REKLAMA
REKLAMA

„Nie szukamy komandosów, a ludzi z pasją!” Wojskowe ferie?

SANOK, REGION / PODKARPACIE. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej ma interesującą propozycję dla wszystkich miłośników wojska. A może by tak ferie spędzić na poligonie? Włożyć mundur, uzbroić się w cierpliwość, wytrwałość i zapał, a przy tym sprawdzić swoje możliwości i zdobyć nowe umiejętności. – Dokładnie takie założenia nam przyświecają. Chcemy wyjść do tych młodych ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ze względu na organizowanie tzw. „szesnastek” w czasie trwania roku szkolnego i akademickiego. Pomysł na szkolenie podstawowe podczas ferii to złoty środek – mówi por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

 

Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to zupełnie nowa oferta Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest kierowana przede wszystkim do uczniów szkół średnich i studentów.

Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować – zaznacza dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

W tym roku 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiła zorganizować specjalną edycję szkoleń podstawowych dedykowaną dla nich. Przygotowano projekt „Ferie z WOT”, dzięki któremu uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą 16-to dniowe szkolenie podstawowe.

Na czym polega takie szkolenie?

Będzie wyglądało tak samo, jak do tej pory prowadzone szkolenia. Obejmie podstawowe zasady taktyki, współpracy w grupie, elementy podstawowego szkolenia strzeleckiego czy elementy przetrwania. Z całą pewnością można powiedzieć, że dla wielu młodych ludzi będzie to świetna, zimowa przygoda. Połączenie nauki praktycznych umiejętności, radzenia sobie w trudnych, zimowych warunkach i współdziałania – wymienia por. Sura.

Wielu młodych ludzi uważa, że nie nadaje się do wojska, bo nie skaczą ze spadochronem, nie są ratownikami czy mistrzami karate. Kto zatem może wstąpić w szeregi WOT?

Odpowiedź jest prosta. Każdy, kto ma wystarczająco zapału, energii i odwagi. Nie szukamy „komandosów”, a ludzi z pasją, dla których szlify wojskowe będą hobby i przyjemnością, a także swego rodzaju misją – podkreśla rzecznik prasowy.

Jak podkreśla porucznik, początek lutego to idealny moment, gdyż wówczas rozpoczyna się okres międzysemestralny dla studentów oraz przerwa zimowa w nauce dla uczniów.

Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już 9 lutego 2019 r., a zakończy 24 lutego uroczystą przysięgą. Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci będą kierowani na badania psychologiczne i wojskowe komisje lekarskie, otrzymają książeczki wojskowe. Dopiero wówczas będą przystępować do szkolenia – nakreśla porucznik Sura.

Choć szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, to jednak nie koniec, a jej początek. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i tzw.zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

Poza „szesnastką” młodzi żołnierze będą mieli więcej okazji do ćwiczeń na poligonie. W każdym roku terytorialsi uczestniczą w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Tym samym rozwijają już zdobyte umiejętności, podnoszą swoje kwalifikacje – podkreśla rzecznik prasowy 3PBOT.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub wniosek o powołanie do służby w ramach terytorialnej służby wojskowej złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Zdjęcia: DWOT

06-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)