REKLAMA
REKLAMA

Kolejka gondolowa w Solinie będzie już za dwa lata!

POLAŃCZYK, SOLINA / PODKARPACIE. Adam Piątkowski, wójt gminy Solina jest dzisiaj w wyśmienitym humorze, bo właśnie doszło do rozstrzygnięcia przetargu na sprzedaż nieruchomości, na której powstanie kolejka gondolowa w Solinie. Zakończenia pierwszego etapu inwestycji możemy spodziewać się w maju 2022 roku.

Dorota Mękarska

– Jak będę miał wnuki to będę im opowiadał jak to z kolejką gondolową było, bo doprowadzenie do tej inwestycji kosztowało naprawdę wiele wysiłku. Albo napisze o tym książkę – żartuje wójt Piątkowski.

Jest w tym sporo prawdy, gdyż pierwsze przymiarki do tej inwestycji nastąpiły jeszcze w 2015 roku. Wójt zainspirował się kolejką z czasów budowy zapory. Uznał, że taka inwestycja jest gminie Solinie potrzebna. Jednak chyba niewiele osób wierzyło, że do tego doprowadzi. Teraz wszystko zdaje się zmierzać ku oczekiwanemu, pozytywnemu finałowi.

Koronawirus nie pomieszał szyków, ale trochę zbił cenę

Był to już drugi przetarg, gdyż pierwszy, z marca 2020 roku, został unieważniony, ponieważ jedyny oferent, Polskie Koleje Liniowe S.A. dały ofertę niższą niż cena wywoławcza, która wynosiła 8,5 mln zł. Oferent tłumaczył, że z powodu koronawirusa branża turystyczna przeżywa zastój.

Jednak tegoroczna liczba turystów, którzy przyjechali w Bieszczady wyraźnie pokazała, że branża nie ma się tak źle. Oblicza się, że Bieszczady odwiedziły tłumy turystów, około 2 milionów gości. Po sprzedaży nieruchomości, oprócz przyjemności wynikających z istnienia samego jeziora i pięknych widoków, otrzymają oni atrakcje naprawdę dużego kalibru.

Chodzi o ponad 9 ha gruntu, na którym ma powstać kolejka gondolowa ze stacją dolną „Plasza” i stacją górną „Jawor” , budynkami towarzyszącymi i infrastrukturą techniczną. Wartość terenu według rzeczoznawcy to ponad 8 mln zł.

W drugim przetargu cena nieruchomości została obniżona o ponad 40 % i wyniosła ciut więcej niż 5 mln zł. Jednak jej nabywca nie może nią rozporządzać według własnego uznania, ale musi zrealizować projekt budowy kolejki gondolowej.

WIZUALIZACJA

grafika: Polskie Koleje Linowe S.A.

Budowa rozpocznie się w tym roku

– Oferent spełnił wszystkie warunki przetargowe – informuje wójt gminy Solina. – W ciągu miesiąca podpiszemy z PKL S.A. umowę przedwstępna, a gdy nastąpi rozpoczęciu budowy, umowę.

Wbicie pierwszej łopaty planowane jest na przełomie listopada i grudnia. Pierwszy etap ma być zakończony w maju 2022 roku.

– Będziemy chcieli kolejkę uruchomić jeszcze przed sezonem turystycznym, ale będzie ona funkcjonować 10 miesięcy w roku. To będzie przebój turystyczny, nie tylko na całym Podkarpaciu, ale i w całej Polsce. Takiej atrakcji nie było dotychczas i nie będzie – Adam Piątkowski jest cały w skowronkach.

Wójt nie zdradza tajemnicy handlowej, ale…

Zgodnie z warunkami przetargu inwestor zobowiązał się do wyłożenia nie mniej niż 80 mln zł na inwestycję, ale wiadomo, że będzie ona kosztować dużo, dużo więcej.

Wójt Adam Piatkowski nie może zdradzać tej kwoty, gdyż jest ona objęta tajemnicą handlową, ale odsłania nieco rąbka tajemnicy.

– To kwota trzycyfrowa z sześcioma zerami – ujawnia. I dodaje. – I niekoniecznie z jedyną z przodu.

19-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)