REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi ruszają na poligon. To będzie egzamin umiejętności (FOTO)

PODKARPACIE. Terytorialsi z Podkarpacia 25 czerwca rozpoczynają szkolenie zintegrowane, które kończy drugi etap szkolenia specjalistycznego i jest przepustką do kolejnego okresu szkolenia jakim jest zgrywanie pododdziału.

Po drugim roku intensywnego szkolenia specjalistycznego, żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczynają szkolenie zintegrowane. Już we wtorek do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie wyjeżdżają żołnierze rzeszowskiego, dębickiego i jarosławskiego batalionu lekkiej piechoty oraz z pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia. Ponadto
22 czerwca w ramach projektu „Wakacje z WOT” w Rzeszowie i Nisku odbyło się powołanie ochotników do batalionów podkarpackiej brygady. 183 kandydatów pierwsze 16 dni szkolenia podstawowego spędzi wśród starszych kolegów i koleżanek w Nowej Dębie.

Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w czasie szkolenia specjalistycznego brali udział w zajęciach, które były organizowane odpowiednio w grupach szkoleniowych, podzielonych stanowiskami i funkcjami zajmowanymi w sekcjach lekkiej piechoty. Przypomnę, że w skład sekcji wchodzą: saperzy, radiotelefoniści, medycy, strzelcy wyborowi oraz celowniczy karabinu maszynowego.

Szkolenie zintegrowane jest jedną z form szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT),  poprzez które podnoszą swoje umiejętności indywidualne, specjalistyczne oraz zespołowe.
Każdy żołnierz WOT, raz w roku ustawowo jest zobowiązany odbyć 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Ma ono na celu podsumować i uporządkować nabytą wiedzę, którą żołnierze pozyskali od swoich dowódców kompanii, plutonu, sekcji oraz instruktorów. Dodatkowo umożliwia przeprowadzenie zajęć w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywistych odległościach, wysadzanie czy rzut granatem bojowym. Ponadto taka forma szkolenia w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału.

W ostatnich dniach szkolenia żołnierze wezmą udział w praktycznym sprawdzianie wiedzy, który dla jednych będzie przepustką do trzeciego etapu szkolenia zgrywającego, a dla nowo przybyłych żołnierzy zakończeniem szkolenia podstawowego i rozpoczęciem przygody w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Zwieńczeniem ich zmagań będzie uroczysta przysięga wojskowa, która dobędzie się na rynku miejskim w Lubaczowie 7 lipca br.

***

Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody
i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych czy też żołnierzy, którzy przebywali na misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy, kursy operatorów maszyn czy też instruktorów ratownictwa wodnego. Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści, uczniowie, studenci, nauczyciele, prawnicy, jak również matki, ojcowie i ich dzieci. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić siłę wiodącą. 

Zdjęcia: DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Im. płk. Łukasza Cieplińskiego

24-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)