REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Opłata od posiadania psa zostanie zniesiona? Jest wniosek

SANOK / PODKARPACIE. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Sanoka, wiceprzewodnicząca rady Zofia Kordela-Borczyk, złożyła interpelację, w której sugeruje zniesienia opłaty od posiadania psów, ewentualnie wprowadzenie takich regulacji, aby wszyscy właściciele czworonogów ją uiszczali.

Uchwała, która obowiązuje w Sanoku, określa stawkę od posiadania psów w wysokości 60 zł rocznie od jednego psa posiadanego przez osobę fizyczną. Opłata za dany rok podatkowy płatna jest z góry bez wezwania w terminie do dnia 31 marca każdego roku podatkowego lub w ciągu jednego miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

– Choć opłata od posiadania psów powinna być uiszczona terminowo, część właścicieli po prostu o niej zapomina. Bywa też, że upominani są Ci, którzy po wyrejestrowaniu psa, otrzymują zawiadomienia na temat braku opłaty. Spowodowane to jest, luką w informacji i ewidencji właścicieli psów, nieprzejrzystością zasad, problemami z pobieraniem i w konsekwencji brakiem opłat. Skłoniło to liczne gminy, do porównania kosztów pobierania opłaty w stosunku do dochodów i w efekcie do całkowitej rezygnacji z jej egzekwowania – argumentuje Zofia Kordela-Borczyk

Wnioskodawczyni, wskazuje na dwie grupy zobowiązanych do uiszczania opłaty od posiadania psa. Pierwsza to posiadacze psów pochodzących z adopcji. Druga to właściciele nieruchomości położonych w sąsiedztwie lasów i nieużytków (sytuacja często spotykana na terenie miasta Sanoka), którym psy służą głównie do ochrony mienia i dobytku.

– Proszę o podjęcie działań zmierzających do likwidacji opłaty od posiadania psa, lub wprowadzenie takich regulacji, aby egzekwować ją od wszystkich zobowiązanych – apeluje wiceprzewodnicząca rady.

W budżecie miasta na 2019 rok, dochody z tytułu opłaty od posiadania psa, zakładają wpływy w wysokości  5 tys. 220 zł.

08-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)