REKLAMA
REKLAMA

Ranking chwilówek – jak działa?

Rankingi chwilówek są niezwykle pomocne nie tylko dla osób, które jeszcze nie miały styczności z tego typu pożyczkami, lecz także dla tych, których można uznać za stałych klientów firm pożyczkowych. Zazwyczaj tworzone są rankingi miesięczne, tak by przyszły pożyczkobiorca był na bieżąco ze wszystkimi proponowanymi promocjami oraz wahaniami wysokości prowizji, które dość często są stosowane wśród największych marek pożyczkowych.

Korzystać czy nie korzystać?

Czy można zaufać takim zestawieniom? Tak, choć jak zwykle w sytuacjach finansowych, są one dodatkiem do własnego osądu swoich możliwości i zdrowego rozsądku – w końcu to na kliencie ciążyć będzie odpowiedzialność za zobowiązanie. Jednakże, biorąc pod uwagę to, iż zestawienia takie jak ranking pożyczek na serwisie Chwillowki.pl są tworzone przez specjalistów w branży, więc rankingi można traktować jako ekspercką podstawę decyzji pożyczkowej. Ponadto, zestawienia te tworzone są na bazie wszystkich dostępnych informacji na temat danej pożyczki, do których szeregowy pożyczkobiorca może po prostu nie mieć dostępu.

Nie zawsze jednak jasne jest to, w jaki sposób taki ranking powstaje – czy są to osobiste przekonania osób je ustalających, przywiązanie do firmy lub dużych marek, czy może koszty pożyczki? W rzeczywistości, pozycja firmy na liście to średnia ważona kilku czynników. Wartość poszczególnych czynników zależy także od rodzaju zestawienie – inną wagę przyjmie np. dostępność darmowej pożyczki, jeśli jest to ranking darmowych chwilówek – Twojapierwszachwilowka.pl. Skupmy się jednak na rankingu generalnym, uwzględniającym potrzeby wszystkich klientów.

Jakie składowe wpływają na miejsce firmy w rankingu?

Dostępność darmowych pożyczek

To rzeczywiście dość ważny czynnik, który posiada niezwykłą wagę dla nowych klientów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż pierwsza darmowa pożyczka jest praktyką niemalże powszechną w branży, nie posiada on decydującej wagi w rankingach ogólnych, choć oczywiście zajmuje dość wysokie miejsce w takim zestawieniu.

business hand clicking excellent credit rating on virtual screen


Rzeczywiste koszty

Mowa tutaj oczywiście o kosztach pożyczek kolejnych, czyli płatnych. Ta właściwość w połączeniu z wysokością kwot stanowi podstawę ustalenia rankingu. Co ważne, takiego obliczenia dokonuje się wyliczając nie tylko koszty oprocentowania (które w większości firm znajduje się na takim samym poziomie 10% w skali roku) i prowizji, ale także wszystkie pozostałe koszty: refinansowania lub przedłużenia okresu spłaty oraz koszty nieterminowości. Oczywiście, im mniejsze rzeczywiste RRSO, tym pozycja w rankingu jest wyższa, jednak nie zawsze. Bierze się oczywiście pod uwagę to, iż czasami pożyczka, której koszty na pierwszy rzut oka są wyższe, może w ogólnym rozrachunku być korzystniejsza, a nawet tańsza! Dzieje się tak wtedy, gdy w danej firmie, koszty są dość duże, ale i długi jest okres spłaty. W takim wypadku uznaje się, iż pożyczka może być dla klienta łatwiejsza do spłaty, przez co nie będzie on zmuszony ponosić kosztów odłożenia spłaty w czasie lub kosztów karnych za niespłacanie pożyczki.

Dostępna kwota i okres spłaty

To kryterium szczególnie ważne dla klientów, ale także dla osób, które układają rankingi. Najważniejszy jest jednak stosunek dostępnej kwoty do okresu spłaty. Jeżeli możliwa dostępna kwota jest bardzo wysoka, ale okres spłaty jest typowy dla chwilówek, czyli 30 dni – taka firma nie znajdzie się na czele rankingu. Premiowane są chwilówki, które dopuszczają spłatę pożyczki w ciągu 45 lub 60 dni. Nie zapewnia to oczywiście pierwszego miejsca w rankingu, ale z pewnością taka firma awansuje kilka lokat.

Wiarygodność firmy

To dość oczywiste kryterium, ale zazwyczaj nie posiada zbyt dużej wagi, jeśli chodzi o ustalanie rankingów. Dlaczego? Rankingi tworzone są zazwyczaj przez zespoły analityczne odpowiedzialne za porównywarki pożyczkowe. Oczywistym jest więc, że każda firma, która w takiej porównywarce się znajdzie i będzie kandydować do rankingów, zostanie uprzednio zweryfikowana pod kątem uczciwości i rzetelności.

Opinie klientów

To jasne, że opinie klientów będą stały naprawdę wysoko w rankingu – jest to w pewnym względzie jeden z najpewniejszych kryteriów oceny. Nie tylko dlatego, iż jest to opinia „z pierwszej ręki”, ale przede wszystkim dlatego, że najczęściej dotyczy nie parametrów technicznych pożyczki, a innych czynników, których sami specjaliści mogą nie ująć. Są to: jakość usług, szybkość otrzymania przelewu, łatwość procesu pożyczkowego, kontakt z klientem, nastawienie firmy do ugodowego rozwiązywania problemów.

Dodatkowe opcje i wymagania

Przekładają się one na to, ile klientów może skorzystać z oferty danej firmy, ale także, jak wygląda bezpieczeństwo takiej pożyczki. Z jednej strony, wymagania dotyczące zdolności kredytowej i wieku mogą być ograniczeniem, ale z drugiej – stanowią też niejaką pewność klienta, że pożyczkę spłaci. Poza tym, dla wielu klientów ważne jest również to, żeby spłatę pożyczki można było przedłużyć lub odłożyć w czasie. Jest to jednak dopiero któreś z kolei kryterium, które biorą pod uwagę klienci, więc i ten czynnik nie będzie posiadał proporcjonalnie dużej wagi – rankingi są przecież także odzwierciedleniem potrzeb klientów.

Artykuł sponsorowany

15-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook