REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Radni uchwalili budżet 2018. Pieniądze na inwestycje największe w historii miasta (FILM, DEBATA, ZDJĘCIA)

SANOK: Radni uchwalili budżet 2018. Pieniądze na inwestycje największe w historii miasta (FILM, DEBATA, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W czwartek 11 stycznia radni miasta Sanoka debatowali nad budżetem na 2018 rok. Obrady były bardzo burzliwe. Ostatecznie budżet uchwalono. Po stronie dochodów jest prawie 178 mln złotych, z kolei po stronie wydatków 220 mln złotych. Na inwestycje sanocki magistrat przeznaczy nieco ponad 85 mln złotych. To rekordowa liczba w historii miejskiego budżetu.

2018 rok upłynie pod znakiem dużych inwestycji: Centrum Rehabilitacji i Sportu, dworca multimodalnego, łącznika do obwodnicy czy realizacji bieżni na stadionie miejskim. Zakładany tegoroczny deficyt budżetu to niemal 43 mln złotych. Kwota jest olbrzymia, natomiast zgodnie z zapisami ustawy budżetowej, zostanie ona sfinansowana przychodami z emisji obligacji w wysokości 48,5 mln złotych.

Rada Miasta Sanoka przyjęła budżet na 2018 rok. Szesnastu radnych było za przyjęciem uchwały: Roman Babiak, Krzysztof Banach, Zbigniew Daszyk, Maciej Drwięga, Ryszard Karaczkowski, Agnieszka Kornecka-Mitadis, Adam Kornecki, Wanda Kot, Marian Osękowski, Jakub Osika, Łukasz Radożycki, Grażyna Rogowska-Chęć, Adam Ryniak, Witold Święch, Bolesław Wolanin i Jan Wydrzyński. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Byli to: Adrian Herbut i Teresa Lisowska. Z kolei trzech radnych zagłosowało przeciwko budżetowi na 2018 rok. Wśród nich znaleźli się: Janusz Baszak, Ryszard Bętkowski i Piotr Lewandowski.

Clipboard01

Na 2018 rok po stronie dochodów wpisano blisko 178 mln złotych. Wśród nich wydatki bieżące sięgają 138 mln, z kolei wydatki majątkowe plasują się na wysokości 40 mln. Po stronie wydatków jest prawie 221 mln złotych, gdzie wydatki bieżące to 135,5 mln, zaś majątkowe – 85 mln złotych.

Na koniec 2018 roku dług miasta wyniesie blisko 75 mln złotych i stanowić będzie 42% planowanych dochodów. Włodarze argumentują tę sytuację ostatnią szansą dla samorządów, które w perspektywie 2014-2020 mają do zdobycie olbrzymie środki finansowe z Unii Europejskiej na działania inwestycyjne, a taka możliwość może się już nie powtórzyć. Nie dziwi więc fakt, że w tegorocznym budżecie 85 mln złotych zostanie przeznaczonych na strategiczne inwestycje w mieście, które stanowią niemal 37% wszystkich wydatków. Jest to także rekordowa liczba w historii miejskiego budżetu.

11-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook