SANOK / PODKARPACIE. Bieganie to ich pasja. W ten sposób wyrażają siebie. Teraz zrodził się pomysł, aby „wybiegać pamięć” dla Córek i Synów Pułku w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pozytywnie Zabiegani Sanok stawiają kolejne wyzwanie, które łączy zamiłowanie do sportu oraz dbałość o pamieć i historię.
Stowarzyszenie Pozytywnie Zabiegani Sanok funkcjonuje od kwietnia tego roku. Pomysł założenia go zrodził się już dawno. Grupa biegaczy amatorów najpierw zaczęła wspólne bieganie poprzez organizację „Piątkowych piątek”. Na pierwszą, wspólną trasę po Sanoku umówiło się kilka osób, które chciały sprawdzić, czy przyjmie się formuła biegania w grupie. Z każdym piątkowym spotkaniem było ich coraz więcej, a spotkania te stały się regularne.
Dzisiaj to całkiem spora ekipa uśmiechniętych, pełnych energii ludzi, którzy na co dzień wykonują przeróżne zawody, wśród nich są chociażby urzędnicy, nauczyciele, sprzedawcy, przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy – łączy ich wspólna pasja.
Stowarzyszenie chce zrealizować projekt, który ma być syntezą sportowych pasji oraz dbałości o pamieć i historię. Stąd też zrodził się pomysł na bieg: „Ku pamięci Córek i Synów Pułku w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości”.
– Chcemy wyciągnąć młodzież sprzed telewizorów, smartfonów, zachęcić do aktywnego trybu życia i zaakcentować ważne przesłanie – historyczne. Przed biegami zaplanowano wykłady o tematyce historycznej nawiązującej do 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówi Łukasz Łagożny, prezes stowarzyszenia Pozytywnie Zabiegani Sanok. – Co ważne, chcemy również zmobilizować rodziców do wspólnego wysiłku. Niech pobiegną oni razem ze swoimi pociechami, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie dystans – podkreśla prezes.
Biegi są darmowe i mają zostać rozegrane 21 września. Organizatorzy walczą też o dofinansowanie imprezy ze środków narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Warto zaznaczyć, że projekty sanockiego stowarzyszenia znalazły się w finałowej szóstce, która walczy o dofinansowanie, spośród ponad 70 podobnych inicjatyw z całego kraju.
Dla najmłodszych uczestników przygotowano 5 dystansów biegowych.
I tak:
Bieg Dobosza – dla dzieci 0-3 lata – to dystans 1 x 101 m
Bieg Łącznika – dla dzieci 4-6 lat – to dystand 2 x 101 m
Bieg Kuriera – dla dzieci 7-9 lat – na dystansie 3 x 101 m
Bieg Sanitariuszy – dla dzieci 10-12 lat – n a dystansie 5 x 101 m
Bieg Kadeta – dla 13-15 latków – na dystansie 10 x 101 m
Z kolei dorośli pobiegną 16 listopada. Ten dystans to 101 km czyli 10 x 10,1km.
Tymczasem zobaczcie zapowiedź filmową tego przedsięwzięcia z przesłaniem:
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz