REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi odbyli kurs ratownika pola walki (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia szkolili się z ratownictwa pola walki na jarosławskim przykoszarowym ośrodku szkolenia – „wandoły”. To obowiązkowe szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zajmujących stanowiska służbowe ratowników medycznych w swoich sekcjach.

Kurs CLS Combat Lifesaver – ratownik pola walki przeprowadzony był w dniach 27 – 29 września br. dla żołnierzy – ratowników medycznych 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia. Prowadzony był na przykoszarowym ośrodku szkolenia – „wandoły” przez specjalistów – ratowników, którzy posiadają właściwe uprawnienia, jak również doświadczenie.

Jest to kurs niezbędny do ukończenia drugiego etapu szkolenia specjalisty przez „Terytorialsów”, którzy pełnią funkcję ratowników medycznych w sekcjach lekkiej piechoty. Kurs zawiera wiele zagadnień szkoleniowych. Do takich należą między innymi: zabezpieczanie masywnych krwawień i krwotoków za pomocą stazy taktycznej, opatrunków uciskowych i hemostatycznych, wykrywanie i odbarczanie odmy prężnej przy pomocy igły, utrzymywanie drożności dróg oddechowych poprzez zastosowanie rurki nosowo-gardłowej, przygotowanie rannego do ewakuacji, naprowadzanie śmigłowca oraz taktyczne podejście do poszkodowanego i wyciąganie rannego z pola walki pod ostrzałem. Kurs oparty jest na wytycznych TCCC – tactical combat casualty care – opieka nad rannym na polu walki – powiedział porucznik Artur Marszał – dowódca kompanii oraz ratownik medyczny.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w czasie obowiązkowych zajęć rotacyjnych z taktyki czy strzeleckiego realizują zagadnienia z ratownictwa medycznego. Na prowadzących wyznaczani są żołnierze z wykształceniem medycznym, doświadczeniem, jak również osoby, które ukończyły kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). W czasie zajęć instruktorzy skupiają się przede wszystkim na praktycznym wykonywaniu czynności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Intensywność zajęć oraz ich praktyczność nadaje pewności siebie naszym „Terytorialsom”. Stało się też faktem, że można na nich liczyć w każdej trudnej życiowej sytuacji. Przykłady udzielania pomocy społeczności lokalnej przez naszych żołnierzy można by mnożyć.


***
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

por. Witold SURA, rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

zdjęcia: 3.PBOT

źródło: materiały nadesłane

01-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)