REKLAMA
REKLAMA

Była porodówka, jest Zakład Opieki Leczniczej (ZDJĘCIA)

USTRZYKI DOLNE /PODKARPACIE. Na miejscu nieistniejącej już porodówki w ustrzyckim szpitalu otworzono Zakład Opieki Leczniczej. To dla całego obszaru pogranicza ważny obiekt, gdyż dzięki jego funkcjonowaniu zwiększa się bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Inwestycja została zrealizowana przez Powiat Bieszczadzki.

W 2018 roku na porodówce w Bieszczadach na świat przyszło 154 dzieci, rok później 138. Daje to zaledwie kilkanaście porodów miesięcznie, przy progu opłacalności wynoszącym ponad 400 urodzeń w miesiącu. W zderzeniu z sytuacją finansową szpitala radni powiatowi zdecydowaną większością głosów podjęli bolesną decyzję o zamknięciu tego oddziału. Stało się to w grudniu 2019 roku, ale wygaszanie porodówki potrwało do końca lutego br.

Jedno się kończy, drugie zaczyna

Na miejscu porodówki powstał jednak nowy pawilon. Jest to Zakład Opieki Leczniczej. Jego otwarcia dokonano w poniedziałek. Zakład powstał w 85 % za pieniądze z Programu Współpracy Transgranicznej Polska Białoruś Ukraina 2014-2020. Koszt realizacji obejmował zarówno roboty budowlane, jak i całkowicie nowe wyposażenie w sprzęt medyczny. Cały projekt, który powiat realizuje w ramach programu wart jest blisko 10 mln złotych. Nowy ZOL powstał w ramach dodatkowej puli pieniędzy wydzielonej w ramach walki z COVID-19.

To niezwykle ważna dla powiatu bieszczadzkiego inwestycja, gdyż wzmożony ruch transgraniczny i turystyczne przejście w Krościenku wymusza zespołowe działanie w celu stworzenia wspólnej procedury udzielania pomocy medycznej na pograniczu polsko-ukraińskim. Jak podkreślają samorządowcy zwiększenie poczucia bezpieczeństwa przyczyni się również do rozwoju turystyki i ożywienia społeczno-gospodarczego pogranicza.

Powstanie zakładu jest też uzasadnione z punktu widzenia społecznego i ekonomicznego, zwłaszcza na obszarze południowo-wschodniej Polski, gdzie dostęp do opieki medycznej, z uwagi na rozległy teren i małą gęstość zaludnienia jest ograniczony.

Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Po przeprowadzeniu remontu dawna porodówka została przystosowana do potrzeb diagnostyki, leczenia i rehabilitacji chorych.

Działania dostosowawcze obejmowały roboty budowlane, w wyniku których powstały sale chorych dla 34 osób wraz z zapleczem sanitarnym, a także zakup wyposażenia i sprzętu medycznego.

Warto podkreślić, że generalnie dla terenów przygranicznych zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego w formie usług medycznych świadczonych przez szpitale, jest dużym wyzwaniem. Nie inaczej jest w przypadku powiatu bieszczadzkiego i regionu Starego Sambora. Powodem tych trudności jest często zły stan techniczny posiadanego sprzętu medycznego. Dużą bolączką jest także niedostosowanie rodzajów usług medycznych do potrzeb mieszkańców oraz uwarunkowań demograficzno-prawnych tych terenów. Najczęstszą przyczyną śmierci mieszkańców pogranicza są bowiem choroby układu krążenia, nowotwory oraz wypadki.

Wyeliminowanie zagrożeń i barier w dostępie do opieki zdrowotnej związane jest z koniecznością wyposażanie szpitala w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Dzięki utworzeniu nowego pawilonu mieszkańcy pogranicza będą mieli dostęp do szerokiej diagnostyki, przy zapewnieniu nowej jakości świadczonych usług, a szpital zyska na opłacalności operacji.

red.
zdjęcia: arch. SP w Ustrzykach Dolnych

14-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)