REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Ostatni egzamin gimnazjalny. Mimo strajku nauczycieli, zgodnie z harmonogramem

SANOK / PODKARPACIE. W całej Polsce trwają egzaminy gimnazjalne. Uczniowie ostatnich klas likwidowanych gimnazjów podeszli do testu z z części humanistycznej. W Sanoku we wszystkich szkołach udało się zorganizować egzamin, mimo ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

Pierwszy dzień egzaminów to część humanistyczna. Składa się ona z dwóch części: najpierw gimnazjaliści rozwiążą zadania związane z historią oraz wiedzą o społeczeństwie, następnie podejmą zmagania z językiem polskim.

W czwartek zaplanowano część matematyczno-przyrodniczą. Na pierwszy ogień – biologia, chemia i fizyka, w drugiej części – matematyka.

Trzeci dzień egzaminów przypada w piątek. Gimnazjaliści zmierzą się z językami obcymi. Także podzielono je na dwie części: na początek na poziomie podstawowym, a następnie na rozszerzonym.

Warto dodać, że do części na poziomie podstawowym musi przystąpić każdy uczeń kończący gimnazjum. Z kolei egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko ‎dla tych, którzy wybrali ten sam język, jakiego uczyli się w szkole podstawowej. Pozostali gimnazjaliści także mogą do niego przystąpić, chcąc sprawdzić swoja wiedzę.

We wszystkich sanockich szkołach, podobnie jak na Podkarpaciu, nie ma komplikacji związanych z egzaminami gimnazjalnymi w związku z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli.

Jak powiedział nam Grzegorz Kornecki, wiceburmistrz Sanoka, w szkołach na terenie miasta zabezpieczono wszystkie komisje, które nadzorują egzamin gimnazjalny.

Podczas spotkania w urzędzie miasta z dyrektorami szkół i przedszkoli sanockich, omówiono liczbę nauczycieli oraz komisji jaka będzie potrzebna w każdej z placówek do przeprowadzenia egzaminów. Uruchomiliśmy wszystkich dyrektorów podległych jednostek, aby przekazali nam informację dotyczącą nauczycieli, którzy posiadają kwalifikacje pedagogiczne oraz poinformowali kto może być oddelegowany do komisji podczas egzaminu gimnazjalnego, w ramach swoich godzin pracy – wyjaśnia.

Jak uzupełnia wiceburmistrz, nauczyciele mogą zostać również poproszeni o uczestnictwo w komisji poza swoimi godzinami pracy, wówczas otrzymają dodatkowe wynagrodzenie w ramach umowy-zlecenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nauczycieli emerytowanych, którzy w tych dniach zasiądą w komisjach egzaminacyjnych.

Są też porozumienia dyrektorów szkół podstawowych z dyrektorami ze szkół średnich. Ci nauczyciele także będą wspierać komisje. Podobnie sanocka PWSZ zadeklarowała, że może oddelegować dwie takie osoby, zarówno na czas egzaminów gimnazjalnych jak i kończących ósmą klasę.

Wiceburmistrz podkreślił, że kłopotliwy może być jedynie 3 dzień egzaminów z języków obcych z uwagi na to, że będzie potrzebna większa liczba komisji, co wynika z dostosowania egzaminu gimnazjalnego do indywidualnych potrzeb uczniów. Natomiast na ten moment nie odebraliśmy sygnałów, aby rzeczywiście były jakieś problemy.

Egzaminy gimnazjalne w mieście są przeprowadzane w: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 8 i Szkole Podstawowej nr 9 zgodnie z planowanym harmonogramem.

Egzamin gimnazjalny odbywa się także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, który podlega powiatowi sanockiemu.

Wszystkim gimnazjalistom życzymy powodzenia i samych dobrych wyników!

10-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)