REKLAMA
REKLAMA

Sucha skóra dłoni – jak ją pielęgnować i chronić?

Przesuszona skóra dłoni to nie tylko problem kosmetyczny czy estetyczny. Szorstka i popękana skóra to także otwarte wrota dla drobnoustrojów oraz alergizujących substancji. Jeśli nie chcesz, aby na twoich dłoniach pojawiły się zapalne odczyny czy wypryski, dowiedz się, jakich kosmetyków użyć, aby je przed nimi ochronić, zwłaszcza w nadchodzącym, zimowym okresie.

Sucha skóra dłoni – skąd się bierze?

Zdrowa skóra składa się z wielu warstw, a jej wierzchnią warstwę stanowi płaszcz lipidowy, który chroni naskórek przed wysychaniem. Ten parasol ochronny dla skóry złożony jest z licznych lipidów, które połączone są ze sobą ceramidami (możemy je porównać do cementu, który spaja cegiełki z lipidów). Kiedy bariera ochronna jest szczelna, wówczas woda nie ucieka z naskórka i nie dochodzi do tzw. TEWL, czyli transpidermalnej utraty wody przez naskórek. Jeśli jednak płaszcz lipidowy zostaje zmyty np. na skutek długiej ekspozycji na wodę w basenie czy w wannie, wówczas dochodzi do utraty wody i szybkiego wysychania skóry. Do przesuszenia naskórka prowadzić mogą więc czynniki egzogenne (zewnętrzne) takie jak woda, ale również wiatr, mróz lub zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Może do tego prowadzić również kontakt z substancjami zmywającymi płaszcz lipidowy. Suche dłonie mogą być także skutkiem różnego rodzaju schorzeń (czynniki endogenne), takich jak np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Co najbardziej szkodzi suchej skórze dłoni?

Ze względu na to, że skóra na dłoniach jest cieńsza niż na pozostałych częściach ciała i ma częstszy kontakt z wodą, jest bardziej narażona na wysychanie. Szczególnie szkodliwe dla skóry dłoni są wszelkiego rodzaju detergenty oraz środki, które niszczą barierę ochronną naskórka.

Środki dezynfekujące

Choć w pewnych przypadkach sięgnięcie po chusteczki antybakteryjne czy antybakteryjne mydło w płynie jest uzasadnione (np. po wizycie w przychodni, po jeździe tramwajem, autobusem), to jednak ich nadużywanie może być szkodliwe dla skóry dłoni. Środki dezynfekujące mają za zadanie zniszczyć drobnoustroje. Jednak przy okazji niszczą one również barierę ochronną naskórka. Jest on przez to narażony w większym stopniu na wysuszenie, jak również na wnikanie w niego np. substancji alergizujących. Prowadzi to do podrażnienia skóry oraz tworzenia się na niej licznych zmian o charakterze wyprysków lub czerwonych odczynów.

Detergenty

Częsty i bezpośredni kontakt z płynem do mycia naczyń czy chociażby z mleczkiem do czyszczenia umywalek może mieć zgubne skutki dla naszych dłoni. Jeśli nie zabezpieczymy skóry rąk rękawiczkami i nie nałożymy na nią kremu ochronnego przed podjęciem pracy, wówczas narażamy ręce na podrażnienie, a nawet na kontaktowe zapalenie skóry. Zawarte w detergentach substancje drażniące powodują bowiem uszkodzenie keratynocytów oraz pozostałych komórek należących do warstwy rogowej naskórka. Kiedy dochodzi do ich uszkodzenia, zaczynają one wydzielać mediatory zapalne, które powodują zapalenie skóry.

Częsty kontakt z wodą

Nadmierny kontakt z wodą może mieć zgubne skutki dla naszych rąk. Ekspozycja na wodę powyżej dwóch godzin dziennie prowadzi do uszkodzenia naskórka, zniszczenia jego funkcji barierowej, jak również do licznych podrażnień. Najbardziej narażeni na kontakt z wodą są fryzjerzy, pracownicy firm sprzątających oraz personel medyczny. Nie mogą oni, ze względów zawodowych, uniknąć kontaktu z wodą, co prowadzi do nadmiernej suchości skóry na dłoniach, jej swędzenia oraz złuszczania się. Stąd tak liczne w tych grupach zawodowych przypadki dermatozy, które są trudne do wyleczenia.

Sucha skóra na dłoniach – jak ją pielęgnować?

Kiedy nasza skóra dłoni jest już przesuszona, a my chcemy ją nie tylko zregenerować, ale i chronić przed dalszymi uszkodzeniami, powinniśmy sięgnąć po krem barierowy. Preparat tego typu zabezpieczy naszą skórę ochronną warstwą, dzięki czemu ograniczy w znacznym stopniu przenikanie przez nią szkodliwych substancji. Ochroni ją też przed niekorzystnymi dla skóry czynnikami zewnętrznymi takimi jak mróz czy wiatr.

Codzienna pielęgnacja dłoni z suchą skórą powinna opierać się też o stosowanie emolientów, czyli takich kosmetyków, które z jednej strony będą nawilżały skórę, a z drugiej zapewniały szczelność jej bariery ochronnej. Aby tak się działo, wspomniane emolienty, muszą z jednej strony zawierać składniki absorbujące cząsteczki wody w naskórku, z drugiej zaś strony substancje o działaniu okluzyjnym. Do składników, które zapewniają odpowiednie nawilżenie naskórka zalicza się m.in. kwas hialuronowy czy też mocznik. Z kolei składnikami o działaniu wzmacniającym barierę ochronną naskórka będą fomblin – o działaniu okluzyjnym, jak również olej makadamia i masło shea, które uzupełniając lipidy w naskórku, dbają o jego uszczelnienie.

Suche dłonie potrzebują też substancji, które zminimalizują ich podrażnienie. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku d-panthenol, czy alantoina. Alantoina działa nie tylko łagodząco, ale również przeciwzapalnie, co zmniejsza ryzyko rozwoju stanu zapalnego skóry. Z kolei d-panthneol, oprócz ukojenia, przynosi również lepsze nawilżenie skóry.

Źródła:

  • Wpływ środków dezynfekcyjnych na stan skóry rąk, praca zbiorowa, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 3, s. 249-253. Dostęp online 7 listopada 2019 http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-5.pdf
  • D. Chomiczewska, M. Kieć-Świerczyńska, B. Kręcisz, Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia. Część I. Epidemiologia, etiopatogeneza i obraz kliniczny, „Medycyna Pracy” 2008, 59 (5), s. 409-412. Dostęp online 7 listopada 2019 http://www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/2008/5_Chomiczewska.pdf

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

04-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: