REKLAMA
REKLAMA

Lawina w Bieszczadach. Uważajmy na szklakach! (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Wczoraj ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR otrzymali zgłoszenie o lawinie, która zeszła z Wielkiej Rawki. Na miejsce ratownicy udali się śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Istniało podejrzenie, że mogło dojść do zasypania turystów. Ratownicy po sprawdzenia lawiniska stwierdzili brak zasypanych osób.

W Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, mimo wiosennych warunków pamiętajmy o tym, że do największej liczby wypadków lawinowych dochodzi właśnie przy niskich stopniach zagrożenia.

Opis panującej sytuacji

Nieznaczne zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niewielu stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie depozytów śniegu o znacznej grubości. Utrzymujące się dodatnie temperatury powietrza spowodowały rozmiękanie wierzchnich warstw oraz wzrost ciężaru właściwego śniegu. Występujące w przekroju stare, zmetamorfizowane warstwy śniegu poprzedzielane lodem i lodoszrenią są na ogół dobrze ze sobą związane i stabilne, spodnia warstwa śniegu rozmoknięta i niestabilna. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów, miejsc przygrzbietowych, szczególnie o wystawach północnych i północno – wschodnich. Zalegająca na zboczach północnych zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność i kształtuje się od wysokości 950 m npm na poziomie od 20 do 100 cm. Grzbiety oraz stoki południowe wytopione z niewielką ilością śniegu w płatach. Prognozowany na jutro wzrost temperatury do ok. 3°C może podwyższyć stopień zagrożenia do ogłoszonego w komunikacie. Wiatr z kierunku północno-wschodniego z predkością ok. 45 km/h.

Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności.

Stabilność pokrywy śnieżnej

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny

Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób

Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

źródło: Bieszczadzka Grupa GOPR

12-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)