REKLAMA
REKLAMA

Koniec leczenia amantadyną! (KOMUNIKAT)

PRZEMYŚL / PODKARPACIE. Przychodnia Lekarska Optima z Przemyśla i lekarz Włodzimierz Bodnar, pediatra i specjalista od chorób płuc z Przemyśla, wstrzymują leczenie koronawirusa amantadyną. Jest to związane z obwieszczeniem ministra zdrowia z dnia 30 listopada 2020 o nakazie ordynowania leku chlorowodorku amantadyny.

Foto: Przychodnia Lekarska Optima Przemyśl / Fb

Od dzisiaj nie będziemy leczyć amantadyną nowych pacjentów chorych na COVID-19. Nie będziemy także konsultować w żaden sposób osób z Polski, prosimy nie dzwonić i nie pisać wiadomości, nie będziemy na nie odpowiadać – czytamy we wtorkowym oświadczeniu Przychodni Lekarskiej Optima w Przemyślu.

Jest to związane z obwieszczeniem ministra zdrowia z dnia 30 listopada 2020 o nakazie ordynowania leku chlorowodorku amantadyny. Wynika z niego, że lek może być jedynie ordynowany w chorobie i zespole Parkinsona oraz w chorobie o nazwie dyskineza późna (u osób dorosłych). Przepisy związane z obwieszczeniem obowiązują od wtorku 1 grudnia br.

Powrócimy do leczenia amantadyną wtedy, gdy Ministerstwo Zdrowia zmieni stanowisko w tej sprawie. Przypominamy jednocześnie, że 26 listopada 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wydało stanowisko, że produkty lecznicze mogą być ordynowane przez lekarza poza wskazaniami rejestracyjnymi – pisze w komunikacie przychodni lekarz Włodzimierz Bodnar.

 

 

List starosty powiatu łańcuckiego do ministra zdrowia ws. amantadyny

O skuteczność leczenia amantadyną pytał w oficjalnym liście do ministra zdrowia starosta łańcucki Adam Krzysztoń. W odpowiedzi z 26 listopada br. podpisanej przez Joannę Żebrowską z Ministerstwa Zdrowia, czytamy, że informacje dotyczące tej substancji zostały opublikowane w Systematycznym przeglądzie doniesień naukowych dla amantadyny w leczeniu COVID-19.

Opracowanie to zostało przygotowane w oparciu o wyniki trzech badań: jednego obserwacyjnego retrospektywnego – Mancilla-Galindo (2020) oraz dwóch opisów serii przypadków – Aranda-Abreu (2020) oraz Rejdak (2020)/ Ostatnie z badań było prowadzone w Polsce.

W podsumowaniu opracowania wskazano, że z uwagi na ograniczoną liczbę dowodów naukowych oraz ich niską wiarygodność, wnioskowanie o skuteczności i profilu bezpieczeństwa amantadyny w leczeniu COVID-19 obarczone jest wysoką niepewnością wobec czego brak jest zasadności zastosowania leków zawierających chlorowodorek amantadyny w leczeniu zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2.

Nie sposób jednak nie odnieść się do negatywnych skutków jakie zostały wywołane nagłośnieniem w mediach tej metody leczenia, publikacje przyczyniły się do zwiększonych zakupów leku a należy zauważyć, że przede wszystkim jest to produkt stosowany w chorobie Parkinsona. Z powodu niekontrolowanego wykupu leków duża część pacjentów przyjmujących produkt przewlekle ma ogromny problem z zaopatrzeniem w produkt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania – pisze w liście Joanna Żebrowska.

źródło: Przychodnia Lekarska Optima Przemyśl, powiatlanut.pl

oprac. Kacper Ciuba

foto nagłówek: poglądowe

01-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)