REKLAMA
REKLAMA

Leśne sianokosy opóźnione (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Na śródleśnych łąkach od 15 czerwca powinny się zacząć sianokosy. Na świeży potraw czekają żubry i jelenie, zaś ptaki drapieżne na łatwiejsze polowanie na odsłoniętych przestrzeniach. Tymczasem deszczowa pogoda w górach bardzo je utrudnia. Tylko wysoko położone polany, z których już od przedwiośnia korzystają żubry, wykaszane są przy pomocy kos mechanicznych.

W tym roku w bieszczadzkich nadleśnictwach zaplanowano koszenie ponad 2500 ha łąk. Aura nie sprzyja jednak tym działaniom na rzecz bioróżnorodności; w wielu nadleśnictwach trzeba odłożyć zaplanowane na drugą połowę czerwca wykaszanie śródleśnych łąk.

Nałożyły się dwie sprawy; wiosenna susza, która opóźniła rozwój roślinności i ciągnące się już od kilku tygodni opady deszczu, które uniemożliwiają wjazd sprzętem mechanicznym – wyjaśnia Rafał Osiecki, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Lutowiska.

Na koszenie czeka u nas 350 hektarów łąk, w tym 250 ha przyrodniczo cennych, których koszenie jest warunkiem zachowania samego siedliska i jego różnorodności gatunkowej. W najbliższych dniach wykosimy tylko kilkanaście położnych w wyższych partiach gór polan, które w ostatnich latach zostały odkrzaczone, by mogły z nich swobodnie korzystać żubry – dodaje.

Łąki położone w dolinie Sanu będą koszone dopiero w pierwszej połowie lipca, a te, na których stwierdzono występowanie derkacza, nawet w sierpniu. Ze skoszonej trawy planuje się przygotowanie ponad 250 tzw. balotów, czyli specjalnie opakowanych beli z sianokiszonką.

Również na terenie Nadleśnictwa Baligród trzeba było wstrzymać koszenie.

– Jest mokro, kosić możemy tylko na wyżej położnych górskich polanach, gdzie zabieg ten wykonywany jest przy pomocy wykaszarek – mówi Piotr Jachimowski, koordynator programu ochrony żubrów w Nadleśnictwie Baligród. – W ten sposób około 30 ha łąk będzie bardzo atrakcyjne dla żubrów, które żerują tam od samego przedwiośnia. Pozwoli to odciągnąć je od niszczenia upraw leśnych.

Mar071917:20:23

Głównym celem leśnych sianokosów jest utrzymanie mozaiki siedlisk i zapewnienie środowiska życia dla ptaków, gadów i zwierzyny korzystającej ze świeżego potrawu. Na skoszonych terenach częściej można spotkać polujące ptaki drapieżne: orła przedniego, orlika krzykliwego czy będącego sporą rzadkością błotniaka łąkowego.

Do koszenia przeznaczono ponad 2500 ha łąk i pastwisk, najwięcej w nadleśnictwach Baligród, Bircza, Cisna, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: materiały nadesłane

17-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)