REKLAMA
REKLAMA

Pot, łzy i nauka – IV Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym – PWSZ 2018 (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Zakończyły się „IV Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym – PWSZ 2018”. Blisko stu uczestników nie tylko z Podkarpacia, ale i z innych części naszego kraju przyjechało do Sanoka aby powalczyć o miano najlepszej ekipy w czwartych już zawodach ratowniczych, organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jana Grodka w Sanoku.


Uczestnicy musieli w 7 zainscenizowanych zadaniach jak najszybciej i jak najtrafniej doprowadzić do pozytywnego ich rozwiązania – w wielu przypadkach do uratowania poszkodowanego. Sceny zostały zlokalizowane w Muzeum Historycznym w Sanoku, na terenach rekreacyjnych nad Sanem oraz w Muzeum Budownictwa Ludowego. W rolę pozorantów wcielili się studenci PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku i można stwierdzić, że oprócz wiedzy teoretycznej wielu z nich wykazało się bardzo dużymi umiejętnościami aktorskimi.

Niektóre z zadań sprawiły zespołom sporo kłopotów, a utrudnieniem były również warunki atmosferyczne – padający deszcz i zimno. Jednak dla większości uczestników takie sytuacje to codzienność.

Jak wspominała rektor PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku doc. dr Elżbieta Cipora, celem zawodów było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności wykonywania medycznych czynności ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia poprzez zdrową rywalizację i współzawodnictwo.

Pani Rektor podkreśliła także, że z pewnością mistrzostwa po raz kolejny można uznać za udane ponieważ zarówno liczba zespołów biorących w nich udział jak i poziom wykonania zadań był wysoki. O ich sukcesie świadczy także ich ponadregionalny wymiar.

Jak podkreślają Hubert Marek i Lesław Penar – pomysłodawcy i organizatorzy mistrzostw z ramienia PWSZ, przygotowanie przedsięwzięcia w takim zakresie zawsze stwarza wiele kłopotów oraz wymaga bardzo dużo pracy ze względu na ich rozmach i  zasięg. Dlatego też wszystkim instytucjom, dzięki którym mistrzostwa zakończyły się sukcesem należą się wielkie podziękowania. Wśród nich należy wymienić: Pogotowie Ratunkowe w Sanoku i w Krośnie, Państwowa Straż Pożarna w Sanoku i w Krośnie, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Sanoka, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Policję, Polski Czerwony Krzyż, Muzeum Historyczne oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Patronat nad Mistrzostwami objęli:

– Poseł na Sejm RP dr Piotr Uruski
– Starosta Sanocki
– Burmistrz Miasta Sanoka
– Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej w Rzeszowie

Klasyfikacja końcowa:

Kategoria „Szkoły Wyższe”
I miejsce
Zespół nr 1 z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
II Miejsce
Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego
III miejsce
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu

Kategoria „Zespoły Ratownictwa Medycznego”
I miejsce
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
II Miejsce
SP Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku
III miejsce
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego
w Rzeszowie

Kategoria „Kwalifikowana Pierwsza Pomoc”
I miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Sanoku
II Miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Jaśle
III miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Brzozowie

Wkrótce materiał video przygotowany przez portal Esanok.pl.

źródło: PWSZ w Sanoku / materiały nadesłane

29-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)