REKLAMA
REKLAMA

Poznaj parametry ergonomicznego krzesła

Prawidłowa postawa przy biurku – czy to podczas nauki i pracy, czy rozrywki – jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia oraz komfortu. Do najistotniejszych elementów zdrowego stanowiska pracy należy ergonomiczne krzesło.

Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia zatrudnionym pracownikom takich stanowisk pracy, które będą spełniać obowiązujące przepisy BHP. Zalecane jest przy tym, by stanowiska spełniały także dodatkowe normy ergonomii. Badania przeprowadzone w ramach Ergotestu nie pozostawiają jednak wątpliwości – niestety tylko 2% stanowisk komputerowych w polskich firmach spełnia wszystkie te wymogi. Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że ponad połowa stanowisk (51,6%) nie tylko nie spełnia zasad ergonomii, ale nawet narusza także przepisy prawne dotyczące BHP. Długotrwała praca siedząca przy nieergonomicznym stanowisku prowadzi tymczasem do schorzeń kręgosłupa, dolegliwości bólowych szyi, karku, pleców, a także nóg czy dłoni i nadgarstków. Warto zwrócić uwagę na to, że pracownik wykonujący swoje zadania przy ergonomicznym stanowisku będzie efektywny i chętny do pracy, a co więcej – rzadziej będzie musiał brać zwolnienia lekarskie i leczyć się z powodów dolegliwości spowodowanych właśnie niezdrową postawą podczas wykonywania zadań służbowych. Filarami ergonomicznego stanowiska są biurko i krzesło. Jak wybrać spełniające te wymagania krzesło?

Podstawowe cechy krzesła ergonomicznego

Ergonomiczne krzesło do biurka posiadają w swojej ofercie rozmaite firmy, m.in. AJ Produkty. Wśród licznych modeli znajdziemy na przykład krzesła tapicerowane grubą tkaniną lub z ekologicznej skóry, krzesła z niskim i wysokim oparciem i inne. Podejmując decyzję, które krzesła będą najlepsze do naszego biura, zwróćmy uwagę na kilka najważniejszych parametrów.

  • Siedzisko powinno mieć możliwość regulacji wysokości – umożliwia to dostosowanie krzesła do wzrostu pracownika. Osoba siedząca powinna móc pewnie oprzeć stopy o podłoże tak, aby uda tworzyły kąt prosty bądź lekko rozwarty w stosunku do podłogi.
  • Oparcie powinno być profilowane, czyli dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa człowieka. Ludzki kręgosłup ma kształt litery „S”, oparcie musi być więc wyprofilowane tak, aby dostosować się do naturalnych krzywizn i w ten sposób zminimalizować obciążenia kręgosłupa. Szczególnie ważne jest podparcie pleców w odcinku lędźwiowym (tzw. klin lędźwiowy).
  • Musi istnieć możliwość odchylenia oparcia do tyłu – jest to pożądany parametr, pozwalający zmienić pozycję w trakcie pracy.
  • Podłokietniki, czyli wsparcie dla przedramion, są bardzo ważne, gdyż zmniejszają obciążenie pleców i barków. Zdrowa pozycja wymaga, aby kąt między ramieniem a przedramieniem podczas siedzenia był prosty. Zwróćmy szczególną uwagę na krzesła z regulowanymi podłokietnikami – zwłaszcza, jeśli nasi pracownicy spędzają dużo czasu przed komputerem.
  • Wysokość oparcia powinna być dostosowana do wzrostu. Choć krzesła z niskim oparciem mogą stanowić wystarczającą podporę dla kręgosłupa, warto zwrócić uwagę na modele z zagłówkiem, który dodatkowo podpiera kark i minimalizuje nacisk wywierany na odcinek szyjny kręgosłupa.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

To jednak nie koniec parametrów, które warto mieć na uwadze, wybierając ergonomiczne krzesła biurowe. Bardzo pożądany jest mechanizm multisynchroniczny, który sprawia, że zarówno siedzisko, jak i oparcie podążają za ruchami ciała. Krzesło takie pozwala na zmianę pozycji ciała w czasie siedzenia, co wpływa dobrze na krążenie krwi. Mechanizm synchroniczny można zblokować w kilku pozycjach. Warto zwrócić także uwagę na możliwość regulacji głębokości siedziska (pozwala na idealne dopasowanie krzesła do wzrostu osoby siedzącej), regulacja podparcia lędźwiowego czy możliwość dostosowania sprężystości odchylania oparcia do ciężaru osoby siedzącej na krześle. Zwracajmy wreszcie uwagę na samą jakość wykonania krzesła – jedynie dobre materiały, solidna konstrukcja, stabilne siedzisko i oparcie zapewnią korzystającej osobie poczucie pewności i komfortu.

Pamiętajmy, że ergonomiczne krzesło to nie wszystko – każda osoba wykonująca pracę siedzącą musi mieć możliwość zrobienia przerw (najlepiej dość częstych, ale krótkich i jednej długiej, podczas której można spokojnie spożyć posiłek). Nieustanna praca biurowa wyczerpuje nie psychicznie, ale też – wbrew pozorom – fizycznie. Warto więc dać odpoczynek głowie i rozprostować kości – dla własnej wygody, zdrowia, a także efektywności pracy.

esanok.pl

Artykuł sponsorowany

30-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook