REKLAMA
REKLAMA

Od przyszłego czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od czwartku 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek (9 kwietnia br.) o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Od 16 kwietnia będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Przesunięte zostaną też egzaminy maturalne i egzaminy ośmioklasisty.

Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tysięcy zachorowań, a może 40 tysięcy i więcej. Przyrosty zachorowań na pewno będą mocno zauważalne i dotkliwe, ale nasza strategia, zwłaszcza dla osób w grupie ryzyka, się sprawdza. Dziękuję gorąco wszystkim pracownikom służby zdrowia i wszystkim innym służbom – powiedział podczas czwartkowej konferencji w Kancelarii Premiera premier Mateusz Morawiecki.

Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze – dodał Mateusz Morawiecki.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużamy obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Przedłużamy również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

– ograniczenia w przemieszczaniu się;
– zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
– ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
– ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
– zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
– zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
– zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
– zamknięcie restauracji;
– ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
– ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

– zamknięcie szkół i uczelni;
– przedszkoli i żłobków;
– zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
– zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

– zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę – pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);

– obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

– ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

RETRANSMISJA KONFERENCJI PRASOWEJ W KPRM

źródło: Kancelaria Premiera / Facebook

źródło: Red., Kancelaria Premiera / Facebook, KPRM / Twitter, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

ZOBACZ TAKŻE:

 

09-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)