REKLAMA
REKLAMA

Masz polisę OC? Pamiętaj o zgłoszeniu zmiany danych

Udało Ci się znaleźć najtańszą ofertę OC na rynku. Zapłaciłeś składkę w terminie, a samochód przeszedł bez problemu badanie techniczne. Tegoroczne formalności masz więc już za sobą. Pamiętaj tylko o ewentualnych obowiązkach informacyjnych względem swojego ubezpieczyciela.

Zmiana silnika, tuning auta, przeprowadzka do innego miasta, dodanie instalacji gazowej – te oraz inne sytuacje wymagają wysłania zgłoszenia do Twojego ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy. Z artykułu dowiesz się m.in. o:

  • sytuacjach, o których należy poinformować ubezpieczyciela,
  • konsekwencjach niezgłoszenia zmiany,
  • czy zmiana danych może kosztować.

O jakiej zmianie należy poinformować towarzystwo?

W przypadku posiadania ubezpieczenia OC, koniecznie poinformuj towarzystwo o zmianie adresu zamieszkania. Dzięki temu, nie będziesz się obawiać, że jakaś ważna informacja od ubezpieczyciela (np. oferta przedłużenia umowy, aneks do umowy) trafi pod zły adres.

Uwaga! Niektóre towarzystwa przeliczają ponownie składkę, jeśli w nowym miejscu zamieszkania właściciela pojazdu wzrasta lub zmniejsza się ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku.

Zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu

Jeśli kupiłeś OC przed przerejestrowaniem auta i właśnie dokonałeś tej formalności, na Twojej polisie OC widnieje nieaktualny numer rejestracyjny. Zmiana na nowy wymaga sporządzenia aneksu do umowy – kontakt z ubezpieczycielem będzie więc obligatoryjny.

Zmiana numeru rejestracyjnego nie wiąże się z żadnymi dopłatami czy ponownym przeliczeniem składki. Jeśli nie zgłosisz nowego numeru, również nie grożą Ci żadne przykre konsekwencje (np. utrata ważności ubezpieczenia, problemy podczas kontroli drogowej). Jednak warto zadbać o ten szczegół – numer rejestracyjny będzie wówczas taki sam na polisie OC i na dokumentach. Zostanie również skorygowany w bazie UFG.

Zmiany numeru rejestracyjnego można dokonać drogą elektroniczną, za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych oraz podczas osobistej wizyty w siedzibie lub oddziale ubezpieczyciela. Towarzystwo może wymagać kopii nowego dowodu rejestracyjnego, częściej jednak wystarczy ustna informacja.

Montaż instalacji gazowej

Jeżeli w czasie trwania umowy ubezpieczenia założyłeś w samochodzie instalację gazową, warto poinformować o tym Twoje towarzystwo. W przypadku OC nie powinno wiązać się to z żadnymi dodatkowymi kosztami (zdarza niezwykle rzadko, że towarzystwa oceniają na tej podstawie nowe ryzyko ubezpieczenia).

Założenie instalacji gazowej należy natomiast koniecznie zgłosić do towarzystwa, gdy posiadasz polisę autocasco. Po założeniu LPG wzrasta wartość pojazdu. Jeżeli nie poinformujesz o jej montażu ubezpieczyciela, w przypadku kradzieży lub uszkodzeniu auta może on nie uwzględnić jej w kosztorysie szkody.

Pojemność silnika

Pojemność silnika jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na wysokość składki OC. Większa pojemność oznacza bowiem możliwość osiągnięcia dużych prędkości i przyspieszenia. Oczywiście, nie każdy właściciel auta zachowuje się przez to brawurowo na drodze. Nie zmienia to jednak faktu, iż w ocenie ubezpieczyciela istnieje większe prawdopodobieństwo spowodowania przez niego kolizji lub wypadku niż przez posiadacza samochodu z małym silnikiem.

Jeżeli w trakcie trwania umowy OC dokonamy tuningu auta i zmienimy jego silnik, powinniśmy to zgłosić do ubezpieczyciela. Zmiana pojemności może wiązać się z rekalkulacją składki OC, czyli ponownym jej przeliczeniem, z uwzględnieniem nowych danych.

Dodatkowy młody kierowca

Zdarza się czasami, że rodzice kupują auto dla swojego dziecka i rejestrują samochód tylko na siebie, aby uniknąć płacenia zwyżki za młodego kierowcę. Jednak, jeżeli użyczamy nasz samochód regularnie młodej osobie, powinniśmy ten fakt zgłosić do ubezpieczyciela.

W tym przypadku, podobnie jak przy zmianie pojemności silnika, ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki. Dlatego z udostępnieniem auta młodemu kierowcy i zgłoszeniem go do ubezpieczenia najlepiej poczekać do końca obecnego okresu ochrony. Dzięki temu, przed upływem ważności polisy OC będziemy mogli sprawdzić oferty konkurencyjnych towarzystw, np. za pomocą internetowego kalkulatora (kalkulator-oc-ac.auto.pl) i zdecydować, czy po zmianie danych opłaca nam się przedłużać umowę w tej samej firmie.

Warto wiedzieć, iż niezgłoszenie młodego użytkownika pojazdu do OC nie wiąże się z żadną karą lub brakiem wypłaty odszkodowania. Towarzystwo nie ma także prawa do regresu. Jeśli jednak dojdzie do wypadku z winy młodego kierowcy, a wcześniej nie poinformowaliśmy o nim ubezpieczyciela, może on dokonać rekalkulacji składki i poprosić nas o dopłatę.

Sprzedaż samochodu

Zmiana właściciela pojazdu to kolejna sytuacja, która wymaga powiadomienia naszego ubezpieczyciela. Zbywca auta powinien zgłosić ten fakt w ciągu 14 dni od sprzedaży samochodu i podać dane nabywcy. Większość towarzystw daje swoim klientom możliwość zgłoszenia sprzedaży auta przez internet. Zazwyczaj wystarczy zalogować się do panelu klienta i skorzystać z odpowiedniego formularza, zamieszczonego na stronie.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

28-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: