REKLAMA
REKLAMA

Była porodówka, jest Zakład Opieki Leczniczej (ZDJĘCIA)

USTRZYKI DOLNE /PODKARPACIE. Na miejscu nieistniejącej już porodówki w ustrzyckim szpitalu otworzono Zakład Opieki Leczniczej. To dla całego obszaru pogranicza ważny obiekt, gdyż dzięki jego funkcjonowaniu zwiększa się bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Inwestycja została zrealizowana przez Powiat Bieszczadzki.

W 2018 roku na porodówce w Bieszczadach na świat przyszło 154 dzieci, rok później 138. Daje to zaledwie kilkanaście porodów miesięcznie, przy progu opłacalności wynoszącym ponad 400 urodzeń w miesiącu. W zderzeniu z sytuacją finansową szpitala radni powiatowi zdecydowaną większością głosów podjęli bolesną decyzję o zamknięciu tego oddziału. Stało się to w grudniu 2019 roku, ale wygaszanie porodówki potrwało do końca lutego br.

Jedno się kończy, drugie zaczyna

Na miejscu porodówki powstał jednak nowy pawilon. Jest to Zakład Opieki Leczniczej. Jego otwarcia dokonano w poniedziałek. Zakład powstał w 85 % za pieniądze z Programu Współpracy Transgranicznej Polska Białoruś Ukraina 2014-2020. Koszt realizacji obejmował zarówno roboty budowlane, jak i całkowicie nowe wyposażenie w sprzęt medyczny. Cały projekt, który powiat realizuje w ramach programu wart jest blisko 10 mln złotych. Nowy ZOL powstał w ramach dodatkowej puli pieniędzy wydzielonej w ramach walki z COVID-19.

To niezwykle ważna dla powiatu bieszczadzkiego inwestycja, gdyż wzmożony ruch transgraniczny i turystyczne przejście w Krościenku wymusza zespołowe działanie w celu stworzenia wspólnej procedury udzielania pomocy medycznej na pograniczu polsko-ukraińskim. Jak podkreślają samorządowcy zwiększenie poczucia bezpieczeństwa przyczyni się również do rozwoju turystyki i ożywienia społeczno-gospodarczego pogranicza.

Powstanie zakładu jest też uzasadnione z punktu widzenia społecznego i ekonomicznego, zwłaszcza na obszarze południowo-wschodniej Polski, gdzie dostęp do opieki medycznej, z uwagi na rozległy teren i małą gęstość zaludnienia jest ograniczony.

Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Po przeprowadzeniu remontu dawna porodówka została przystosowana do potrzeb diagnostyki, leczenia i rehabilitacji chorych.

Działania dostosowawcze obejmowały roboty budowlane, w wyniku których powstały sale chorych dla 34 osób wraz z zapleczem sanitarnym, a także zakup wyposażenia i sprzętu medycznego.

Warto podkreślić, że generalnie dla terenów przygranicznych zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego w formie usług medycznych świadczonych przez szpitale, jest dużym wyzwaniem. Nie inaczej jest w przypadku powiatu bieszczadzkiego i regionu Starego Sambora. Powodem tych trudności jest często zły stan techniczny posiadanego sprzętu medycznego. Dużą bolączką jest także niedostosowanie rodzajów usług medycznych do potrzeb mieszkańców oraz uwarunkowań demograficzno-prawnych tych terenów. Najczęstszą przyczyną śmierci mieszkańców pogranicza są bowiem choroby układu krążenia, nowotwory oraz wypadki.

Wyeliminowanie zagrożeń i barier w dostępie do opieki zdrowotnej związane jest z koniecznością wyposażanie szpitala w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Dzięki utworzeniu nowego pawilonu mieszkańcy pogranicza będą mieli dostęp do szerokiej diagnostyki, przy zapewnieniu nowej jakości świadczonych usług, a szpital zyska na opłacalności operacji.

red.
zdjęcia: arch. SP w Ustrzykach Dolnych

14-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się

Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

robert2020-10-14 22:58:40
0 0
Do Goska ... Specjalistyczny Szpital w Sanoku jest placówką Powiatową. Daliście się zrobić w bambuko Panu Matuszewskiemu ! To tak jak bym ja obiecał gruszki na wierzbie przed wyborami. Burmistrz mówiąc brzydko GÓWNO MA DO SZPITALA.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Maqli862020-10-14 16:15:09
0 0
O i jest miejsce na izolatki..
Gabi2020-10-14 16:16:57
0 0
Gratulacje Panie Burmistrzu! Jest Pan operatywnym i odważnym samorządowcem.
Goska2020-10-14 16:54:37
0 0
Co z porodówka w Sanoku? Panie burmistrzu czekamy.
VON2020-10-14 17:43:24
0 0
A kobiety będą rodzić pod płotem. Brawo "Dobra zmiana". Gratulacje dla elektoratu PiS w ustrzyckim.
Pacjent2020-10-14 21:13:04
0 0
Ludzie co wy piszecie jakie leczenie jaka diagnostyka przecież ZOL to inaczej hospicjum
rzekłem 2020-10-14 23:20:46
0 0
ludziom w głowach poprzewracało się od tej wolności, zgodnie z prawem naturalnym kobiety mają rodzić dużo dzieci reszta ma zapierdalać do końca życia
@ rzekłem i co z tego? Kto cię słucha?2020-10-15 09:03:55
0 0
Jak chcesz to zasuwasz, próg opłacalności jak czytam w artykule to 400 dzieci, więc to cyfra raczej z księżyca. Na tym oddziale przynajmniej było podejście do człowieka, niebo a ziemia, Ustrzyki - Sanok. Żeby tylko teraz ten oddział zarabiał na siebie, obojętnie czy prywatnie, czy pseudo państwo. A kobiety nie służą tylko do rozmnażania. To że same traktują wsoółpartnera jak bankomat i źródło utrzymania to inna rzecz. Można by to było podciągnąć nawet pod przemoc ekonomiczną
Wyborca 2020-10-15 09:57:39
0 0
Jak obiecywał porodowke to teraz powinny byc wyciągnięte konsekwencje ... muzeum tez jest powiatu a kto sie ogrzewa przy tym? Zadne wytlumaczenie ze szpital jest powiatu.
@ robert2020-10-15 10:28:10
0 0
Pani redaktor Doroto prosimy o przypomnienie jak to bylo ... list otwarty i obietnice dotyczace porodowki, becikowego, sluzby zdrowia. Teraz najlepiej napisac ze szpital to powiat. Wlasnie ze nie. Przez kilka miesiecy prowadzona byla kampania w tym kierunku nalezy to pokazac mieszkańcom.
r(ai)sa2020-10-15 10:39:04
0 0
GDzie porodówka w Sanoku? w Ustrzykach też nie ma? Na takiej powierzchni jest 1 porodówka? Chyba oszaleli. To jest skandal, że w blisko 40 tys. mieście nie ma porodówki. Gratulacje, moje dziecko urodziło się w Krakowie, zamiast w Sanoku. Róbcie tak dalej. Za 15 lat zostanie w Sanoku 15 tys. mieszkańców.