REKLAMA
REKLAMA

XIV Pielgrzymka Leśników do Madonny z Puszczy (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Leśnicy z Podkarpacia już po raz 14. spotkali się w Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, który wygłosił też homilię.

Uroczysta msza święta odbyła się w asyście 16 pocztów sztandarowych. We wspólnej modlitwie z leśnikami uczestniczyli m.in.: Józef Kardyś, starosta Powiatu Kolbuszowskiego, Wojciech Wdowik, dyrektor RDOŚ w Rzeszowie, wójtowie powiatu kolbuszowskiego i mieleckiego, dr hab. inż. Krzysztof Słowiński Prodziekan ds. studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, przedstawiciele RDLP w Krakowie z zastępcą dyrektora Tadeuszem Dragonem, przedstawiciele RDLP w Lublinie, służby mundurowe, myśliwi z okolicznych kół łowieckich, przedstawiciele licznych organizacji m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki i sympatycy Sanktuarium.

Słowo do pielgrzymów skierowała również Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, dziękując za trud pracy leśnikom oraz wszystkim przyjaciołom lasu.

Spotykamy się w roku ważnym dla leśników: 95-lecia powołania Lasów Państwowych. Podziękowaliśmy dziś Panu za to, że dał nam pielęgnować to wspaniałe Dzieło Boże – ekosystemy leśne – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Od lat korzystamy z gościnności ks. Ryszarda Madeja, kustosza Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, uczestnicząc w modlitewnym spotkaniu, które dla nas ma wymiar ponadregionalny, bo spotykają się tu leśnicy z dyrekcji LP w Krośnie, Krakowie i Lublinie, a łączy nas obszar historycznej Puszczy Sandomierskiej.

Wydarzenie uświetniły: chór Chorus Familiaris z Woli Baranowskiej i zespół sygnalistów leśnych „Echo Karpat” działający przy RDLP w Krośnie.

Obraz „Madonna z Puszczy” z ostrowskiego kościoła jest kopią rzymskiej Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore. Tytuł „Śnieżna” nadano na pamiątkę śniegu, który spadł w lecie 356 r. w Rzymie. Polska kopia powstała w 1630 r., o czym świadczy data umieszczona na obrazie. Natomiast o pochodzeniu wzorca mówi łaciński napis znajdujący się u dołu obrazu: „Madonna Maior de Urbe […] a s. Luca Evang. depicta”. Według tradycji obraz ten to królewski dar polskich władców, którzy byli kolatorami kościoła aż po czasy rozbiorów.

Kult Maryi z sandomierskiej puszczy sięga przełomu XVII i XVIII w. Świadczą o tym liczne wota zgromadzone w świątyni, a także korony na wizerunku Matki Boskiej. W 1902 r. Madonna z Puszczy znalazła miejsce w nowym, murowanym kościele. Od lat trzydziestych XX w. dzięki proboszczowi ks. Dominikowi Litwińskiemu nastąpiło odrodzenie kultu Leśnej Madonny, a siedem lat temu 19 maja 2012 roku w Ostrowach Tuszowskich miała miejsce koronacja obrazu.

tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

źródło: RDLP w Krośnie

22-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)