REKLAMA
REKLAMA

Propozycje nowych połączeń PKS. Z Sanoka do Mokrego, Lalina, Paszowej, Końskiego

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. 10 września w miejscowości Szczawne starosta sanocki Stanisław Chęć zorganizował spotkanie informacyjne odnośnie ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele powiatów Lesko i Brzozów oraz wójtowie gmin powiatu sanockiego, jak też gminy Dydnia i Olszanica.

Zostały omówione najważniejsze aspekty związane z wejściem w życie ww. ustawy.

– Obecni zaproponowali nowe połączenia komunikacyjne na terenie powiatu sanockiego. min. Mokre – Sanok. Pojawiły się również nowe rozwiązania komunikacyjne mające na celu połączenie sąsiednich powiatów i gmin, a to: Besko – Bzianka – Trześniów – Brzozów; Końskie – Mrzygłód – Sanok; Sanok – Lalin – Grabówka – Falejówka – Sanok; Paszowa – Rakowa – Sanok; Lesko –Sanok przez Łukawicę i Załuż – wyjaśnia Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Przedstawiciele samorządów wyrazili chęć zawarcia porozumień w celu utworzenia nowych linii komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej w powiatowych przewozach pasażerskich; zwracano uwagę na to, że także Urząd Marszałkowski woj. Podkarpackiego powinien szerzej włączyć się we współfinansowanie i organizację międzypowiatowych przewozów.

– Ustaliliśmy, że starostowie i wójtowie będą lobbować u marszałka województwa celem optymalizacji sieci połączeń oraz zaangażowaniem także jego środków – zaznacza starosta Chęć.

Dodajmy, że powiat od 2 września br. uruchomił już dwa połączenia: Sanok – Pastwiska – Odrzechowa i Sanok – Liszna. Na ten cel z budżetu powiatowego, do końca tego roku przeznaczono ponad 12 tys. zł, zaś wojewoda podkarpacki dotuje te trasy kwotą ponad 36 tys. zł.

– Apeluje do wójtów o aktywne włączenie się samych gmin, zainteresowanych uruchomieniem takich połączeń. Jak przewiduje Ustawa, możliwości aplikowania o dofinansowanie ze środków państwowych w kwocie 1zł/wozokilometr mają gminy, związki międzygminne, związki powiatowo – gminne, powiaty, związki powiatów, województwa (dokładniej Urzędy Marszałkowskie) – podkreśla Jan Wydrzyński, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu, w Starostwie Powiatowym w Sanoku. 

10 września br. wojewoda podkarpacki ogłosiła kolejny nabór wniosków w okresie od 12.09.2019 – 11.10.2019r na brakujące połączenia, z dofinansowaniem do końca 2019 roku.

– Kierowanie wszystkich oczekiwań ze strony gmin i ich mieszkańców do powiatów grozi tym, że szczupłe ich budżety nie wystarczą na pokrycie 10% własnego udziału w kosztach przewozów. Na powiatach ciąży jeszcze obowiązek modernizacji dróg, budowy wielu chodników i mostów, dofinansowanie szpitala, szkół średnich. Bywa, że okoliczne gminy mają większą swobodę finansową i mogą dołożyć się do szczytnego celu, jakim jest zabezpieczenie żywotnych potrzeb swoich mieszkańców. Tak już robi gmina Besko, która uruchomiła wewnątrzgminną komunikację nie oglądając się na powiat sanocki i pokrywa ze swoich środków dopłaty dla przewoźników. Niech ten przykład stanie się „zaraźliwym” i znajdzie naśladowców, zwłaszcza, że przewoźnik i gmina może uzyskać niemałe wsparcie od wojewody do każdego przejechanego kilometra – kończy naczelnik Wydrzyński.

Zdjęcie poglądowe / pixabay.com

 

12-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)