REKLAMA
Praca Auto Serwis
Janas Podłogi
REKLAMA

Kultowy autosan H9-21. Wernisaż wystawy Igora Przybylskiego

SANOK / PODKARPACIE. BWA Galeria Sanocka zaprasza na wernisaż wystawy Igora Przybylskiego H9-21.

wernisaż: 22.02 (piątek)
godzina 18:00
wystawa trwa do 22.03.2019 r.

Bohaterem wystawy jest autosan H9-21 i jego pochodne. Pojazd ten był produkowany w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan w latach 1973-2006, seria przedprodukcyjna pojawiła się już w roku 1970. Prace nad projektem trwały od 1967 roku, udział w nich miał znany malarz Zdzisław Beksiński. Pewne elementy stylistyczne z projektu jego prototypu zostały przemycone do seryjnego modelu.

Przedstawiona na wystawie dokumentacja fotograficzna obejmuje pojazdy ze 180 polskich miast. Żaden inny pojazd transportu publicznego nie był aż tak popularny. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że każdy, kto dziś ma 30 lub więcej lat, takim pojazdem choć raz w życiu podróżował. Wiele udokumentowanych maszyn już nie istnieje, liczne oddziały PKS zostały sprzedane lub ogłosiły upadłość. Także odmiany miejskie H9-35 z harmonijkowymi drzwiami to dziś już rzadkość.

Na wystawie obok dokumentacji fotograficznej pojawią się obrazy inspirowane najbardziej charakterystycznymi elementami dizajnu tego polskiego autobusu.

/Igor Przybylski/

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

19-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)