REKLAMA
REKLAMA

Kultowy autosan H9-21. Wernisaż wystawy Igora Przybylskiego

SANOK / PODKARPACIE. BWA Galeria Sanocka zaprasza na wernisaż wystawy Igora Przybylskiego H9-21.

wernisaż: 22.02 (piątek)
godzina 18:00
wystawa trwa do 22.03.2019 r.

Bohaterem wystawy jest autosan H9-21 i jego pochodne. Pojazd ten był produkowany w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan w latach 1973-2006, seria przedprodukcyjna pojawiła się już w roku 1970. Prace nad projektem trwały od 1967 roku, udział w nich miał znany malarz Zdzisław Beksiński. Pewne elementy stylistyczne z projektu jego prototypu zostały przemycone do seryjnego modelu.

Przedstawiona na wystawie dokumentacja fotograficzna obejmuje pojazdy ze 180 polskich miast. Żaden inny pojazd transportu publicznego nie był aż tak popularny. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że każdy, kto dziś ma 30 lub więcej lat, takim pojazdem choć raz w życiu podróżował. Wiele udokumentowanych maszyn już nie istnieje, liczne oddziały PKS zostały sprzedane lub ogłosiły upadłość. Także odmiany miejskie H9-35 z harmonijkowymi drzwiami to dziś już rzadkość.

Na wystawie obok dokumentacji fotograficznej pojawią się obrazy inspirowane najbardziej charakterystycznymi elementami dizajnu tego polskiego autobusu.

/Igor Przybylski/

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

19-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)