrzyżowaniu z drogą na Rzeszów. Żółte pasy są niewidoczne a do tego wieczorem nie ma oświetlenia i obcy kierowcy są zupełnie zdezorientowani szczególnie ci którzy wyjeżdżają do Sanoka
Kamilka2018-12-13 22:04:29
0 0
Jadąc tym objazdem, czuje się za każdym razem jak bym była uczestniczką RAJDU EKSREMALNEGO, tyle że nie poszaleje, jade wolno, staram sie uważać na innych uczestnikow rajdu, aby samochodu nie oblepić błockiem. Samochód ?,co tam rzecz nabyta. Że brudny? Kogo to obchodzi, osoby ludzkie w tym dzieci przeprawiają się niemal codziennie tym torem przeszkód i co muszą mieć obuwie na zmianę, Ludzie co to za inwestycja, my nie chcemy złotych ścieżek, tylko racjonalnego rozwiązania tej sprawy, popieram poprzedników oby nikomu się nic nie stało, bo jak jest dobrze to jest dobrze.........
wacek2018-12-14 04:19:55
0 0
a co tam Plowce tam same cygany
MOPS2018-12-14 05:39:36
0 0
Propozycja, dla tych co nie wiedzą, żeby się zapoznali z mapą tych terenów, bo duża część obszaru za obwodnicą w stronę Płowce I Stróże to Jeszcze SANOK, łącznik ul.Sanocka
Robert 2018-12-14 07:23:00
0 0
Malkontentów nie brakuje, brak dróg źle budują drogi źle. Jedźcie i chodźcie polami jak sto lat temu ,,nie będziecie mieli błota,,.
Agaru2018-12-14 07:53:18
0 0
xoxox - nam nic nie budują. Budują obcym, co by miasto ominęli. My tylko tą "autostradę" będziemy omijać., to raz. Dwa - jest rano zimno, super się jedzie. Po ociepleniu robi się po prostu bajoro. Wjeżdżają tam ciężarówki z dostawami (paliwa, kruszywa i inne) i po prostu rozjeżdżają drogę. Myć auto muszę (bo wygląda jak masa błota), co z tego, jak za chwile przejedzie obok mnie na Konopnickiej jakiś ciężarowy ochlapując mnie po dach. Za chwile usuną się z budowy i kto będzie pilnował nawierzchni podczas roztopów i takich tam? Zapraszam Cię do codziennego przejechania tamtędy do i z Płowiec, tak w godzinach 12-15 to może pogadamy inaczej. Płyty może nie rozwiążą całkowicie problemu, ale na pewno ułatwią przejazd tamtędy. Zjeżdżając do Sanoka można naprawdę dosłownie "zjechać" na hamulcach. I wisienka na torcie - pan od sprzątania na drodze - zawsze nie po tej stronie co trzeba :)
Mieszkanka2018-12-14 09:19:26
0 0
Wszystkie objazdy są w tak samo tragicznym stanie. Na Okulickiego płyty są, ale dosłownie pływa się po błocie. Od strony Krosna żeby się włączyć masakra. Zjazd do Zielonej Oazy tragiczny, a dojazd do domów na torami na Zabłotcach prawie niemożliwy. Wciąż jeździ się w błocie do połowy kół. Ponadto jak temperatura wzrośnie i śnieg topnieje to na tym dojezdzie powstaje jezioro. Może tym też redakcja by się zainteresowała?
@pani ania2018-12-14 09:46:35
0 0
ZADNA z ciebie “pani” po- matolska SZMATO!
introligator8 2018-12-14 13:08:59
0 1
Nie będę się w nieskończoność powtarzał/a, że budowanie obwodnicy to zły pomysł. Drogi polskie powinny być 'odtłuszczane' z samochodów , a nie żeby stwarzać okazję wpompowywania na owe drogi coraz więcej pojazdów automobilowych. To szkodzi ekologii, pogarszania jakości powietrza w ogólności oraz przyczynia się do zabijania dzikich (i nie tylko) zwierząt. To jest też woda na młyn dla coraz bardziej rozprzestrzeniających się stacji paliwowych. Powinno się powrócić do jazdy autokarami do pracy. Zero tolerancji dla 3, 4 pojazdów w jednej rodzinie ! P.S. W planie budowa ulicy krakowskiej, a w tm nieodżałowana wycinka pięknych drzew stojących wzdłuż wjazdówki. Niech mi nikt nie próbuje wmawiać, że to jest dobry pomysł. Bo można oczywiście, a nawet trzeba, Krakowską wyremontować, ale drzewa należałoby pozostawić w spokoju. Tyle w temacie.
buha 2018-12-15 23:05:58
0 0
na zabłotcach pewnie też szykuje się taki objazd błota już pełno
rsa2018-12-15 23:06:36
0 0
a o ile wzrosła kwota obwodnicy?
Gdzie lezy BUKOWINA ?2018-12-16 06:30:10
0 0
Czy tylko PREMIERZY w Polsce wiedza ? Oraz jak wiedza to niech naucza z kuratorium naszych drogich a mniej opkacanych od nich policjantow , jest Panstwo na Swiecie , co lubi bardzo Polske , to Panstwo to Prosperujaca dzis DOBRZE Rumunia , a tam wiecie Mili panstwo ZNAHDUJE SIE TA BUKOWINA I o to chodzi calej JAGIELONCE by kuratorium podalo nieoczytanym ludziom , gdzie lezy BUKOWINA a tam jest przeciez duzo CZERSTWYCH POLAKOW z krzepa CO by mogli POMOC by i w Polsce naprawic Od jednego RAZU te drogi Zreszta WCZORAJ prasa z SUCZANEJ ( co pol Polski tam siedzi) podala o SOBOTNIM POKAZIE MARYJANNYCH , nie wiem czy widzieliscie TEN POKAZ ? Trzeba to poogladac na YOU TUBIE , TE FRANC . MARYJANNY - wszystkie sa ubrane na CZERWONO a TO TAKI - PATRIOTYCZNY kolor Ciekawszy POWIADAM wam POKAZ , niz te drogi Hhe
sanoczanin2018-12-20 18:28:34
0 0
znalazły się pedały... znaczy pedanty, macie myjnie po drodze zaraz przy torach to w czym problem umyjecie autko i po sprawie wiecznie niezadowolony narodzie
Smok2018-12-27 15:44:34
0 0
Czy tego newsa będziemy czytać do 14-12-2019? To chyba moja ostatnia wizyta na tej stronie. 90% to reklamy, reszta to odgrzewane kotlety.
anton2018-12-27 17:04:26
0 0
TEMAT JEST PROSTY INŻYNIER KONTRAKTU DOSTAŁ W ŁAPĘ I SIEDZI CICHO A LUDZIE BRODZĄ W BŁOCIE,WIEM JAK TO SIĘ ROBI, 'PSY SZCZEKAJĄ A KARAWANA JEDZIE DALEJ'''
czarneowcepłowce2019-01-13 16:14:59
0 0
A ci dalej swoje, i beeeeeeee i beeeeeeeeeeeee i beeeeeeeeeeeeeeeee