REKLAMA
REKLAMA

Lawina w Bieszczadach. Uważajmy na szklakach! (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Wczoraj ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR otrzymali zgłoszenie o lawinie, która zeszła z Wielkiej Rawki. Na miejsce ratownicy udali się śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Istniało podejrzenie, że mogło dojść do zasypania turystów. Ratownicy po sprawdzenia lawiniska stwierdzili brak zasypanych osób.

W Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, mimo wiosennych warunków pamiętajmy o tym, że do największej liczby wypadków lawinowych dochodzi właśnie przy niskich stopniach zagrożenia.

Opis panującej sytuacji

Nieznaczne zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niewielu stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie depozytów śniegu o znacznej grubości. Utrzymujące się dodatnie temperatury powietrza spowodowały rozmiękanie wierzchnich warstw oraz wzrost ciężaru właściwego śniegu. Występujące w przekroju stare, zmetamorfizowane warstwy śniegu poprzedzielane lodem i lodoszrenią są na ogół dobrze ze sobą związane i stabilne, spodnia warstwa śniegu rozmoknięta i niestabilna. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów, miejsc przygrzbietowych, szczególnie o wystawach północnych i północno – wschodnich. Zalegająca na zboczach północnych zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność i kształtuje się od wysokości 950 m npm na poziomie od 20 do 100 cm. Grzbiety oraz stoki południowe wytopione z niewielką ilością śniegu w płatach. Prognozowany na jutro wzrost temperatury do ok. 3°C może podwyższyć stopień zagrożenia do ogłoszonego w komunikacie. Wiatr z kierunku północno-wschodniego z predkością ok. 45 km/h.

Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności.

Stabilność pokrywy śnieżnej

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny

Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób

Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

źródło: Bieszczadzka Grupa GOPR

12-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)