REKLAMA
REKLAMA

Podróżujesz za granicę z pupilem? Pamiętaj o niezbędnych dokumentach!

PODKARPACIE. Planując podróż przez granicę ze zwierzętami towarzyszącymi pamiętajmy, że ich przewóz możliwy jest po spełnieniu określonych wymogów. Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych ma szczególe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa epizootycznego i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych zwierząt.

Zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki w liczbie nie przekraczającej 5 sztuk) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.

Zwierzę powinno posiadać elektroniczny identyfikator, być zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz posiadać dokument identyfikacyjny. Takim dokumentem identyfikacyjnym zwierzęcia, który umożliwia przemieszczanie się po terytorium UE jest prawidłowo i kompletnie wypełniony paszport UE. W przypadku podróży poza terytorium UE, dodatkowo obowiązują wymagania danego kraju, zatem przed wyjazdem należy zasięgnąć więcej informacji we właściwej placówce dyplomatycznej lub konsularnej. Istotne jest również to, aby przed wyjazdem sprawdzić także wymagania, związane z powrotem do UE.

Paszport UE umożliwia powrót do UE, jednak pod warunkiem, że wszystkie niezbędne informacje zostaną uzupełnione w dokumencie przed opuszczeniem UE a szczepienie przeciwko wściekliźnie będzie nadal ważne. W każdym innym przypadku, dokumentem identyfikacyjnym będzie świadectwo zdrowia, wydane przez urzędowego lekarza weterynarii kraju trzeciego (spoza UE).

Należy zatem przede wszystkim mieć na uwadze, iż każdy powrót np. z Ukrainy do UE ze zwierzęciem towarzyszącym wymaga posiadania potwierdzenia wykonania tzw. badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Badanie to należy wykonać przed wyjazdem na Ukrainę i przy powrocie należy wynik tego badania okazać wraz z paszportem zwierzęcia.

Dodatkowo, jeżeli podróżny przemieszczający się ze zwierzęciem domowym przez granicę nie jest jego właścicielem – konieczne jest pisemne upoważnienie podpisane przez właściciela.

W razie przewozu większej liczby zwierząt, niezbędne jest poddanie ich granicznej kontroli weterynaryjnej (na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy jest to możliwe na przejściu granicznym w Korczowej).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

mł. asp. Edyta Chabowska
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

źródło: materiały nadesłane

15-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)