REKLAMA
REKLAMA

Miażdżąca przewaga PiS na Podkarpaciu. Kto jeszcze w Sejmie? (SONDAŻ)

SANOK / PODKARPACIE. Znamy wyniki nowego sondażu wyborczego zrealizowanego dla Polska Press Grupy. Publikacja prezentuje nie tylko ujęcie ogólnopolskie, ale także rozkład głosów w poszczególnych województwach. Na Podkarpaciu, już tradycyjnie, PiS miażdży konkurencję. Gdyby wybory odbyły się pod koniec sierpnia, na Podkarpaciu na partię rządzącą zagłosowałoby 61% wyborców. Kolejne miejsca zajęłyby komitety: Koalicja Obywatelska 19%, Polskie Stronnictwo Ludowe 6%, Sojusz Lewicy Demokratycznej 6% i Konfederacja Wolność i Niepodległość 5%.

Osoby zapytane przez ankieterów odpowiadały na pytanie na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj. Na Podkarpaciu aż 61% pytanych odpowiedziało, że wybierze partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu zestawienia dla naszego województwa znalazła się Koalicja Obywatelska, która mogłaby liczyć na 19% poparcia. Trzecia pozycja dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oba komitety uzyskałyby po 6% głosów.

Dalej Konfederacja 5%, Skuteczni Piotra Liroya-Marca 1,8% i Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy 1,2%. Te ugrupowania nie uzyskałyby jednak mandatu na Podkarpaciu.

PODKARPACIE: Sondażowe wyniki poparcia dla partii politycznych

Wyniki sondażowe dla PPG – Podkarpacie

Wyniki sondażu przeprowadzonego dla Polska Press Grupy pokazują, że Podkarpacie wciąż jest bardzo wierne ideałom prezentowanym przez partię Jarosława Kaczyńskiego. W skali kraju, PiS uzyskał tu najlepszy wynik. Podobne nastroje wyborców panują w województwie lubelskim, gdzie „Dobra zmiana” może liczyć na 56% poparcia. Z kolei w Podlaskiem, za PiSem jest aż 54% ankietowanych.

Również tradycyjnie, najlepsze rezultaty Koalicja Obywatelska uzyskuje za zachodzie i północy Polski. W Pomorskiem na ugrupowanie, której liderem jest Grzegorz Schetyna, chce głosować 45% wyborców. W województwie zachodniopomorskim 38%, a w lubuskim 37%.

Lewica i jej trzech liderów: Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg i Robert Biedroń, najbardziej mogą liczyć na mieszkańców województw: zachodniopomorskiego 16%, lubuskiego 15% i kujawsko-pomorskiego 14%.


W ujęciu ogólnopolskim, PiS zwyciężyłoby w wyborach z 45% poparciem. Na drugiej pozycji Koalicja Obywatelska – 30%, dalej SLD 11% i PSL 6%. Według sondażu, tylko te cztery frakcje (plus jeden mandat Mniejszości Niemieckiej) mogą liczyć na wprowadzenie do Sejmu swoich przedstawicieli. Pod progiem wyborczym Konfederacja 4%, Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy 2,5%, Skuteczni Piotra Liroya-Marca 1% i Mniejszość Niemiecka 0,5%.

Badanie zrealizowane w dniach 23-29 sierpnia 2019 roku przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

źródło: Red., Polska The Times, Polska Press Grupa

05-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)