REKLAMA
REKLAMA

Narodowy Program Szczepień przyjęty! (VIDEO)

POLSKA. Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. – Mamy zakontraktowanych 60 milionów dawek szczepionki na COVID-19 od sześciu dostawców – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Niektórzy odczuwają niepokój w związku ze szczepionką. Zaufajmy medykom i naukowcom – apelował szef rządu.

EpRscO7XMAEPNd5

Foto: Adam Guz / KPRM

We wtorek 15 grudnia br. premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu przez Radę Ministrów Narodowego Programu Szczepień. – Dołączamy do grona państw w ramach UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia. Po konsultacjach w gronie epidemiologów i wirusologów przedstawiamy dzisiaj przyjętą przez Radę Ministrów Narodową Strategię Szczepień – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Narodowy Program Szczepień to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie. Składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy informacje na temat:

– skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek,
– procesu zakupów i finansowania,
– dystrybucji i logistyki,
– zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień,
– kolejności szczepień,
– komunikacji i edukacji publicznej,
– monitorowania przebiegu programu,
– podmiotów zaangażowanych w program.

– Mamy już dzisiaj zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Priorytetem nr 1 jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Moment, w którym pierwsza Polka lub Polak przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. Według specjalistów dzisiaj to jedyne remedium, żeby pozbyć się koronawirusa raz na zawsze – zakomunikował premier.

Premier przestrzegł też, że poprawa sytuacji epidemiologicznej w Polsce nie oznacza końca epidemii. – Musimy mieć na uwadze to, że wirus atakuje. U nas w ostatnich tygodniach sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany i, że sytuacja jest na tyle dobra, że można myśleć o zmianach w kierunku odmrażania. (…) Pandemia nie jest jeszcze pokonana. Według wielu medyków styczeń i luty są groźniejsze niż październik i listopad. Mówi się w wielu krajach o trzeciej fali. Zwalczmy koronawirusa, bo razem możemy tego dokonać – mówił Morawiecki.

 

Minister zdrowia: Najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich, żeby się szczepili

EpRt7hqXMAAhvW-

Foto: Adam Guz / KPRM

– Każdy przekonany Polak będzie kolejnym krokiem do populacyjnej odporności na wirusa i pożegnania koronawirusa. Z epidemią nie wygra sam rząd. To wspólne przedsięwzięcie i wspólne dobro – powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Niezależnie od tego kiedy szczepionka do nas trafi, najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich, żeby się szczepili. To 31 milionów wyzwań, a nie 1 wyzwanie, bo tyle mamy w Polsce osób dorosłych – dodał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia będzie rekomendował na zebraniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby w okresie świąteczno-noworocznym, który się zbliża Polacy konsekwentnie zostawali w domu. Podkreślił, że istotne jest to, by wszystkie środki zaradcze były dalej obowiązujące. – Nie możemy dopuścić, żeby szczepienia odbyły się w warunkach eskalacji pandemii – zakomunikował Adam Niedzielski.

Od kiedy szczepienia i dla kogo?

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Informacje o szczepionce – gdzie szukać?
Przede wszystkim w sprawdzonych, rzetelnych źródłach. Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzyliśmy nową stronę internetową gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

W środę 16 grudnia zostanie uruchomiona także całodobowa infolinia wyjaśniająca wątpliwości na temat szczepień. Zainteresowani będą mogli kierować swoje pytania, dzwoniąc pod numer 989. Dla osób z zagranicy uruchomiony zostanie numer 22 62 62 989.

– Ta infolinia będzie funkcjonowała w dwóch etapach – od jutra ogólna informacja. W połowie stycznia, kiedy będziemy gotowi do szczepień i zapraszania na szczepienia, to będzie można przez nią umawiać się na konkretne terminy – poinformował minister zdrowia.

Źródło: KPRM / Twitter, Facebook; gov.pl

Oprac. Kacper Ciuba

15-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)