REKLAMA
REKLAMA

PAMIĘTAMY: Mija 14 lat od śmierci Zdzisława Beksińskiego

SANOK, WARSZAWA / PODKARPACIE. Dzisiaj mija 14 rocznica tragicznej śmierci Zdzisława Beksińskiego. Rok 2019 z uwagi na 90. rocznicę urodzin mistrza, Rada Miasta Sanoka ogłosiła właśnie Rokiem Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku a zmarł 21 lutego 2005 r. w Warszawie. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych twórców współczesnych. Po odbytych studiach z architektury w Krakowie wrócił w 1955 roku do Sanoka. Początkowo zajmował się fotografią artystyczną a następnie malarstwem, grafiką i rzeźbą. Pisał też opowiadania oraz próbował eksperymentów z muzyką konkretną. Od 1974 roku poświęcił się niemal wyłącznie malarstwu. W 1977 roku przeniósł się wraz rodziną na stałe do Warszawy. Pod koniec lat 90. XX w. tworzył fotomontaże i rysunki modyfikowane komputerowo. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, m. in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii, Japonii.

21 lutego 2005 r. Zdzisław Beksiński został brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Dorobek artystyczny zapisem testamentowym przekazał Muzeum Historycznemu w Sanoku, które obecnie posiada największą na świecie kolekcję jego dzieł. Rozmieszczoną na trzech kondygnacjach ekspozycję sanockiego artysty odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata…

W związku z 90. rocznicą urodzin Mistrza rok 2019 Rada Miasta Sanoka ogłosiła Rokiem Zdzisława Beksińskiego. Imprezy związane z tą rocznicą odbędą się m.in. w Warszawie (luty-marzec br.) i w Krakowie (listopad). W Sanoku główne wydarzenia poświęcone postaci artysty przewidziano na sierpień br.

źródło/foto: Muzeum Historyczne w Sanoku/fb

21-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)