REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: Z kleszczem nie na SOR. „Dlaczego? Borelioza to poważna choroba!”

SANOK / PODKARPACIE. Sezon na kleszcze trwa. Czytelnicy coraz częściej pytają gdzie szukać pomocy. – Na SOR nie chcą pomóc. Można nawet natknąć się na informacje, że nie usuwają kleszczy. Dlaczego? Czy to nie jest pilna sprawa? Borelioza to poważna choroba! Generalnie odsyłają z SOR-ów do lekarzy rodzinnych, a co w przypadku, jak lekarz rodzinny już nie przyjmuje danego dnia? – pisze Internauta.

W społeczności utarło się, że z kleszczem najlepiej udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie szybko i sprawnie można pozbyć się pajęczaka. Jak się okazuje, nie jest to najlepszy wybór. 

Kleszcza możemy usunąć samodzielnie, jeżeli tylko mamy taką możliwość. W innej sytuacji powinniśmy poprosić o pomoc medyczną. Żaden przepis prawny nie wskaże nam do kogo powinniśmy trafić, jednakże w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać placówkę, do której dostęp jest najszerszy i najłatwiejszy – podkreśla Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Pierwsza na liście jest poradnia POZ, w której nasz lekarz rodzinny lub pielęgniarka pomogą usunąć kleszcza
Natomiast w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy poza standardowymi godzinami pracy poradni, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy, możemy skorzystać z placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nie można wykluczyć, że w niektórych przypadkach sytuacja będzie na tyle poważna lub umiejscowienie kleszcza na tyle nietypowe, że może zagrozić naszemu życiu. W takiej sytuacji możemy udać się na Izbę Przyjęć lub SOR czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wybierając te miejsca miejmy jednak na uwadze, że służą one udzielaniu świadczeń zdrowotnych osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a usunięcie kleszcza na ogół takim świadczeniem nie jest – zaznacza rzecznik.

Warto też wiedzieć, że w każdej z takich sytuacji decyzję u rozpoczęciu działań medycznych podejmuje lekarz, ratownik lub pielęgniarka
Może zatem się zdarzyć, że podejmie decyzję o odesłaniu pacjenta do lekarza rodzinnego. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że zgłaszając się chociażby na SOR, należy pamiętać o dowodzie tożsamości z numerem PESEL, aby potwierdzić nasze prawo do bezpłatnych świadczeń. 

Rośnie liczba zachorowań na boreliozę

Jeśli kleszcz został usunięty (samodzielnie lub z czyjąś pomocą), a zauważamy niepokojące objawy w postaci rumienia wokół miejsca ukąszenia, jak najszybciej zgłośmy się do lekarza rodzinnego. Zdecyduje on o ewentualnym podaniu leków lub skierowaniu do poradni specjalistycznej – wyjaśnia Rafał Śliż.

 

 

W Polsce, jak i w pozostałej części Europy, od 2012 do 2017 roku obserwowano rosnącą liczbę zachorowań na boreliozę. W 2017 r. w Polsce zgłoszono 21 516 przypadków boreliozy. Zapadalność wyniosła 56/100 tys. mieszkańców, 10,8% osób zdiagnozowanych zostało poddanych leczeniu w warunkach szpitalnych. Dla porównania w 2016 r. zanotowano w Polsce 21 200 przypadków boreliozy, przy zapadalności 55,2/100 000 mieszkańców i 12,4 % chorych skierowanych do hospitalizacji. Z kolei w 2015 r. odnotowano na terenie naszego kraju 13 625 przypadków boreliozy, przy zapadalności 35,4/100 000 mieszkańców, a 14% chorych hospitalizowano. Do roku 2012 liczba zgłoszonych przypadków boreliozy nie przekraczała 10 000 rocznie.

Rok 2018 okazał się czasem spadkowym w stosunku do 2017 roku. I tak zachorowań na boreliozę odnotowano 20 139, przy zapadalności 52,41/100 000 mieszkańców. Jednak czy jest to początek dobrego trendu spadkowego, trudno powiedzieć.

Jak właściwie usunąć kleszcza?

  • należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
  • nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
  • miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
  • jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

 

foto/źródło: GIS

08-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)