REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Wojsko wraca na Olchowce. Wyremontowany budynek i plany na magazyn broni (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Wojsko wraca na ulicę Przemyską. Obiekt jednostki został odnowiony i zmodernizowany, dostosowany do standardów XXI wieku. Obecnie mieści się w nim Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz 35. Batalion Lekkiej Piechoty.

 

ppłk Dariusz Brzeżawski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sanoku

Remont budynku wojskowego przy ulicy Przemyskiej w Sanoku trwał nieco ponad rok. Obiekt został gruntownie przebudowany. Zmieniono wewnątrz układ pomieszczeń, przeorganizowano sale, jest nowa instalacja, zabezpieczenia, ale przede wszystkim jest nowocześnie, na miarę XXI wieku.

W trakcie trwania prac żołnierze i pracownicy cywilni tymczasowo funkcjonowali w biurowcu Autosanu, zajmując trzy piętra budynku.

Mamy znacznie lepsze warunki do pracy, jest przestrzennie, zmieniła się komunikacja wewnątrz budynku, została dostosowana do naszych potrzeb. Poprawił się komfort obsługi interesantów, którzy przychodzą do Wojskowej Komendy Uzupełnień, jednym słowem jesteśmy bliżsi ludziom – mówi ppłk Dariusz Brzeżawski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sanoku.

Żołnierze oraz pracownicy cywilny w odnowionym obiekcie urzędują od 7 stycznia. Inwestycja nie należała do najtańszych.

Koszty remontu budynku WKU zamknęły się w kwocie: 12 349 650,94 zł. Wykonano remont główny budynku w tym: wzmocnienie fundamentów, wymianę instalacji wewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, stropu nad I piętrem i konstrukcji dachowej z pokryciem, posadzek i tynków oraz wykonano termomodernizację budynku. Ponadto wymieniono ogrodzenia i bramy, sieci oświetlenia terenu, przyłącza wodociągowego, wybudowano sieci odprowadzenia wód opadowych oraz przeprowadzono remont drogi wewnętrznej i chodników – wylicza Urszula Pawelczak-Sikora, rzecznik prasowy Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie.

Jak informuje rzecznik prace projektowe rozpoczęły się w sierpniu, a zakończyły w listopadzie 2016 r.,  natomiast roboty remontowe przeprowadzono w terminie od 31 marca 2017 r. do 30 listopada 2018 r.

Remont został sfinansowany w całości ze środków finansowych Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Planu Remontów Nieruchomości Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie – podsumowuje Urszula Pawelczak-Sikora.

Odnowiony obiekt ma służyć sanockim żołnierzom, pracownikom WKU, a przede wszystkim lokalnej społeczności.

ppłk Rafał Jarosz, dowódca 35. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku

Znaczącym udogodnieniem będzie planowany magazyn broni przy jednostce. Do tej pory musieliśmy przywozić ją z magazynów w Przemyślu. Teraz będzie można zaoszczędzić i pieniądze i czas, który spożytkujemy na bardziej efektywne ćwiczenia – podkreśla ppłk Rafał Jarosz, dowódca 35. blp w Sanoku.

Nie tylko remont

Remont jednostki to nie wszystko. Są już kolejne plany na następne inwestycje. Pilną potrzebą jest parking dostępny dla interesantów. Obecnie nie ma możliwości, aby wjechać za bramę jednostki, a wokół teren jest ściśle zabudowany.

Warto dodać, że Rada Miasta Sanoka kadencji 2014-2018, w październiku minionego roku na wniosek komendanta WKU ppłk Brzeżawskiego, przyjęła uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu ponad 30-arowej działki na rzecz Skarbu Państwa – Ministerstwa Obrony Narodowej. To pas zieleni vis a vis wyremontowanego budynku, ciągnący się wzdłuż ulicy Witkiewicza.

W zamyśle mógłby tam powstać parking, natomiast na ten moment jest to swego rodzaju koncepcja, nie mamy jeszcze decyzji burmistrza odnośnie tej darowizny – dodaje ppłk Dariusz Brzeżawski.

Natomiast jak zdradza ppłk Rafał Jarosz, w planach jest także budowa garaży batalionowych. Miałyby być one zlokalizowane naprzeciwko Komendy Powiatowej Policji w Sanoku.

Jeśli inwestycja rzeczywiście dojdzie do skutku, to na 2019 rok zaplanowano wykonanie projektu i potrzebnej dokumentacji, a w kolejnych latach realizację przedsięwzięcia. Powstałyby tam garaże wraz z pomieszczeniami socjalnymi. Byłoby to miejsce gdzie odbywałyby się potrzebne naprawy oraz zostałby zorganizowany park sprzęty technicznego – wyjaśnia dowódca 35. blp.

Mowa tutaj o pojazdach, którymi na ten moment dysponują Wojska Obrony Terytorialnej, mianowicie jelcze, motocykle, quady oraz busy transportowe. Zadaszone wiaty pozwoliłyby chronić je przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Informacje te potwierdza rzecznik prasowy RZI w Lublinie podkreślając, że aktualnie na rzecz 35. blp w Sanoku trwają prace projektowe dotyczące budowy garażu. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to III kwartał 2021 roku.

poseł Piotr Uruski

Dobrze, że Sanok znalazł się na mapie miejsc, w których funkcjonują Jednostki Obrony Terytorialnej. Widać, że z roku na rok formacja rośnie w siłę. Cieszą też nowe plany inwestycyjne, których realizacja spowoduje jeszcze większą zdolność bojowa jednostki. Problemy z dostępem do infrastruktury, jak strzelnice, magazyny broni, właściwe przygotowane garaże i parki sprzętu technicznego, krok po kroku są rozwiązywane – podkreśla poseł Piotr Uruski

W tym miejscu należy zaznaczyć, że obiekt w którym mieści się siedziba WKU oraz sanockiego batalionu, jest w zarządzie dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie – płk Dariusza Słoty. Aktualnie pracuje tam około 90 osób, zarówno na stanowiskach cywilnych, jak i wojskowych.

ZOBACZ jak wyglądał remont!

25-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)