REKLAMA
REKLAMA

500+ dla niepełnosprawnych od października

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października i zapewnią wsparcie osobom niepełnosprawnych w wysokości do 500 złotych miesięcznie.

Ustawa jest realizacją zapowiedzi złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji w wysokości nie wyższej niż 500 złotych miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 złotych z wyłączeniem renty rodzinnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków.

Dzięki temu rozwiązaniu, osoby, które pobierają w chwili obecnej świadczenia nieznacznie przekraczające wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, będą również miały możliwość ubiegać się o przyznanie świadczenia uzupełniającego. Osoby pobierające jednocześnie rentę socjalną oraz rentę rodzinną również uzyskają prawo do świadczenia uzupełniającego.

Świadczenie przyznawane będzie na wniosek osoby uprawnionej. Wnioski będzie można składać od 1 października. Do wsparcia uprawnione będą osoby, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w ustawie orzeczeniem.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ponad 800 tys. osób. Na wsparcie przeznaczone zostanie ok. 4,5 mld złotych rocznie.

Świadczenie zwolnione będzie z opodatkowania, a organ wypłacający nie będzie mógł dokonywać potrąceń i egzekucji. Świadczenie nie będzie wliczać się też do dochodów np. przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego, świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej itd. Kwota świadczenia nie będzie też zaliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne.

Ustawa wejdzie w życie 1 października br.

Należy pamiętać, że Ci, którzy są ubezpieczeni w ZUS powinni się zgłosić do tej placówki, natomiast  osoby ubezpieczone w KRUS do KRUS-u

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcie poglądowe

13-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)