REKLAMA
REKLAMA

Pot, łzy i nauka – IV Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym – PWSZ 2018 (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Zakończyły się „IV Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym – PWSZ 2018”. Blisko stu uczestników nie tylko z Podkarpacia, ale i z innych części naszego kraju przyjechało do Sanoka aby powalczyć o miano najlepszej ekipy w czwartych już zawodach ratowniczych, organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jana Grodka w Sanoku.


Uczestnicy musieli w 7 zainscenizowanych zadaniach jak najszybciej i jak najtrafniej doprowadzić do pozytywnego ich rozwiązania – w wielu przypadkach do uratowania poszkodowanego. Sceny zostały zlokalizowane w Muzeum Historycznym w Sanoku, na terenach rekreacyjnych nad Sanem oraz w Muzeum Budownictwa Ludowego. W rolę pozorantów wcielili się studenci PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku i można stwierdzić, że oprócz wiedzy teoretycznej wielu z nich wykazało się bardzo dużymi umiejętnościami aktorskimi.

Niektóre z zadań sprawiły zespołom sporo kłopotów, a utrudnieniem były również warunki atmosferyczne – padający deszcz i zimno. Jednak dla większości uczestników takie sytuacje to codzienność.

Jak wspominała rektor PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku doc. dr Elżbieta Cipora, celem zawodów było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności wykonywania medycznych czynności ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia poprzez zdrową rywalizację i współzawodnictwo.

Pani Rektor podkreśliła także, że z pewnością mistrzostwa po raz kolejny można uznać za udane ponieważ zarówno liczba zespołów biorących w nich udział jak i poziom wykonania zadań był wysoki. O ich sukcesie świadczy także ich ponadregionalny wymiar.

Jak podkreślają Hubert Marek i Lesław Penar – pomysłodawcy i organizatorzy mistrzostw z ramienia PWSZ, przygotowanie przedsięwzięcia w takim zakresie zawsze stwarza wiele kłopotów oraz wymaga bardzo dużo pracy ze względu na ich rozmach i  zasięg. Dlatego też wszystkim instytucjom, dzięki którym mistrzostwa zakończyły się sukcesem należą się wielkie podziękowania. Wśród nich należy wymienić: Pogotowie Ratunkowe w Sanoku i w Krośnie, Państwowa Straż Pożarna w Sanoku i w Krośnie, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Sanoka, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Policję, Polski Czerwony Krzyż, Muzeum Historyczne oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Patronat nad Mistrzostwami objęli:

– Poseł na Sejm RP dr Piotr Uruski
– Starosta Sanocki
– Burmistrz Miasta Sanoka
– Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej w Rzeszowie

Klasyfikacja końcowa:

Kategoria „Szkoły Wyższe”
I miejsce
Zespół nr 1 z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
II Miejsce
Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego
III miejsce
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu

Kategoria „Zespoły Ratownictwa Medycznego”
I miejsce
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
II Miejsce
SP Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku
III miejsce
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego
w Rzeszowie

Kategoria „Kwalifikowana Pierwsza Pomoc”
I miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Sanoku
II Miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Jaśle
III miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Brzozowie

Wkrótce materiał video przygotowany przez portal Esanok.pl.

źródło: PWSZ w Sanoku / materiały nadesłane

29-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)