REKLAMA
REKLAMA

ZAKŁAD KARNY: Doszło do molestowania czy to fałszywe oskarżenia?

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Prokuratura Rejonowa w Sanoku prowadzi dwie sprawy. Jedną w związku z ewentualnym molestowaniem seksualnym  w jednym z zakładów karnych w Bieszczadach, drugą – w związku z pomówieniem o rzekome molestowanie. To ciąg dalszy sprawy, którą już opisywaliśmy, a dotyczyła ona zachowania funkcjonariusza służby więziennej wobec funkcjonariuszki, „które można uznać za zachowanie niezgodne z zasadami zachowania służbowego oraz z etyką zawodową”.

Zdarzenie miało mieć miejsce w jednym z zakładów karnych w Bieszczadach w czerwcu 2019 roku. Funkcjonariuszka zgłosiła swoje spostrzeżenia do przełożonych, a sprawa trafiła do komisji  badającej relacje w pracy.

Komisja do spraw relacji w środowisku służby i pracy działająca w OISW w Rzeszowie badająca zgłoszenie o zachowaniu funkcjonariusza niezgodnym z zasadami zachowania służbowego oraz z etyką zawodową zakończyła pracę. Komisja badająca sprawę potwierdziła, że ze strony funkcjonariusza doszło do zachowania niezgodnego z zasadami zachowania służbowego i etyką zawodową. Przygotowując wniosek komisja opierała się na wyjaśnieniach składanych przez obie strony. Na podstawie ustaleń potwierdziła, że mężczyzna swoim zachowaniem naruszył zasady etyki zawodowej i zachowania służbowego. Jednak ze względu na charakter sprawy i jej niejednoznaczność, rekomendowała Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Rzeszowie skierowanie sprawy do dalszego wyjaśnienia. Dyrektor Okręgowy zaakceptował dalsze zbadanie sprawy w ramach czynności prowadzonych jako postępowanie dyscyplinarne – wyjaśniał wówczas mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Podkreślał także, że fakt wszczęcia postępowania dyscyplinarnego nie warunkuje wymierzenia kary dyscyplinarnej. Wiemy, że to postępowanie dyscyplinarne zostało zawieszone.

Dyrektor jednostki penitencjarnej podjął decyzję o zawieszeniu postępowania dyscyplinarnego do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez prokuraturę – informuje rzecznik.

Molestowanie? Pomówienie? Słowo przeciwko słowu

Prokuratura Rejonowa w Sanoku rzeczywiście nadzoruje dwa postępowania.

Jedno jest prowadzone w formie śledztwa w sprawie podejrzenia doprowadzenia do poddania się tzw. innej czynności seksualnej – z art. 197 par. 2 KK. Zdarzenie miało mieć miejsce w czerwcu 2019 roku. Prokuratura nie ujawnia żadnych danych pozwalających na identyfikację zarówno osoby pokrzywdzonej, jak i podejrzewanej. Nie ujawnia również od kogo wpłynęło to zawiadomienie – mówi prokurator Izabela Jurkowska-Hanus, szefowa sanockiej prokuratury.

Druga sprawa toczy się w formie dochodzenia odnośnie podejrzenia inicjowania postępowania dyscyplinarnego wobec określonej osoby. Osobą podejrzewaną o takie działania jest osoba, która jest pokrzywdzoną  w sprawie o czyn z art. 197 par. 2 KK. Dochodzenie dotyczy tzw. fałszywego oskarżenia, czyli czynu z art. 234 KK – wyjaśnia prokurator Hanus.

W sprawie prowadzonej w formie śledztw pokrzywdzoną jest kobieta, natomiast w sprawie prowadzonej w formie dochodzenia pokrzywdzonym jest mężczyzna.

Nikomu nie przedstawiono zarzutów. Nikt w tej sprawie nie ma statusu podejrzanego, mówimy o osobach podejrzewanych, które według treści zawiadomienia, miały się dopuścić tych czynów. Wpłynęła opinia biegłego w zakresie informatyki, po przeanalizowaniu tej opinii oraz zapoznaniu się z wnioskami dowodowymi  jednej ze stron, zlecono dalsze czynności – kwituje prokurator.

foto: OISW Rzeszów/kpt Mariusz Konefał, kpt Katarzyna Król

ZOBACZ TAKŻE:

Czy doszło do molestowania funkcjonariuszek w zakładzie karnym?

Funkcjonariusz SW naruszył etykę zawodową? Będzie postępowanie dyscyplinarne

 

24-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)