REKLAMA
REKLAMA

Leczą, gdy temperatura ciała wynosi 13°C (ZDJĘCIA)

Sześciu ratowników medycznych z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku wzięło udział w dwudniowym szkoleniu pt. „Zaawansowane zabiegi ratunkowe poszkodowanych w hipotermii”, które odbyło się w Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej (CLHG) przy Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w dniach 11-12.05.2019 r.

Pod okiem niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie leczenia hipotermii głębokiej ratownicy medyczni pracujący na co dzień w rejonie operacyjnym Bieszczad mieli okazje szkolić się w rozpoznawaniu i leczeniu pacjentów w różnych stadiach hipotermii (wychłodzenie organizmu – stan, w którym temperatura ciała człowieka spada poniżej 36 °C) w warunkach przedszpitalnych jak i szpitalnych. Ćwiczenia praktyczne odbywały się między innymi w komorze niskich temperatur, gdzie symulowane były temperatury odczuwalne do minus -40 °C.

Hipotermia jest chorobą, którą można wyleczyć nawet u pacjentów z temperaturą głęboką sięgającą 13 °C. W hipotermii głębokiej (poniżej 28 °C) prawdopodobieństwo zatrzymania krążenia u pacjenta jest bardzo duże. Duże są także szanse na skuteczną resuscytacje takich pacjentów. Odpowiednia współpraca zespołów ratownictwa medycznego z dyspozytorem i ośrodkiem posiadającym możliwość zastosowania metody pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO – Extracorporeal Membrane Oxygenation) pozwala na skuteczne ratowanie pacjentów u których prowadzono resuscytację nawet 5 godzin.

Problem hipotermii przypadkowej dotyczy nie tylko pacjentów wychłodzonych w czasie wędrówek górskich. Do hipotermii znacznie częściej dochodzi w mieście. Niejednokrotnie zespoły ratownictwa medycznego mają do czynienia z hipotermią u pacjentów mieszkających w nieogrzewanych domach, bezdomnych czy osób w stanie upojenia alkoholowego. W naszej szerokości geograficznej z hipotermią przypadkową mamy do czynienia także latem.

Na szkolenia w CLHG wybierają się w tym roku kolejni ratownicy medyczni z BPR. Szkolenie jest sponsorowane z Funduszy Unii Europejskiej. Jest to III edycja kursu w ramach projektu: „Łańcuch przeżycia poszkodowanych w hipotermii – krajowy projekt szkoleniowy dla dyspozytorów medycznych i ratowników medycznych” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

materiały nadesłane

21-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)