REKLAMA
REKLAMA

SOLINA: Niepełnosprawni popłynęli w rejs z żołnierzami WOT (ZDJĘCIA)

SOLINA / PODKARPACIE. W dniach 7-9 czerwca br. Fundacja „Zobaczyć Morze” im. Tomka Opoki zorganizowała II edycję projektu „Zobaczyć Bieszczadzkie Morze”, w który po raz kolejny czynnie włączają się żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Tym razem projekt realizowany został na Jeziorze Solińskim. Wydarzenie miało charakter rejsu na 4 jachtach, których załogi liczące po 6 osób stanowiły w połowie osoby z dysfunkcją wzroku o różnym stopniu niepełnosprawności. Podczas rejsów osoby niewidome poza pełnieniem służby obserwacyjnej na tzw. „oku” wykonują wszystkie inne zadania załogi. Biorą udział w pracach przy żaglach, sterowaniu z wykorzystaniem udźwiękowionych urządzeń nawigacyjnych, pracach bosmańskich czy obsłudze lin oraz innych elementów podczas manewrów portowych. Podczas rejsu uczestnicy zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności przydatne w żegludze morskiej i śródlądowej.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, funkcję oficera wachtowego pełnił żołnierz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej szer. Paweł Goclon, który w ramach pełnionej służby dowodził jednostką podczas swojej wachty, prowadząc bezpieczną nawigację i szkoląc podległą mu załogę. Pod komendą oficera wachtowego uczestnicy, sterowali okrętem, stawiali żagle, poznawali budowę jednostki oraz zdobywali wiedzę i umiejętności żeglarskie.

Pomoc organizacyjna i logistyczna żołnierzy w tak szczytnej inicjatywie w myśl motta „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” idealnie komponuje się z charakterem projektu, który skierowany jest na pomoc osobom niepełnosprawnym. Udział w projekcie na pewno wpłynie na większą świadomość społeczeństwa, że na żołnierzy wojsk obrony terytorialnej można zawsze liczyć, tak w czasie wojny, jak pokoju – mówił Robert Krzemiński, prezes Fundacji „Zobaczyć morze”.

Misją brygady jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań brygady w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Natomiast na czas wojny nasze pododdziały będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będą stanowić siłę wiodącą.

por. Witold SURA
rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

foto: Paweł Goclon

źródło: materiały nadesłane

09-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)