REKLAMA

SANOK: Zobacz jak wypadają pierwsze nabory do szkół średnich

SANOK / PODKARPACIE. Gimnazjaliści w zasadzie wybrali już szkoły,w  których będą chcieli kontynuować naukę. Ze wstępnych danych wynika, że sanockie licea nadal cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Nie gorzej wygląda sytuacja w technikach. Tam także do klas o określonych profilach szykują się kolejki oczekujących. Różnie wygląda sprawa w szkołach branżowych, ale tutaj sytuacja wyklaruje się pewnie około sierpnia. Nie można także zapominać, że uczniowie do dzisiaj do 14.00 mają czas na złożenie oryginałów świadectw ukończenia szkoły. W innym wypadku miejsce po prostu przepadnie.

 

Do 6 lipca do godz. 14.00 gimnazjaliści mają czas na dostarczenie oryginałów świadectw do szkół, które wybrali. W Sanoku przygotowano dla nich 320 miejsc w liceach, natomiast w pozostałych szkołach czeka ich ponad 620.

W „jedynce” we wszystkich 5 oddziałach jest komplet. Próg punktowy w tym roku to 146 pkt.

Aczkolwiek z doświadczenia wiem, że w rekrutacji uzupełniającej pewnie przyjmiemy jeszcze kilka osób z listy rezerwowej – mówi Robert Rybka, dyrektor I LO w Sanoku.

W II LO wszystkie klasy już są pełne, zarówno 4 oddziały ogólne jak i klasa sportowa o profilu piłka siatkowa i hokej.

Sporo podań nadal pozostaje „pod kreską”. Próg w tym roku to 135 pkt – mówi Marek Cycoń, dyrektor II LO w Sanoku.

W ZS nr 1 uczniowie rozpoczną naukę na kierunkach: tech. ekonomii, tech. hotelarstwa, tech. logistyki oraz tech. żywienia i gastronomii. Jak podkreśla Maria Pospolitak, na ten moment nie ma już wolnych miejsc.

Na podstawie list osób, które złożyły już oryginały świadectw ukończenia gimnazjum mogę stwierdzić, że wszystkie miejsca zostały obsadzone. Aczkolwiek zupełną pewność będziemy mieli w piątek 6 lipca po godzinie 14.00.

Optymistycznie wygląda sytuacja także w ZS nr 2.

 – Na ten moment mamy pełen stan, są też osoby na listach rezerwowych. Natomiast jak rzeczywiście będą wyglądały klasy przekonamy się pod koniec sierpnia, kiedy zaczynają się „wędrówki” tych osób, które nigdzie nie zostały przyjęte – zaznacza Jowita Nazarkiewicz, dyrektor ZS nr 2 w Sanoku.

W tej szkole dla uczniów przygotowano 3 oddziały dwuzawodowe. W szkole branżowej I-go st. na kierunku operator obrabiarek skrawających i mechanik pojazdów samochodowych. Zaś w technikum w klasie: tech. teleinformatyk oraz tech. ochrony środowiska oraz w drugim oddziale: tech. pojazdów samochodowych i tech. mechanik.

Z naboru zadowolony jest także Krzysztof Futyma, dyrektor ZS nr 3 w Sanoku.

W zasadzie mamy wszystkie podania potwierdzona. Jeśli ktoś jeszcze ich do nas nie dostarczył, to otrzymaliśmy potwierdzenia telefoniczne, że to zrobi. Ponadto mogę powiedzieć, że próg punktowy w stosunku do ubiegłego roku wzrósł od 10 do 20 pkt w różnych klasach.

W ZS nr 3 stworzono 7 oddziałów, w tym jedną klasę dwuzawodową. I tak w trzech klasach będą się uczyć informatycy, w jednej tech.-mech. CNC, w kolejnej tech.mech CNC i tech. elektrycy, w następnych: tech. pojazdów samochodowych, tech.-mechatronicy.

W ZS 5 powstały 3 klasy dwuzawodowe w technikum oraz 3 klasy w szkole branżowej. Do niektórych oddziałów jest więcej chętnych aniżeli miejsc. Z kolei w szkole branżowej brakuje uczniów w zawodach murarz-tynkarz. Elżbieta Kokoszka, dyrektor szkoły podkreśla, że podobnie było w ubiegłym roku, ale finalnie to te własnie klasy okazały się całkiem liczne.

Dyrektorzy zgodnie podkreślają, że jest to właściwie zarys rekrutacji. Z uwagi na różne systemy trudno określić, czy uczeń nie wybierze chociażby nauki w innym powiecie. Systemy rejestrujące kandydatów są różne. Dopiero w poniedziałek właściwie będzie można podsumować ten etap.

06-07-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Wacław Obrotowy2018-07-06 12:22:13
0 0
Panie Krawczyk dlaczego jest tak mało klas w liceach? Dlaczego doprowadzacie do tego że młodzi ludzie uczą sie poza Sanokiem ?
zmienić władze w powiecie2018-07-06 12:29:11
0 0
nie bedzie młodzież musiała jechać do innych miast po nauki
Co robi PiS2018-07-06 12:32:05
0 0
kto rządzi w powiecie i czy jest to PiS ?
Matka2018-07-06 13:46:26
0 0
A pytanie w podobnym tonie. Co z dziećmi, które będą startowały do szkół średnich w następnym roku. Czy dzieci obecnej klasy ósmej i trzeciej gimnazjum znajdą dla siebie miejsca w szkołach średnich. Czy zostaną stworzone dodatkowe oddziały w liceach? Czy jeśli jest pięć oddziałów - możemy spodziewać się dziesięciu? Nikt o tym nie myśli, a my rodzice już się martwimy!!!
Patriotyzm i Socjalizm2018-07-08 08:23:52
0 0
oj tam narzekacie - Władza Patriotyczno-Kościelna postanowiła, że wasze dzieci mają się uczyć w zawodówkach - więc CICHO BYĆ I SIĘ NIE PCHAĆ TAM GDZIE NIE WASZE MIEJSCE!!!!!!!
@obrotowy2018-07-08 12:25:20
0 0
Nie trzeba zwiększać ilości oddziałów w LO. Trzeba tylko zwiększyć wymagania dla kandydatów. Boli, bo ktoś wreszcie zrozumiał w czym tkwi problem...
Koj2018-07-08 22:49:36
0 0
Sam jestes problem. Wymagania powinny być zwiększone, ale w całym kraju. A tak to wszystko do Leska ucieka i innych Rymanowów i Brzozowa. Co z tego, że w Sanoku od 140, jak w Lesku przyjmą każdego.