PODKARPACIE. Wszyscy studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy przebywali chińskim Wuhan, wrócili już do kraju. Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował w poniedziałek (3 lutego br.), że w województwie podkarpackim nie stwierdzono żadnego przypadku koronawirusa 2019-nCoV.
foto: pixabay.com
W dniach 31 stycznia i 1 lutego, wśród 30 osób powracających do Polski z obszarów objętych epidemią koronawirusa, znalazło się 8 studentów Politechniki Rzeszowskiej. Jak informuje dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, wszyscy są zdrowi, ale obecnie przebywają na obserwacji we Wrocławiu. Byli to ostatni studenci rzeszowskiej uczelni z grupy 20 osób, która od września przebywała na studenckiej wymianie w Wuhan w środkowych Chinach.
Przypomnijmy, że trzej studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy powrócili w dniu 25 stycznia do Polski z Wuhan, przebywali na obserwacji w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Ich wyniki badań w kierunku koronawirusa 2019-nCoV są ujemne. Studenci ci zostali wypisani ze szpitala i nie są już objęci nadzorem epidemiologicznym.
Na terenie województwa podkarpackiego przebywa obecnie 9 osób, które powróciły w ostatnim czasie z Chin (w tym 5 studentów Politechniki Rzeszowskiej). Wszystkie te osoby zostały przebadane, a dodatkowo objęte nadzorem epidemiologicznym trwającym 14 dni, który prowadzą pracownicy pionu epidemiologii Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W poniedziałek jedna osoba zapobiegawczo przebywająca na obserwacji w szpitalu, po laboratoryjnym potwierdzeniu braku zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, ma opuścić szpital.
– Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem – informuje w oficjalnym oświadczeniu dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.
foto: pixabay.com
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 roku do 3 lutego 2020 roku odnotowano 17 383 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 362 zgony. Z 362 zgonów, 361 pochodziło z Chin: Hubei (350), Henan (2), Heilongjiang (2), Pekin (1), Hainan (1), Hebei (1), Shanghai (1), Sichuan (1), Chongqing (2). Jeden zgon pochodził z Filipin. W ośmiu europejskich państwach odnotowano przypadku zarażenia koronawirusem, są to: Niemcy (10), Francja (6), Wielka Brytania (2), Włochy (2), Rosja (2), Finlandia (1), Hiszpania (1), Szwecja (1).
Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO, z dnia 26 stycznia 2020 roku u 18 procent potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym. Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.
Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, GIS, Rzeszów24.pl
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz