REKLAMA
REKLAMA

Niski stan wody w Jeziorze Solińskim (ZDJĘCIA)

POLAŃCZYK / SOLINA / PODKARPACIE. Okresowa wyspa naprzeciw zapory i przejazd po odsłoniętych płytach przy przeprawie promowej. Do tych widoków, o tej porze roku zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Czytelnicy nadsyłają aktualne zdjęcia.

Nasi Czytelnicy podsyłają zdjęcia przeprawy promowej w Polańczyku z początku października br. Na wyspę można przejść suchą stopą. Wody w zatokach jest bardzo mało. Widać to szczególnie w Polańczyku, Wołkowyi czy choćby w Werlasie czy na Chrewcie. Przy wyspie okresowej chętnie zatrzymywano się rowerkami już w sezonie, nie inaczej jest teraz, choć oczywiście turystów zdecydowanie mniej. Wymiernym wskaźnikiem stanu wody w Solinie wydaje się być przeprawa promowa w Polańczyku. Aktualnie na wyspę można przejść suchą stopą lub przejechać po betonowych płytach.

Pod koniec lutego 2019 roku w poziom wody Jeziora Solińskiego wynosił 414,36 m n.p.m. i był niższy w stosunku do ubiegłorocznego o 83 cm (stan na dzień 26.02.2019 r.). Napełnienie wynosiło 374 mln m3, a rezerwa blisko 98 m3. Odpływ średni wynosił 9 m3/s, a dopływ ponad 17 m3/s. Teraz napełnienie kształtuje się na poziomie 355 mln m3, a rezerwa to 116 mln m3. Średni odpływ – 6,6 m3/s, a średni dopływ 14 m3/s (stan na 5 października 2019).

Minimalny poziom piętrzenia wody w Jeziorze Solińskim do celów energetycznych wynosi 401,50 m n.p.m., a maksymalny 420 m n.p.m. – mówił nam w lutym Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Biuro Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.

Przeprawa promowa w Polańczyku – 5 października

foto: materiały nadesłane

 

Przeprawa promowa w Polańczyku – tak było pod koniec lutego br.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Niski stan wody w Jeziorze Solińskim. Na wyspę Energetyk można było przejechać po płytach (ZDJĘCIA)

źródło: Red., Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

13-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)