REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Ostatni egzamin gimnazjalny. Mimo strajku nauczycieli, zgodnie z harmonogramem

SANOK / PODKARPACIE. W całej Polsce trwają egzaminy gimnazjalne. Uczniowie ostatnich klas likwidowanych gimnazjów podeszli do testu z z części humanistycznej. W Sanoku we wszystkich szkołach udało się zorganizować egzamin, mimo ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

Pierwszy dzień egzaminów to część humanistyczna. Składa się ona z dwóch części: najpierw gimnazjaliści rozwiążą zadania związane z historią oraz wiedzą o społeczeństwie, następnie podejmą zmagania z językiem polskim.

W czwartek zaplanowano część matematyczno-przyrodniczą. Na pierwszy ogień – biologia, chemia i fizyka, w drugiej części – matematyka.

Trzeci dzień egzaminów przypada w piątek. Gimnazjaliści zmierzą się z językami obcymi. Także podzielono je na dwie części: na początek na poziomie podstawowym, a następnie na rozszerzonym.

Warto dodać, że do części na poziomie podstawowym musi przystąpić każdy uczeń kończący gimnazjum. Z kolei egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko ‎dla tych, którzy wybrali ten sam język, jakiego uczyli się w szkole podstawowej. Pozostali gimnazjaliści także mogą do niego przystąpić, chcąc sprawdzić swoja wiedzę.

We wszystkich sanockich szkołach, podobnie jak na Podkarpaciu, nie ma komplikacji związanych z egzaminami gimnazjalnymi w związku z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli.

Jak powiedział nam Grzegorz Kornecki, wiceburmistrz Sanoka, w szkołach na terenie miasta zabezpieczono wszystkie komisje, które nadzorują egzamin gimnazjalny.

Podczas spotkania w urzędzie miasta z dyrektorami szkół i przedszkoli sanockich, omówiono liczbę nauczycieli oraz komisji jaka będzie potrzebna w każdej z placówek do przeprowadzenia egzaminów. Uruchomiliśmy wszystkich dyrektorów podległych jednostek, aby przekazali nam informację dotyczącą nauczycieli, którzy posiadają kwalifikacje pedagogiczne oraz poinformowali kto może być oddelegowany do komisji podczas egzaminu gimnazjalnego, w ramach swoich godzin pracy – wyjaśnia.

Jak uzupełnia wiceburmistrz, nauczyciele mogą zostać również poproszeni o uczestnictwo w komisji poza swoimi godzinami pracy, wówczas otrzymają dodatkowe wynagrodzenie w ramach umowy-zlecenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nauczycieli emerytowanych, którzy w tych dniach zasiądą w komisjach egzaminacyjnych.

Są też porozumienia dyrektorów szkół podstawowych z dyrektorami ze szkół średnich. Ci nauczyciele także będą wspierać komisje. Podobnie sanocka PWSZ zadeklarowała, że może oddelegować dwie takie osoby, zarówno na czas egzaminów gimnazjalnych jak i kończących ósmą klasę.

Wiceburmistrz podkreślił, że kłopotliwy może być jedynie 3 dzień egzaminów z języków obcych z uwagi na to, że będzie potrzebna większa liczba komisji, co wynika z dostosowania egzaminu gimnazjalnego do indywidualnych potrzeb uczniów. Natomiast na ten moment nie odebraliśmy sygnałów, aby rzeczywiście były jakieś problemy.

Egzaminy gimnazjalne w mieście są przeprowadzane w: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 8 i Szkole Podstawowej nr 9 zgodnie z planowanym harmonogramem.

Egzamin gimnazjalny odbywa się także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, który podlega powiatowi sanockiemu.

Wszystkim gimnazjalistom życzymy powodzenia i samych dobrych wyników!

10-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)