REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi oddawali krew. Padł rekord (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Trasa czerwonej nitki i II edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa” na rzeszowskim rynku zakończyła się rekordową liczba chętnych, aby oddać krew. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród żołnierzy i również społeczeństwa, które w tą upalną sobotę przyszło na Rynek, by wziąć udział w pikniku zorganizowanym z tej okazji.

Jesteśmy wszyscy mile zaskoczeni po podsumowaniu II edycji projektu „Krwioobieg Terytorialsa”, który odbył się na rzeszowskim rynku 15 czerwca br. Pomimo upałów jakie nawiedziły w tym dniu region Podkarpacia, przed krwiobusami i do Rejonowej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Wierzbowej zgłosiło się 140 żołnierzy z rzeszowskiego, dębickiego i sanockiego batalionu lekkiej piechoty z płk. Dariuszem SŁOTĄ dowódcą 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu do rezerw RCKiK w Rzeszowie trafiło 63 litry krwi. To dar, który w tym wakacyjnym okresie jest bezcenny.

Zbiórka krwi wśród podkarpackich „Terytorialsów” odbywa się cyklicznie. W sumie żołnierze podkarpackiej brygady OT oddali już 363 litry krwi. Jak pokazują wyniki, żołnierze lubią pomagać i wspierać społeczeństwo z regionu, z którego sami się wywodzą. Przez to również realizują założone cele i misję formowanego piątego rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. A jak sami mówią pomoc innym mają we krwi.

Jak zaznaczył 22 maja br. na konferencji otwierającej projekt dowódca WOT gen. dyw. Wiesław KukułaPierwsza edycja projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W całej Polsce wzięło w niej udział 2000 żołnierzy, którzy łącznie, podczas jej trwania oddali ponad 1300 litrów krwi. – Co oznacza, że co 10 żołnierz naszej Formacji jest krwiodawcą. To więcej niż zakładaliśmy – dodał Dowódca WOT.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest bardzo ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Co więcej akcja przyczynia się również do kształtowania zdrowego stylu życia wśród żołnierzy i ich rodzin, kształtowania postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo.

Zdjęcia DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

źródło: materiały nadesłane

23-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)