REKLAMA
REKLAMA

Mieszkania komunalne zmorą Sanoka. Czeka na nie 700 rodzin! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Nawet 2000 mieszkańców Sanoka może obecnie oczekiwać na mieszkanie komunalne. W porównaniu do kilku miast z regionu, ta liczba to niechlubny rekord. Problem narastał przez lata, teraz staje się palący. Bez wątpienia budowa lub zagospodarowanie nowych mieszkań będzie jednym z najważniejszych zadań rozpoczętej niedawno kadencji.

Tomasz Sokołowski

Nokautujące statystyki

O problemie niedostatecznej liczby mieszkań komunalnych mówi się w Sanoku od dawna. Wprawdzie na tle ościennych miast, liczba lokali, jakimi dysponuje miasto jest duża, ale i tak listy z rodzinami, które złożyły wniosek są bardzo długie. Ewenementem nie jesteśmy, bo deficyt lokali na ten cel notuje w zasadzie większość gmin, ale skala zapotrzebowania na tle kilku miast z regionu jest ogromna.

Ogólnie do zasobów mieszkaniowych Polski należy 8% mieszkań komunalnych. Każda gmina ma prawo samodzielnie skonstruować kryteria przyznawania mieszkań. Z reguły zawsze wiążą się one z ustaleniem dopuszczalnego maksymalnego dochodu.

Na ten moment według jednych wyliczeń, o mieszkanie komunalne ubiega się w Sanoku 518 rodzin. Według innych, jest ich około 700! Łącznie, zapotrzebowanie może dotyczyć nawet 2000 mieszkańców miasta.

Statystyka ta przyprawia o ból głowy, szczególnie jeśli popatrzy się na tożsamą ewidencję w kilku sąsiednich miastach.

Sanok – 700
Jasło – 75
Krosno – 200
Jarosław – 167
Brzozów – 45

Podane liczby to suma wniosków o przyznanie lokalu mieszkalnego (bezterminowe), lokalu socjalnego (terminowe) oraz eksmisyjnych wyroków sądowych oczekujących na realizację poprzez dostarczenie lokalu socjalnego (obowiązek gminy).

Mieszkania komunalne w Sanoku stanowią duży problem. Zajęliśmy się nim zaraz po objęciu władzy. Spotkania z mieszkańcami pozwalają nam weryfikować jak sytuacja wyglądała wcześniej i jak jest obecnie. Z naszych ustaleń wynika, że na mieszkania czeka obecnie około 700 rodzin – potwierdza Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Tym dysponujemy

Wszystkich mieszkań w zasobie komunalnym Sanok jest obecnie 749, w tym 89 lokali socjalnych i 5 pomieszczeń tymczasowych. Z 749 mieszkań 378 zlokalizowanych jest w dzielnicy Śródmieście, pozostałe lokale mieszkalne tj.: 371 znajdują się w innych dzielnicach miasta. Obecnie gmina dysponuje 3 wolnymi lokalami mieszkalnymi, które zlokalizowane są w budynkach przeznaczonych do wyburzenia. Ponadto jest w posiadaniu 12 wolnych lokali socjalnych w budynkach przy ul. Okulickiego, które przygotowane są do realizacji orzeczonych wyroków sądowych o eksmisję, które to Gmina Miasta Sanoka jest zobowiązana wykonać.

Jak jest w wymienionych wyżej ośrodkach?

Sanok: 749
Jasło: 294 – wszystkie użytkowane
Krosno: 688 – wszystkie użytkowane
Jarosław: 878 – 3 lokale socjalne są wolne
Brzozów: 127 – wszystkie użytkowane

W 2017 i 2018 roku przeprowadzono termomodernizację sześciu budynków komunalnych w Sanoku. Ocieplone zostały bloki przy ul. Orzeszkowej, Młynarskiej, Bema, Wyspiańskiego i Przemyskiej. Całkowita wartość zadania wyniosła 2,5 mln zł.

Plany magistratu

– Obecnie trwają prace nad przygotowaniem pełnej koncepcji budowy mieszkań na terenie Miasta Sanoka. Analizowane są dobre praktyki w zakresie budownictwa wielorodzinnego, realizowane przez inne samorządy i możliwości ich wdrożenia na gruncie sanockim. Sytuacja budżetu miasta, w tym dług sięgający niemal 80 mln zł, nie pozwala na bezpośrednie zaangażowanie w inwestycje w bieżącym roku budżetowym. Nie mniej jednak wprowadzane są działania mające na celu wygenerowanie znacznych oszczędności oraz analizowane są możliwości finansowe podległych spółek, których to finanse mogłyby zasilić planowaną politykę mieszkaniową –  mówi Tomasz Matuszewski.

Co z programem „Mieszkanie Plus”?

W tej sprawie Gmina Miasta Sanoka odpowiadając na pismo wojewody i po spotkaniu w Ministerstwie NIB z Sekretarzem Stanu, złożyła pismo o zainteresowaniu przystąpieniem do programu. Deklaracja dotyczyła działek usytuowanych przy ul. Konarskiego w Sanoku – słyszymy w urzędzie.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, efektem prac magistratu i realizowanych inwestycji mogą być nowoczesne budynki o dwóch lub trzech kondygnacjach z mieszkaniami z balkonem. Będą tereny zielone, parkingi dla samochodów i miejsca postoju dla rowerów.

Miasto jest już w posiadaniu pierwszych wizualizacji obiektów, które w przyszłości mogłyby powstać w mieście. Prezentujemy je poniżej.

foto (2): Urząd Miasta Sanoka

22-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)