REKLAMA
REKLAMA

Niski stan wody w Jeziorze Solińskim (ZDJĘCIA)

POLAŃCZYK / SOLINA / PODKARPACIE. Okresowa wyspa naprzeciw zapory i przejazd po odsłoniętych płytach przy przeprawie promowej. Do tych widoków, o tej porze roku zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Czytelnicy nadsyłają aktualne zdjęcia.

Nasi Czytelnicy podsyłają zdjęcia przeprawy promowej w Polańczyku z początku października br. Na wyspę można przejść suchą stopą. Wody w zatokach jest bardzo mało. Widać to szczególnie w Polańczyku, Wołkowyi czy choćby w Werlasie czy na Chrewcie. Przy wyspie okresowej chętnie zatrzymywano się rowerkami już w sezonie, nie inaczej jest teraz, choć oczywiście turystów zdecydowanie mniej. Wymiernym wskaźnikiem stanu wody w Solinie wydaje się być przeprawa promowa w Polańczyku. Aktualnie na wyspę można przejść suchą stopą lub przejechać po betonowych płytach.

Pod koniec lutego 2019 roku w poziom wody Jeziora Solińskiego wynosił 414,36 m n.p.m. i był niższy w stosunku do ubiegłorocznego o 83 cm (stan na dzień 26.02.2019 r.). Napełnienie wynosiło 374 mln m3, a rezerwa blisko 98 m3. Odpływ średni wynosił 9 m3/s, a dopływ ponad 17 m3/s. Teraz napełnienie kształtuje się na poziomie 355 mln m3, a rezerwa to 116 mln m3. Średni odpływ – 6,6 m3/s, a średni dopływ 14 m3/s (stan na 5 października 2019).

Minimalny poziom piętrzenia wody w Jeziorze Solińskim do celów energetycznych wynosi 401,50 m n.p.m., a maksymalny 420 m n.p.m. – mówił nam w lutym Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Biuro Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.

Przeprawa promowa w Polańczyku – 5 października

foto: materiały nadesłane

 

Przeprawa promowa w Polańczyku – tak było pod koniec lutego br.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Niski stan wody w Jeziorze Solińskim. Na wyspę Energetyk można było przejechać po płytach (ZDJĘCIA)

źródło: Red., Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

13-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)