REKLAMA
REKLAMA

Mieszkania komunalne zmorą Sanoka. Czeka na nie 700 rodzin! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Nawet 2000 mieszkańców Sanoka może obecnie oczekiwać na mieszkanie komunalne. W porównaniu do kilku miast z regionu, ta liczba to niechlubny rekord. Problem narastał przez lata, teraz staje się palący. Bez wątpienia budowa lub zagospodarowanie nowych mieszkań będzie jednym z najważniejszych zadań rozpoczętej niedawno kadencji.

Tomasz Sokołowski

Nokautujące statystyki

O problemie niedostatecznej liczby mieszkań komunalnych mówi się w Sanoku od dawna. Wprawdzie na tle ościennych miast, liczba lokali, jakimi dysponuje miasto jest duża, ale i tak listy z rodzinami, które złożyły wniosek są bardzo długie. Ewenementem nie jesteśmy, bo deficyt lokali na ten cel notuje w zasadzie większość gmin, ale skala zapotrzebowania na tle kilku miast z regionu jest ogromna.

Ogólnie do zasobów mieszkaniowych Polski należy 8% mieszkań komunalnych. Każda gmina ma prawo samodzielnie skonstruować kryteria przyznawania mieszkań. Z reguły zawsze wiążą się one z ustaleniem dopuszczalnego maksymalnego dochodu.

Na ten moment według jednych wyliczeń, o mieszkanie komunalne ubiega się w Sanoku 518 rodzin. Według innych, jest ich około 700! Łącznie, zapotrzebowanie może dotyczyć nawet 2000 mieszkańców miasta.

Statystyka ta przyprawia o ból głowy, szczególnie jeśli popatrzy się na tożsamą ewidencję w kilku sąsiednich miastach.

Sanok – 700
Jasło – 75
Krosno – 200
Jarosław – 167
Brzozów – 45

Podane liczby to suma wniosków o przyznanie lokalu mieszkalnego (bezterminowe), lokalu socjalnego (terminowe) oraz eksmisyjnych wyroków sądowych oczekujących na realizację poprzez dostarczenie lokalu socjalnego (obowiązek gminy).

Mieszkania komunalne w Sanoku stanowią duży problem. Zajęliśmy się nim zaraz po objęciu władzy. Spotkania z mieszkańcami pozwalają nam weryfikować jak sytuacja wyglądała wcześniej i jak jest obecnie. Z naszych ustaleń wynika, że na mieszkania czeka obecnie około 700 rodzin – potwierdza Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Tym dysponujemy

Wszystkich mieszkań w zasobie komunalnym Sanok jest obecnie 749, w tym 89 lokali socjalnych i 5 pomieszczeń tymczasowych. Z 749 mieszkań 378 zlokalizowanych jest w dzielnicy Śródmieście, pozostałe lokale mieszkalne tj.: 371 znajdują się w innych dzielnicach miasta. Obecnie gmina dysponuje 3 wolnymi lokalami mieszkalnymi, które zlokalizowane są w budynkach przeznaczonych do wyburzenia. Ponadto jest w posiadaniu 12 wolnych lokali socjalnych w budynkach przy ul. Okulickiego, które przygotowane są do realizacji orzeczonych wyroków sądowych o eksmisję, które to Gmina Miasta Sanoka jest zobowiązana wykonać.

Jak jest w wymienionych wyżej ośrodkach?

Sanok: 749
Jasło: 294 – wszystkie użytkowane
Krosno: 688 – wszystkie użytkowane
Jarosław: 878 – 3 lokale socjalne są wolne
Brzozów: 127 – wszystkie użytkowane

W 2017 i 2018 roku przeprowadzono termomodernizację sześciu budynków komunalnych w Sanoku. Ocieplone zostały bloki przy ul. Orzeszkowej, Młynarskiej, Bema, Wyspiańskiego i Przemyskiej. Całkowita wartość zadania wyniosła 2,5 mln zł.

Plany magistratu

– Obecnie trwają prace nad przygotowaniem pełnej koncepcji budowy mieszkań na terenie Miasta Sanoka. Analizowane są dobre praktyki w zakresie budownictwa wielorodzinnego, realizowane przez inne samorządy i możliwości ich wdrożenia na gruncie sanockim. Sytuacja budżetu miasta, w tym dług sięgający niemal 80 mln zł, nie pozwala na bezpośrednie zaangażowanie w inwestycje w bieżącym roku budżetowym. Nie mniej jednak wprowadzane są działania mające na celu wygenerowanie znacznych oszczędności oraz analizowane są możliwości finansowe podległych spółek, których to finanse mogłyby zasilić planowaną politykę mieszkaniową –  mówi Tomasz Matuszewski.

Co z programem „Mieszkanie Plus”?

W tej sprawie Gmina Miasta Sanoka odpowiadając na pismo wojewody i po spotkaniu w Ministerstwie NIB z Sekretarzem Stanu, złożyła pismo o zainteresowaniu przystąpieniem do programu. Deklaracja dotyczyła działek usytuowanych przy ul. Konarskiego w Sanoku – słyszymy w urzędzie.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, efektem prac magistratu i realizowanych inwestycji mogą być nowoczesne budynki o dwóch lub trzech kondygnacjach z mieszkaniami z balkonem. Będą tereny zielone, parkingi dla samochodów i miejsca postoju dla rowerów.

Miasto jest już w posiadaniu pierwszych wizualizacji obiektów, które w przyszłości mogłyby powstać w mieście. Prezentujemy je poniżej.

foto (2): Urząd Miasta Sanoka

22-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)