REKLAMA
REKLAMA

UWAGA: Burze, intensywne opady. Rzeki przekroczą stany ostrzegawcze (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Począwszy od dzisiaj, przez dwie doby na terenie Podkarpacia przewidywane są intensywne opady deszczu oraz burze. Mają zostać przekroczone stany ostrzegawcze, a później alarmowe na Sanie, Wisłoce i Wisłoku. Mieszkańcy miasta otrzymują wiadomości sms z alertami z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Biuro Prognoz Hydrologicznych wydało ostrzeżenie dla Podkarpacia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów alarmowych. Jest ono aktualne od środy od godziny 12:00 do piątku również do godziny 12:00.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90% – czytamy w komunikacie IMGW-PIB.

W powiecie sanockim jak na razie jest zdecydowanie spokojniej niż w innych powiatach na Podkarpaciu. Kilkudniowe opady deszczu spowodowały utrudnienia na odcinkach kilku dróg w województwie. Tam, gdzie występują utrudnienia lub drogi są zablokowane, ruchem kierują policjanci albo służby drogowe.

Aktualnie (22.05.2019, godzina 12:00) zablokowana jest droga krajowa nr 9 w Kolbuszowej Dolnej na ul. Tarnobrzeskiej – objazd dla samochodów osobowych został wyznaczony ul. ppor. Sawy. Nieprzejezdna, na kilku odcinkach, jest także droga wojewódzka nr 875 relacji Kolbuszowa – Mielec. Zakończyły się natomiast utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 987 relacji Kolbuszowa – Sędziszów Małopolski na odcinku ul. Piłsudskiego w Kolbuszowej.

foto: KWP w Rzeszowie

W powiecie sanockim, straż pożarna, w związku z opadami deszczu interweniowała trzykrotnie. Wszystkie wyjazdy odbyły się we wtorek. W Sanoku wypompowano wodę z piwnicy budynku mieszkalnego, a w Pakoszówce układano worki z piaskiem, gdyż istniało zagrożenie, że stojąca na podwórku woda zaleje dom. Z kolei w Mrzygłodzie udrażniano przepusty przy drodze powiatowej.

W komendzie nie ma wprawdzie podwyższonego stanu gotowości strażaków, ale na bieżąco monitorowane są wszelkie wskaźniki poziomu wód, a także ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne wydawane przez instytuty.

AKTUALNY POZIOM W RZEKACH REGIONU (22.05.2019, godzina 10:00):

San – Olchowce: 183 cm strefa stanów średnich
San – Zagórz: 137 cm strefa stanów średnich
San – Lesko: 207 cm strefa stanów wysokich
Pielnica – Nowosielce: 169 cm strefa stanów wysokich
Wisłok – Krosno: 377 cm strefa przekroczony stan ostrzegawczy
Stobnica – Godowa (powiat strzyżowski): 928 cm przekroczony stan alarmowy

źródło: Red., BPH IMGW-PIB Kraków, KWP w Rzeszowie

22-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)