REKLAMA
REKLAMA

WOT: Przyszli oficerowie z sanockiego batalionu kształcą się w Warszawie i we Wrocławiu (ZDJĘCIA)

SANOK, WARSZAWA, WROCŁAW / PODKARPACIE. Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali oddelegowani na kursy oficerskie. Przez najbliższy rok będą kształcić swoje umiejętności w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie oraz Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. 35. batalion lekkiej piechoty w Sanoku reprezentuje ośmiu żołnierzy.

To pierwsza edycja takich kursów oficerskich dla żołnierzy WOT. Formacja trwa 13 miesięcy i podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy z nich żołnierze mają już za sobą. Był realizowany podczas miesięcznych szkoleń w dwóch jednostkach: w Warszawie oraz we Wrocławiu. Oprócz zajęć teoretycznych z regulaminów wojskowych, podstaw dowodzenia, minerstwa, posługiwania się mapami wojskowymi czy też budowy i mechanizmów działania broni wojskowej, podchorążowie ćwiczyli praktyczne umiejętności na strzelnicy wojskowej oraz na placu ćwiczeń taktycznych.

Podstawowym założeniem szkolenia jest przygotowanie żołnierzy do objęcia dowodzenia w plutonach w swoich macierzystych jednostkach.

f

– Ciesze się, że żołnierze mogą dalej rozwijać się i reprezentować nasz batalion. Liczę, że po zakończonym szkoleniu wrócą do nas i obejmą stanowiska dowódców plutonów, a wiedzę zdobytą podczas kursu oficerskiego, przekażą swoim kolegom – mówi ppłk Rafał Jarosz, dowódca 35. batalionu lekkiej piechoty w Sanoku.

Spośród blisko 600 terytorialsów szlify oficerskie zdobywa 8 żołnierzy, w tym 3 kobiety. Należy dodać, że kształcą się oni w kilku specjalnościach. I tak są to między innymi logistyka, łączność, saperzy czy profil ogólnowojskowy.

Obecnie trwa drugi etap kursu, który prowadzony jest niestacjonarnie w ośrodkach szkolenia, w dwa weekendy w miesiącu. Kolejna część przewiduje praktyki w macierzystych jednostkach.  Zwieńczeniem 13-miesiecznego studium jest egzamin oficerski oraz promocja na stopień podporucznika. Wówczas świeżo upieczeni oficerowie będą mogli zasilić właściwe jednostki.

– Warto podkreślić, że w tym roku ma ruszyć kolejna edycja naboru kandydatów na przyszłych oficerów – dodaje ppłk Jarosz.

Najlepsi żołnierze, którzy zostaną wytypowani i pomyślnie przejdą kwalifikacje, otrzymają szansę dołączenia do korpusu oficerskiego WOT, a dalej będą mogli związać się z wojskiem także zawodowo.

foto: archiwum prywatne/WAT

25-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)