REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi oddawali krew. Padł rekord (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Trasa czerwonej nitki i II edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa” na rzeszowskim rynku zakończyła się rekordową liczba chętnych, aby oddać krew. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród żołnierzy i również społeczeństwa, które w tą upalną sobotę przyszło na Rynek, by wziąć udział w pikniku zorganizowanym z tej okazji.

Jesteśmy wszyscy mile zaskoczeni po podsumowaniu II edycji projektu „Krwioobieg Terytorialsa”, który odbył się na rzeszowskim rynku 15 czerwca br. Pomimo upałów jakie nawiedziły w tym dniu region Podkarpacia, przed krwiobusami i do Rejonowej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Wierzbowej zgłosiło się 140 żołnierzy z rzeszowskiego, dębickiego i sanockiego batalionu lekkiej piechoty z płk. Dariuszem SŁOTĄ dowódcą 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu do rezerw RCKiK w Rzeszowie trafiło 63 litry krwi. To dar, który w tym wakacyjnym okresie jest bezcenny.

Zbiórka krwi wśród podkarpackich „Terytorialsów” odbywa się cyklicznie. W sumie żołnierze podkarpackiej brygady OT oddali już 363 litry krwi. Jak pokazują wyniki, żołnierze lubią pomagać i wspierać społeczeństwo z regionu, z którego sami się wywodzą. Przez to również realizują założone cele i misję formowanego piątego rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. A jak sami mówią pomoc innym mają we krwi.

Jak zaznaczył 22 maja br. na konferencji otwierającej projekt dowódca WOT gen. dyw. Wiesław KukułaPierwsza edycja projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W całej Polsce wzięło w niej udział 2000 żołnierzy, którzy łącznie, podczas jej trwania oddali ponad 1300 litrów krwi. – Co oznacza, że co 10 żołnierz naszej Formacji jest krwiodawcą. To więcej niż zakładaliśmy – dodał Dowódca WOT.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest bardzo ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Co więcej akcja przyczynia się również do kształtowania zdrowego stylu życia wśród żołnierzy i ich rodzin, kształtowania postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo.

Zdjęcia DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

źródło: materiały nadesłane

23-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)