REKLAMA
REKLAMA

Wzmacniają skarpę pod klasztorem oo. Franciszkanów. Zobacz aktualne ZDJĘCIA

SANOK / PODKARPACIE. Prace przy zabezpieczaniu skarpy pod klasztorem oo. Franciszkanów w Sanoku są na coraz bardziej zaawansowanym etapie. Każdego dnia, koparki wykonują tytaniczną pracę związaną z przygotowaniem zbocza do montażu nowych elementów mających na celu wzmocnienie osuwiska. Publikujemy zdjęcia prezentujące aktualny stan robót.

Tomasz Sokołowski

W niedzielę 16 czerwca, podczas wszystkich kazań, gwardian i proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego o. Bartosz Pawłowski informował wiernych o pogarszającej się sytuacji związanej ze stanem murów klasztoru i planowanych pracach zabezpieczających zbocze. Mówił o tym, że pęknięcia występują w kolejnych miejscach, a o tym, że zaczyna się robić niebezpiecznie świadczyło choćby to, co wydarzyło się około  miesięcy wcześniej, kiedy pomiędzy mszą świętą dla dzieci odprawianą o godzinie 10:30, a kolejną liturgią zaplanowaną na 12:00, znad okiennicy tuż przy ołtarzu posypały się elementy ściany. Niekorzystnie na kondycję ścian miały wpłynąć również prace przy zboczu kilkadziesiąt metrów obok. Wykonywano je w 2015 roku. W klasztorze zaobserwowano wtedy kolejne pęknięcia.

Kroki mające na celu zabezpieczenie zbocza Franciszkanie podjęli około 1,5 roku temu. Wtedy też, przygotowano dokumentację i zwrócono się o pomoc do magistratu. Przeprowadzono przetarg, wyłoniono wykonawcę. 8 lipca podpisano umowę z firmą Keller Polska Sp. z o.o. na wykonanie inwestycji. Nazwa to: „Zabezpieczenie osuwiska poniżej Rynku nad ulicą Podgórze i Schodami Franciszkańskimi na działce nr 706 i 724 w Sanoku”.

Wartość inwestycji wynosi blisko 5 mln złotych. Miasto uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wysokość to 80%, czyli niespełna 4 mln złotych.

Inwestycja polega na zabezpieczeniu czynnego osuwiska poprzez wykonanie konstrukcji oporowej w postaci dwóch linii palisad żelbetowych oraz czterech linii murów oporowych wspartych poprzecznie poprzez belki żelbetowe. Mury oporowe zostaną zamocowane do podłoża nośnego za pomocą osiemdziesięciu kotew gruntowych.. Przy klasztorze zostaną również wykonane 32 dreny wiercone o dł. 10 m, umożliwiające odwodnienie terenu, zostanie również wyremontowana istniejąca kanalizacja deszczowa (o długości 172 m), która zostanie podłączona do istniejącej sieci. Cały teren zostanie pokryty geokrata, która zostanie ułożona na powierzchni 3 495 m2, co umożliwi przykrycie wykonanej konstrukcji – czytaliśmy w materiałach prasowych przekazanych przez urząd miasta.

Zadanie ma zostać wykonane do 11 października 2019 r.

Zdjęcia wykonane 30 lipca

Zdjęcia wykonane 18 czerwca

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kolejne pęknięcia na murach klasztoru Franciszkanów. Skarpa „pracuje” (ZDJĘCIA)

SANOK: Solidne wzmocnienie skarpy pod klasztorem Franciszkanów. Inwestycja za 5 mln zł (ZDJĘCIA)

SANOK: Ruchoma skarpa, setki pęknięć. Ruszyły prace przy zabezpieczeniu

30-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)