REKLAMA
REKLAMA

PAMIĘTAMY: Mija 14 lat od śmierci Zdzisława Beksińskiego

SANOK, WARSZAWA / PODKARPACIE. Dzisiaj mija 14 rocznica tragicznej śmierci Zdzisława Beksińskiego. Rok 2019 z uwagi na 90. rocznicę urodzin mistrza, Rada Miasta Sanoka ogłosiła właśnie Rokiem Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku a zmarł 21 lutego 2005 r. w Warszawie. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych twórców współczesnych. Po odbytych studiach z architektury w Krakowie wrócił w 1955 roku do Sanoka. Początkowo zajmował się fotografią artystyczną a następnie malarstwem, grafiką i rzeźbą. Pisał też opowiadania oraz próbował eksperymentów z muzyką konkretną. Od 1974 roku poświęcił się niemal wyłącznie malarstwu. W 1977 roku przeniósł się wraz rodziną na stałe do Warszawy. Pod koniec lat 90. XX w. tworzył fotomontaże i rysunki modyfikowane komputerowo. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, m. in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii, Japonii.

21 lutego 2005 r. Zdzisław Beksiński został brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Dorobek artystyczny zapisem testamentowym przekazał Muzeum Historycznemu w Sanoku, które obecnie posiada największą na świecie kolekcję jego dzieł. Rozmieszczoną na trzech kondygnacjach ekspozycję sanockiego artysty odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata…

W związku z 90. rocznicą urodzin Mistrza rok 2019 Rada Miasta Sanoka ogłosiła Rokiem Zdzisława Beksińskiego. Imprezy związane z tą rocznicą odbędą się m.in. w Warszawie (luty-marzec br.) i w Krakowie (listopad). W Sanoku główne wydarzenia poświęcone postaci artysty przewidziano na sierpień br.

źródło/foto: Muzeum Historyczne w Sanoku/fb

21-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)