REKLAMA
REKLAMA

Jakość powietrza w Sanoku. Bądź na bieżąco! (POMIARY)

SANOK / PODKARPACIE. Uruchomiliśmy specjalny dział związany z kontrolowaniem jakości powietrza w Sanoku. Od dzisiaj odczyty z sześciu sensorów Airly, czyli urządzeń mierzących parametry powietrza, będą dostępne na naszej stronie. Szczególnie w okresie grzewczym, zachęcamy do sprawdzania wyników przed wyjściem z domu.

Tomasz Sokołowski

Od dzisiaj w dolnej części naszego portalu, pomiędzy „Głosem Mieszkańców” a „Katalogiem Firm”, znajdziecie Państwo dział poświęcony aktualnym parametrom powietrza w Sanoku. Dzięki sześciu sensorom Airly, sponsorowanym przez magistrat, można kontrolować jakość tego, czym oddychamy. Wprawdzie mieszkańcy naszego miasta nie muszą zmagać się  z takimi problemami, jakie występują choćby na Śląsku, ale i u nas, bywają dni, podczas których najlepiej przełożyć plany związane z bieganiem czy spacerem w towarzystwie naszych pociech.

Sensory Airly zlokalizowane są w sześciu punktach miasta:

– Dąbrówka, ul. Piastowskiej,
– Wójtostwo, ul. Jana Pawła II,
– Śródmieście, Rynek,
– Błonie, ul. Aleja Szwajcarii,
– Posada, ul. Stróżowska,
– Olchowce, ul. Stefana Batorego.

Z wykazu jasno wynika, że jedyną dzielnicą, w której nie ma zamontowanego urządzenia do monitorowania jakości powietrza jest Zatorze. Ma się to zmienić w najbliższym czasie. Wspomniano o tym na ostatniej konferencji prasowej w urzędzie miasta.

Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Jak odczytywać publikowane wyniki? W Polsce mamy trzy poziomy pyłów drobnych PM 10 (dobowe):

poziom dopuszczalny 50 µg/m3
poziom informowania 200 µg/m3
poziom alarmowy 300 µg/m3

Dla porównania Unia Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia określa dobowy dopuszczalny wynik dla PM10 na poziomie 50 µg/m3.

Inspekcja Ochrony Środowiska publikuje z kolei grafikę precyzującą poszczególne zakresy:

SPRAWDZAJ JAKOŚĆ POWIETRZA Z ESANOK.PL

źródło: Red., Airly.eu, Inspekcja Ochrony Środowiska

foto: Witold Święch

02-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)