REKLAMA
REKLAMA

Terminal płatniczy – niezbędne narzędzie dla prowadzących biznes

Popularność transakcji bezgotówkowych w Polsce stale rośnie. Na tle innych krajów Unii Europejskiej ustanowiliśmy wynik płatności kartami płatniczymi powyżej średniej. Trend wzrasta z roku na rok dzięki pojawianiu się na rynku nowych, młodych klientów, którzy zaczynają korzystać z usług bankowych. Równocześnie poszerza się świadomość osób ze starszego pokolenia, którzy przekonują się do płatności bezgotówkowych. Dlatego umożliwienie transakcji poprzez terminale płatnicze to dziś niezbędna usługa dla prowadzących biznes.

Wyniki nie kłamią

Jak wynika z badań porównawczych przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski udział procentowy transakcji bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji od 2005 roku do końca 2017 roku zdecydowanie wzrastał z każdym następnym rokiem. Jeszcze do 2008 r. karty płatnicze używane były przez Polaków głównie do wypłaty gotówki w bankomatach. Z kolei w 2009 r. dokonano już więcej transakcji bezgotówkowych w porównaniu z korzystaniem z gotówki. Co najważniejsze w 2015 r. wskaźnik transakcji przeprowadzanych kartami płatniczymi był wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Przedstawione dane jasno pokazują, że korzystanie z płatności bezgotówkowych staje się coraz bardziej popularne, a w dobie nowoczesnych technologii brak terminali płatniczych w punktach sprzedaży wydaje się znacząco ograniczać metody transakcji dostępne dla klientów.

Terminal płatniczy to konieczność

Nie ulega wątpliwości, że terminal płatniczy to obecnie obowiązek dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego biznes oparty na świadczeniu usług i sprzedaży towarów. Warto kolejny raz przywołać dane opracowane przez NBP, według których liczba terminali POS używanych przez przedsiębiorców wzrosła o 18% w 2017 r. w stosunku do 2016 r. Dokładne dane na koniec roku 2017 wyglądają następująco – 632.955 szt. urządzeń akceptujących płatności bezgotówkowe. Można przypuszczać, że dzisiaj liczba używanych terminali POS zdecydowanie wzrosła, zwłaszcza gdy wspomnimy również o programie Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą otrzymać darmowe terminale płatnicze w ramach wzięcia udziału w kampanii i spełnieniu określonych warunków.

Przedstawiony trend idzie w parze z popularnością transakcji bezgotówkowych. Te z kolei napędzane są przez kolejne udogodnienia takie jak płatności BLIK, płatności NFC poprzez zbliżenie telefonu czy smartwatcha, Google Pay czy też Apple Pay, z których chętnie korzystają klienci.

Terminale płatnicze – obawy

Wielu właścicieli firm ma pewne obawy przed zastosowaniem terminali płatniczych. Przede wszystkim są to koszty. Zazwyczaj firmy dostarczające sprzęt do pobierania płatności oraz oprogramowanie jako dzierżawę oprócz użytkowania stosują zawiłe warunki dodatkowych opłat składających się na Merchant Service Charge. Oprócz marży agenta rozliczeniowego należy uwzględnić opłaty interchange oraz opłaty systemowe. W rezultacie okazuje się, że prowizje dla firmy odpowiedzialnej za terminale płatnicze stanowią wiele składowych i ostatecznie opłaty dla przedsiębiorcy są wysokie. Dlatego przed podjęciem decyzji o operatorze terminali warto dokładnie przejrzeć ofertę oraz zapisy umowy. Należy przeanalizować również opłacalność dzierżawy. Być może bardziej dochodowe dla danego biznesu będzie zakupienie odpowiedniego terminalu, który będzie kosztem podatkowym.

Nowe terminale mobilne

Przeglądając oferty terminali płatniczych nie ma ograniczeń ze względu na wykonywaną działalność gospodarczą. Obecnie nawet jeśli przedsiębiorca świadczy usługi z dojazdem do klienta, może wystawiać rachunki i przyjmować płatności bezgotówkowe dzięki terminalom przenośnym. Mobilne terminale płatnicze wyposażone są w większości w technologię NFC, która umożliwia płatności bezgotówkowe. Zobacz więcej na temat praktyczności terminali POS w artykule „Terminal płatniczy to dziś podstawa – Polacy rezygnują z płacenia gotówką”.

Terminal płatniczy – niezbędne narzędzie dla prowadzących biznes

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

17-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: