REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Ruch w żubrzej zagrodzie (ZDJĘCIA)

MUCZNE / PODKARPACIE. Trzy młode żubry, które przyszły w tym roku na świat, można już oglądać w zagrodzie pokazowej w Mucznem. Do końca lipca trwa też konkurs na imiona dla ich młodych. Kończą się też niezbędne remonty w tym obiekcie.

Pierwszy tegoroczny żubrzyk – byczek – przyszedł na świat już 20 maja. Z kolei w sobotę 13 czerwca krowa Farfalle, pochodząca z Niemiec, urodziła jałóweczkę, zaś tydzień później, 20 czerwca, pochodząca ze Szwajcarii żubrzyca Tjilli wydała na świat byczka.

– Czekamy na jeszcze jedno wycielenie w tym roku – zaznacza Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Najważniejsze, że przychodzące tu na świat żubry są dość daleko spokrewnione z dzikimi osobnikami, stąd wyposzczone w przyszłości na wolność będą pomagać w zachowaniu zmienności genetycznej, tak potrzebnej bieszczadzkim stadom, w których pula genetyczna jest mocno zawężona. Zauważyliśmy też, że młode żubry pojawiły się również w dzikich stadach.

Od momentu otwarcia zagrody urodziło się tu już 29 cieląt, niemal wszystkie po uzyskaniu dojrzałości trafiły już na wolność, a kilka z nich nawet do Rumunii.

Kończy się już remont tarasów widokowych, co było utrudnieniem dla odwiedzających, w najbliższych dniach przewidziano wyłożenie nawierzchni parkingów i dojazdu.

Mimo ograniczeń związanych w pandemią i remontami w zagrodzie leśnicy przewidują, że w tym roku zajrzy tu milionowy turysta.

– Licznik od otwarcia zagrody w 2012 roku do końca czerwca tego roku wskazuje od 950 tysięcy zarejestrowanych wejść – mówi nadleśniczy Jan Mazur. – Jestem przekonany, że na tych wakacjach będziemy mieli milionowego turystę.

Zagroda czynna jest od świtu do zmroku. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne wprowadzono ograniczenia liczby jednorazowo wchodzących, nowe zasady zwiedzania obowiązują również w pawilonie wystawowym w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Fot. Tomasz Różycki

29-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)