REKLAMA
REKLAMA

UWAGA: Burze, intensywne opady. Rzeki przekroczą stany ostrzegawcze (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Począwszy od dzisiaj, przez dwie doby na terenie Podkarpacia przewidywane są intensywne opady deszczu oraz burze. Mają zostać przekroczone stany ostrzegawcze, a później alarmowe na Sanie, Wisłoce i Wisłoku. Mieszkańcy miasta otrzymują wiadomości sms z alertami z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Biuro Prognoz Hydrologicznych wydało ostrzeżenie dla Podkarpacia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów alarmowych. Jest ono aktualne od środy od godziny 12:00 do piątku również do godziny 12:00.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90% – czytamy w komunikacie IMGW-PIB.

W powiecie sanockim jak na razie jest zdecydowanie spokojniej niż w innych powiatach na Podkarpaciu. Kilkudniowe opady deszczu spowodowały utrudnienia na odcinkach kilku dróg w województwie. Tam, gdzie występują utrudnienia lub drogi są zablokowane, ruchem kierują policjanci albo służby drogowe.

Aktualnie (22.05.2019, godzina 12:00) zablokowana jest droga krajowa nr 9 w Kolbuszowej Dolnej na ul. Tarnobrzeskiej – objazd dla samochodów osobowych został wyznaczony ul. ppor. Sawy. Nieprzejezdna, na kilku odcinkach, jest także droga wojewódzka nr 875 relacji Kolbuszowa – Mielec. Zakończyły się natomiast utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 987 relacji Kolbuszowa – Sędziszów Małopolski na odcinku ul. Piłsudskiego w Kolbuszowej.

foto: KWP w Rzeszowie

W powiecie sanockim, straż pożarna, w związku z opadami deszczu interweniowała trzykrotnie. Wszystkie wyjazdy odbyły się we wtorek. W Sanoku wypompowano wodę z piwnicy budynku mieszkalnego, a w Pakoszówce układano worki z piaskiem, gdyż istniało zagrożenie, że stojąca na podwórku woda zaleje dom. Z kolei w Mrzygłodzie udrażniano przepusty przy drodze powiatowej.

W komendzie nie ma wprawdzie podwyższonego stanu gotowości strażaków, ale na bieżąco monitorowane są wszelkie wskaźniki poziomu wód, a także ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne wydawane przez instytuty.

AKTUALNY POZIOM W RZEKACH REGIONU (22.05.2019, godzina 10:00):

San – Olchowce: 183 cm strefa stanów średnich
San – Zagórz: 137 cm strefa stanów średnich
San – Lesko: 207 cm strefa stanów wysokich
Pielnica – Nowosielce: 169 cm strefa stanów wysokich
Wisłok – Krosno: 377 cm strefa przekroczony stan ostrzegawczy
Stobnica – Godowa (powiat strzyżowski): 928 cm przekroczony stan alarmowy

źródło: Red., BPH IMGW-PIB Kraków, KWP w Rzeszowie

22-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)